Porady

Wnętrze glamour – nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu!

Wnętrze glamour – nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu!

Wiele osób marzy o reprezentacyjnych wnętrzach niczym z pałacu bądź przynajmniej eleganckiego apartamentu. Stylistyka glamour jest ponadczasowa i z pewnością sprawdza się dla tych, którzy preferują blichtr, pewien rodzaj przepychu, a także otaczanie się drogocennymi dodatkami. Wśród nich z pewnością są żyrandole, a do nich najlepiej sprawdzają się żarówki w typie świeczki led. Dziś zajmiemy się zarówno wykończeniem, jak i odpowiednim oświetleniem do wytwornego wnętrza.

Połysk na podłogach i eleganckie tapety na ścianach – propozycje wykończenia

Jeśli jesteś na etapie początkowym i zastanawiasz się co wybrać do wykończenia ścian i podłóg w stylistyce glamour, podpowiemy Ci kilka rozwiązań. Z pewnością sprawdzi się gres podłogowy na wysoki połysk. Możesz wybrać płytki lapatto, które dodatkowo są antypoślizgowe. Warto zwrócić uwagę na to, że gres może imitować wiele różnych materiałów, między innymi kamień. W stylistyce glamour doskonale może sprawdzić się płytka o strukturze marmuru. Oczywiście to nie jedyne rozwiązanie. Jeśli na wykończenie masz więcej czasu i możesz odczekać z wstawianiem mebli i wykończeniem ścian, to możesz zdecydować się na posadzkę z żywicy epoksydowej, która jest efektowna, a jednocześnie w przeciwieństwie do połyskującego gresu łatwo utrzymać ją w czystości. Na ściany można zastosować forniry, czyli tapety kamienne, niezwykle eleganckie i nietuzinkowe. Sprawdzą się również tapety winylowe lub akrylowe, które są odporne na wilgoć i zaplamienia. Te pierwsze mogą występować w wielu wzorach i deseniach, np. imitować pikowania, tak charakterystyczne dla stylistyki glamour.

Rozmieszczenie punktów świetlnych ma znaczenie

Jeszcze zanim zaplanujesz wykończenie ścian, musisz zastanowić się nad rozmieszczeniem punktów świetlnych. Konieczne jest wzięcie pod uwagę tego, jak zostaną rozmieszczone meble i zaaranżowane poszczególne strefy. Każda z nich powinna być odpowiednio doświetlona, a im większe jest pomieszczenie tym więcej punktów świetlnych się w nim znajdzie. Zatem z pewnością niezbędna będzie wisząca lampa albo sufit podwieszany na środku, ale również lampy stojące czy też biurkowe. Zatem projektowanie instalacji elektrycznej wymaga zaplanowania wszystkiego bardzo szczegółowo, dlatego już na samym początku warto mieć spójną wizję efektu prac.

Wybierz odpowiednie oprawy i źródła światła

Kiedy instalacja jest wykonana, a ściany i podłogi wykończone, to pozostają najprzyjemniejsze elementy, czyli wykończenie. Trzeba dobrać odpowiednie oprawy i źródła światła. Do sufitu podwieszanego z pewnością sprawdzą się oczka led. Najlepiej wybierać takie, których położeniem można sterować i dzięki temu tworzyć bardziej nastrojowe lub odpowiednie do pracy światło. W stylistyce glamour nie może zabraknąć kryształowego żyrandola. To absolutne must have. Najlepiej wybrać do niego świeczki led, które zapewniają wiele tysięcy godzin działania z takim samym natężeniem światła. Warto wybierać światło ciepłe lub neutralne. Barwa zimna jest dopuszczalna, jednak nie powinna być bardzo zimna, gdyż powoduje ona złe samopoczucie i z czasem wywołuje rozdrażnienie i ból głowy. Na biurku posadowionym na rzeźbionych nóżkach warto postawić lampkę w stylu glamour, najlepiej taką z pikowanym, tapicerowanym trzonkiem, bądź też utrzymanym w srebrnej lub złotej barwie. Oprawa może być ozdobiona kryształkami, które dopełnią efekt. Lampa stojąca w stylu glamour może posiadać harmonijkową lub pikowaną, tapicerowaną oprawę i dawać nieco stłumione, ale ciepłe światło, dzięki zastosowaniu żarówek w typie świeczki led.

Meble tapicerowane i dodatki, których nie może zabraknąć

Kiedy już główne źródła światła są rozmieszczone można wstawiać meble. Oczywiście kolejność można równie dobrze zamienić. Zwłaszcza jeśli oprawy przeszkadzają przy składaniu mebli. Niewątpliwie sprawdzą się te wykonane z płyty mdf i wykończone na wysoki połysk. Można je uzupełnić również o szklane blaty i półki, które także świetnie się sprawdzają. Najbardziej stylistykę glamour podkreślą jednak meble tapicerowane, zarówno sofy, fotele, narożniki, łóżka kontynentalne, a nawet tapicerowane szafki nocne. Również szafa może być wyposażona w tapicerowany front, choć sprawdzi się również ten szklany. Warto również postawić na dekoracyjne dodatki takie jak oczywiście lustra w bogato zdobionych ramach, czy doniczki w złotym lub srebrnym kolorze bądź też dekorowane drogocennymi kamieniami. Nie może zabraknąć również eleganckiego wazonu, koniecznie ze świeżymi, ciętymi kwiatami.

Wnętrze w stylu glamour powinno być niepowtarzalne, dlatego dobór mebli i dodatków jest bardzo ważny, a całość odpowiednio podkreśla właściwie dobrane oświetlenie. Oprawy świetlne ze świeczkami led dają sporo światła i świetnie wpisują się w tę niezwykłą estetykę.

Similar Posts