Budżet to kwestia, którą zawsze trzeba brać pod uwagę przy planowaniu budowy domu. Zestawienie wszystkich kosztów pozwala na lepsze zoptymalizowanie wydatków, a tym samym sprzyja oszczędnościom. Pozostaje to nie bez znaczenia w sytuacji, gdy możliwości finansowe inwestora są ograniczone. Zaangażowania pewnej ilości środków wymaga chociażby projekt budowy domu.
Indywidualny projekt domu
Zamawiając u architekta projekt indywidualny, można mieć pewność wykonania go całkowicie od podstaw. Przygotowany w ten sposób koncept jest w pełni unikalny i niepowtarzalny, co wpływa na jego wartość rynkową. Rozwiązanie to polecane jest właścicielom specyficznych działek, posiadających nietypowe kształty lub wymiary. Indywidualny projekt sprawdzi się także wówczas, gdy inwestor ma określoną wizję rozkładu pomieszczeń czy ilości pokoi. W ten sposób można wybudować dom optymalnie dopasowany do potrzeb użytkowników, a także warunków otoczenia. Cena projektu indywidualnego uzależniona jest od kilku czynników. Wpływa na nią zarówno wielkość projektowanego obiektu, jak i rodzaj zastosowanych rozwiązań architektonicznych. Indywidualne projekty domów jednorodzinnych kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset zł za metr kwadratowy. Tak duże wahania wynikają po części z renomy pracowni architektonicznej oraz regionu, w którym realizowana jest usługa.
Gotowy projekt domu
Tańszym rozwiązaniem są projekty gotowe, pochodzące z katalogów oferowanych przez poszczególne biura. Ich cena przeważnie mieści się w przedziale 2-3 tys. złotych za całość, włącznie z dokumentacją architektoniczną. Gotowe projekty domów można optymalnie dostosować do warunków zabudowy terenu oraz parametrów działki. Proces ten nazywany jest adaptacją, a jego cena oscyluje zwykle w granicach 3 tys. złotych. Na ewentualne zmiany w gotowym projekcie musi wyrazić zgodę jego autor. W przypadku standardowej adaptacji nie jest to zwykle kwestia problematyczna. Zgoda często dodawana jest bezpośrednio do dokumentacji, dzięki czemu inwestor nie ponosi żadnych kosztów dodatkowych. W projekcie gotowym wyszczególniany jest także zakres zmian, które można w jego obrębie dowolnie przeprowadzać. Dotyczy to np. możliwości zrealizowania odbicia lustrzanego danego projektu czy modyfikacji układu ścianek działowych.
Wybór rodzaju projektu a posiadany budżet
Projekty indywidualne i gotowe mają swoje wady i zalety. Oba rozwiązania mogą zapewnić inwestorowi satysfakcję z końcowej realizacji. Wiele jednak zależy od indywidualnych wymagań przyszłych właścicieli. Decydującym argumentem bardzo często okazuje się ostateczny koszt inwestycji. Projekty gotowe są zwykle tańsze, nawet przy stosunkowo rozbudowanej adaptacji. Pod uwagę należy wziąć także inne wydatki, które nie są związane bezpośrednio z projektem. Dotyczy to chociażby kosztów prawnych, kosztów gruntów oraz kosztów związanych z wykończeniem czy przeprowadzką. Na wstępie warto więc przygotować listę potencjalnych wydatków i każdemu z nich przypisać potencjalną wartość, która nie powinna być przekroczona. Jeżeli środki zostaną źle rozdysponowane, realizacja budowy może się opóźnić lub w ogóle nie dojdzie do skutku.
Skąd wziąć projekt?
Sposobem na znalezienie optymalnego rozwiązania jest dobra baza projektów domów online. Korzystając z takiego katalogu, inwestor może znaleźć koncepcję idealnie dopasowaną do własnych możliwości finansowych. Poszukując taniego i sprawdzonego pomysłu, warto wziąć pod uwagę gotowe projekty domów jednorodzinnych od New-house. Firma już od ponad dwóch dekad specjalizuje się w kompleksowej budowie domów jednorodzinnych. W ofercie znaleźć można zarówno obiekty parterowe i piętrowe, jak i budynki z poddaszem użytkowym. Na szczególną uwagę zasługują wspaniałe projekty rezydencji, przygotowywane w oparciu o tradycyjne lub nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Firma prowadzi działalność na terenie całej Polski, współpracując z doskonale wykwalifikowanymi specjalistami. Aby dobrze i tanio rozplanować budowę domu, warto skorzystać z kompleksowych usług w tym zakresie.