Ogród

Oświetlenie do ogrodu – nie tylko estetyczne!

Oświetlenie do ogrodu

Oświetlenie w ogrodzie spełnia funkcje dekoracyjne oraz praktyczne. Ponadto odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników przestrzeni zewnętrznej. Zdecydowanie łatwiej bowiem i w pełni komfortowo można się poruszać po rozświetlonym ogrodzie, nawet w porze wieczorowej. Jak jednak prawidłowo dobrać lampy zewnętrzne, aby poza praktycznością zaoferowały pożądane walory wizualne?

Oświetlenie zewnętrzne – czym powinno się charakteryzować?

Lampy instalowane w ogrodzie są nieustannie narażone na działanie warunków atmosferycznych. Zmagają się zarówno z wysoką, jak i niską temperaturą, wiatrem nanoszącym rozmaite zanieczyszczenia, a także z wilgocią i ryzykiem zachlapania wodą. Oświetlenie, które ma podołać takim warunkom, musi zatem oferować jak najwyższy poziom IP. Jest to parametr informujący o wodoszczelności oraz odporności na wilgoć czy znikanie zanieczyszczeń.

Im bardziej oświetlenie jest narażone na takie warunki, a do tego pozostaje nieosłonięte, tym wyższy parametr IP musi oferować. Odpowiednie produkty do zastosowania w ogrodzie można znaleźć w sklepie Azzardo.com.pl.

Dopasowana liczba punktów świetlnych

Wiemy już, jakich produktów szukamy. Kolejne pytanie pojawia się w temacie tego, ile lamp zewnętrznych zastosować w ogrodzie. Błędne jest myślenie, że im większa liczba punktów świetlnych, tym lepiej rozświetlona przestrzeń zewnętrzna. Przede wszystkim prowadzi to do trudności w przygotowaniu instalacji pod montaż lamp, ponadto nietrudno o wysokie rachunki za prąd. Co więcej, może na tym ucierpieć estetyka ogrodu.

Lampy powinny być montowane w pewnej odległości od siebie. Chodzi o to, aby światło z poszczególnych punktów obejmowało cały teren czy ścieżkę, która ma zostać oświetlona, ale bez nachodzenia na siebie.

Oświetlenie ścieżek i nie tylko

Oświetlenie powinno obejmować wszystkie ścieżki wytyczone w ogrodzie, aby domownicy i ich goście mogli bezpiecznie się po nich poruszać, niezależnie od pory dnia czy nocy. Warto zainstalować lampy również w okolicy najciekawszych elementów architektury ogrodowej oraz miejsc przeznaczonych do rozrywki czy relaksu. Lampy przydadzą się ponadto w przestrzeni przeznaczonej na basen.

Walory wizualne ogrodu, kolory i kształtne kwiaty można podkreślić za pomocą zainstalowanych w pobliżu lamp. To świetny sposób na nadanie walorów dekoracyjnych, a także stworzenie określonej aranżacji wśród przydomowej przestrzeni.

Planowanie instalacji elektrycznej

Montaż klasycznych lamp, które do pracy potrzebują źródła prądu, warto przemyśleć już na etapie budowy domu bądź planowania aranżacji ogrodowej. Niezbędne będzie bowiem poprowadzenie instalacji elektrycznej, jej zabezpieczenie oraz dostosowanie do potrzeb wybranych punktów świetlnych. Im wcześniej to zrobimy, tym mniej przeróbek czeka nas w późniejszym czasie, a i koszty mają tu niebagatelne znaczenie.

Rozświetlmy swój ogród w taki sposób, aby był praktyczny, bezpieczny, sprzyjał odpoczynkowi i cieszył oczy pod względem wizualnym. Z powyższymi wskazówkami nie będzie to trudne.

Artykuł zewnętrzny.

Similar Posts