Porady

Listwy przypodłogowe MDF – czy to dobry wybór do mieszkania?

Listwy przypodłogowe MDF - czy to dobry wybór do mieszkania?

Wśród wielu rodzajów listew przypodłogowych na wyróżnienie zasługują te wykonane z płyt MDF. Stanowią one całkiem niezłą imitację naturalnego drewna przypominając zazwyczaj dąb, albo jesion. Są przy tym dużo tańsze w produkcji, niż listwy wykonane z „prawdziwego” drewna. Sam MDF oczywiście również jest produktem związanym z drewnem, ponieważ jest to tak naprawdę rodzaj płyty pilśniowej z średniej gęstości włókien drzewnych. Co jeszcze można powiedzieć o listwach podłogowych z MDF?

MDF to tańszy zamiennik drewna?

Jest to stwierdzenie, które można uznać za prawdziwe. W istocie materiał ten nigdy nie dorówna prawdziwym, drewnianym wykończeniom. Jednakże dobrej jakości listwa z płyty MDF do złudzenia przypomina drewno. Różnica jest niedostrzegalna gołym okiem. Wszędzie tam, gdzie kwestie kosztowe odgrywają znaczącą rolę, tego typu listwy mogą z powodzeniem zastąpić rozwiązania z wyższej półki. Może to mieć niebagatelne znaczenie i rodzić spore oszczędności, szczególnie jeśli myślimy o dużych inwestycjach. Listwy MDF komponują się praktycznie z każdym rodzajem podłogi. Jednocześnie ich zalety nie kończą się na byciu łudząco podobną imitacją drewna. O jakich jeszcze właściwościach powinniśmy wiedzieć?

Właściwości listew z MDF

Szereg ciekawych właściwości cokołów z MDF może zaskakiwać. Okazuje się, że wcale nie ustępuje on swoim drewnianym odpowiednikom. Dobrej jakości listwy są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, co daje nam gwarancję ich wysokiej trwałości. Kolejnym ważnym aspektem jest duża odporność na działanie wody. Pozwala to na zastosowanie listew z MDF nie tylko w salonie czy sypialni, lecz również w kuchni, gdzie elementy wystroju są dużo częściej narażone na wilgoć.

W jakich pomieszczeniach stosować MDF?

Pokój dzienny, salon, sypialnia i kuchnia to części domu, gdzie listwy przypodłogowe z MDF świetnie się sprawdzą. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by zamontować je w biurze, gabinecie czy salce konferencyjnej. Jedynie łazienka z prysznicem czy restauracyjna kuchnia mogą być miejscami, gdzie MDF niekoniecznie będzie najlepszym wyborem. Materiał jest odporny na wilgoć, lecz nie aż tak jak plastik, ceramika czy specjalne stopy aluminium.

Czy MDF to uniwersalny wybór?

Wydawać by się mogło, że MDF to powszechne panaceum na wszelkie bolączki związane z listwami podłogowymi. W istocie rzeczywiście jego właściwości pozwalają na szerokie spektrum zastosowań. Jest dosyć odporny na wilgoć i niepodatny na uszkodzenia mechaniczne. Dobry stosunek ceny do jakości również skłania do zakupów. Można więc zgodzić się ze stwierdzeniem, że jest on uniwersalnym wyborem. Z jednym zastrzeżeniem, jakim są pomieszczenia o wysokim stopniu zawilgocenia.

Similar Posts