Budowa

Sposoby zagęszczania betonu – nowoczesne rozwiązania

Sposoby zagęszczania betonu - nowoczesne rozwiązania

Trwałość i wytrzymałość betonu to jego największe zalety, dzięki którym materiał ten jest niezastąpiony na każdym placu budowy. Żeby mógł on uzyskać swoje najważniejsze parametry potrzebne jest jego zagęszczanie, czyli przede wszystkim proces usuwania dużych pęcherzy powietrza. Jakie są nowoczesne metody zagęszczania betonu?

Dlaczego beton należy zagęszczać?

Najkrócej mówiąc zagęszczanie stosuje się po to, by beton uzyskał maksymalną projektową wytrzymałość i trwałość przez usunięcie pustek w mieszance. Tylko w takiej formie można uniknąć wad konstrukcyjnych, pęknięć i nieestetycznego wyglądu, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Prawidłowo wykonane zagęszczenie betonu powoduje eliminację nieprawidłowości w strukturze mieszanki, które mogą wynikać z segregacji składników. Ciężkie kruszywo opada na dno, a na górze pozostaje lżejsza zaprawa. Zagęszczenie mieszanki powoduje wyrównanie struktury, co przekłada się na jej wzmocnienie.

Sposoby zagęszczania betonu

Wyróżniamy dwie podstawowe metody zagęszczania betonu: ręczny i mechaniczny. Pierwsza z nich polega na zastosowaniu specjalnego szpikulca, którym nakłuwa się mieszankę betonu, a następnie wykonuje ruch obrotowego. Zastosowanie ręcznego zagęszczania betonu możliwe jest tylko przy ciekłej konsystencji mieszanki. Zdecydowanie nie jest to profesjonalne działanie, które gwarantowałoby 100% skuteczność.

Kolejnym sposobem zagęszczania są metody mechaniczne, wśród których wyróżnić możemy wibrowanie wgłębne i powierzchniowe. Wibrowanie wgłębne wykonywane jest przy użyciu wibratorów bułałowych o średnicy 40 – 70 mm. W przypadku powierzchniowej metody stosuje się listwy wibracyjne lub listwy pływające. Wskutek wibracji, mieszanka betonowa pozbywa się odrobinek powietrza, a struktura staje się bardziej zbita. Podnosi to wytrzymałość i twardość mieszanki betonu.

Alternatywa dla zagęszczania betonu – Beton Easybet

Technologia produkcji betonu rozwinęła się do tego stopnia, że coraz chętniej zaczyna się stosować specjalny beton, który nie potrzebuje osobnego zagęszczania. Przykładem takiego rozwiązania jest beton EasyBet produkowany w cementowni Górażdże. To mieszanka, który sama się odpowietrza i zagęszcza pod własnym ciężarem. Stosowanie tego rozwiązania jest gwarancją trwałej, wytrzymałej i estetycznej powierzchni. EasyBet sam w sobie ma ozdobny wygląd, więc można go pozostawić w naturalnej formie. Nie ma jednak przeciwwskazań, by dowolnie zmieniać jego fakturę.

Jakie są główne zalety betonu EasyBet? Przede wszystkim umożliwia dokładne odwzorowanie powierzchni form (pozbawiony jest pęcherzy). Dodatkowo doskonale sprawdza się przy odlewaniu nawet bardzo skomplikowanych kształtów, ponieważ sam rozlewa się formie. Cecha ta sprawia, że EasyBet posiada lepszą przyczepność do zbrojenia niż w przypadku betonów tradycyjnych. Pozwala również zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie wymaga tynkowania ani zastosowania żadnej innej powłoki wykończeniowej.

Similar Posts