Budowa

Producent szkła a parametry szyb okiennych

Producent szkła a parametry szyb okiennych

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w wytwarzaniu szkła znacząco podniosło jakość szyb okiennych. Szkło jest obecnie materiałem, który można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Rozwiązania dostępne na rynku sprawiają, że nie musimy już wybierać pomiędzy dostępem światła dziennego a innymi parametrami.

Producent szkła, korzystając z zaawansowanej technologii, z łatwością może sprostać wciąż zwiększającym się wymaganiom stawianym szybom okiennym zarówno przez indywidualnych klientów, jak i prawo budowlane. Odpowiednie parametry szkła są bardzo istotne nie tylko w przypadku domów pasywnych, ale także w tworzeniu budynków zapewniających ich użytkownikom najwyższy komfort na co dzień.

Dostęp światła dziennego a energooszczędność

Jeszcze do niedawna musieliśmy wybierać pomiędzy wysokim współczynnikiem przepuszczalności światła dziennego (Lt) a parametrami energooszczędności. Nowatorskie rozwiązania w tym zakresie, stosowane m.in. przez producenta szkła Saint Gobain, sprawiają, że obecnie taki kompromis nie jest konieczny. Szkło z powłoką termoizolacyjną może mieć współczynnik Lt nawet na poziomie 70–80%, w zależności od liczby szyb w zespoleniu. To bardzo wysoka wartość, porównywalna z parametrami gwarantowanymi przez zwykłe szkło typu float. Współczynnik Lt jest jednym z najważniejszych parametrów szyb okiennych z uwagi na to, że odpowiedni dostęp do światła dziennego w ciągu doby jest bardzo istotny dla dobrego samopoczucia na co dzień, a w przypadku dzieci – także dla właściwego rozwoju. Światło dzienne jest również niezbędne do efektywnej pracy wzrokowej.

Wysoki komfort akustyczny

Nowoczesne okna w znaczący sposób mogą ograniczyć przenikanie do wnętrza pomieszczenia hałasu z zewnątrz. Zastosowanie odpowiedniej ramy okiennej umożliwiającej montaż w zespoleniach szyb o różnej grubości pozwala znacząco wyciszyć budynek, nawet jeśli jest on usytuowany w hałaśliwym otoczeniu, np. w aglomeracji miejskiej czy w pobliżu lotniska lub dworca. W tym przypadku istotne jest także użycie odpowiedniego gazu do wypełnienia przestrzeni międzyszybowej. Zazwyczaj stosuje się krypton, choć przy szybach dźwiękochłonnych możliwe jest także użycie mającego większe zdolności termoizolacyjne argonu.

Słoneczny salon bez ryzyka przegrzania

Powłoki przeciwsłoneczne idealnie sprawdzają się w przypadku okien z orientacją południową, zazwyczaj znajdujących się w salonach i pokojach dziennych. Ich zastosowanie jest skutecznym zabezpieczeniem przed przegrzaniem pomieszczenia, pomimo długiego dostępu promieni słonecznych. Dzięki temu zyskujemy rozświetloną przestrzeń bez gorąca i dusznego powietrza.

Parametry dostępnych na rynku szyb okiennych w dużej mierze uzależnione są od marki. Aby móc wykorzystać nowoczesne technologie, konieczny jest rozbudowany park maszyn, a nie każdy producent szkła może się takim pochwalić. Warto zwracać uwagę na poszczególne parametry okna i wybierać te rozwiązania, które są najlepsze z perspektywy indywidualnych potrzeb oraz usytuowania i orientacji budynku w przestrzeni.

Similar Posts