Dzisiejszy rynek pełen jest rozwiązań do zasłaniania okien. Żaluzje zewnętrzne fasadowe są jednym z nich. Wyglądają świetnie, dobrze chronią wnętrza budynków – ale czy polskie warunki pogodowe są dla nich odpowiednie? Porozmawiajmy o tym przez chwilę.
Czym są żaluzje fasadowe?
Żaluzje zewnętrzne fasadowe to system, który pełni w zasadzie te same funkcje co tradycyjne konstrukcje wewnętrzne, z tym że umieszcza się je po zewnętrznej stronie okna. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu osiąga się znacznie mniejsze przenikanie ciepła do środka budynku. Ruchome lamele się w końcu nagrzewają i w upalne dni potrafią zamienić się w kaloryfer. Zastosowanie żaluzji zewnętrznych pozwala zatrzymać temperaturę za oknem. Dobre żaluzje okienne zewnętrzne są też stosunkowo niedrogie w porównaniu z pancernymi roletami podtynkowymi, chociażby, a i montaż tego typu żaluzji jest prostszy.
Odporność na polskie warunki atmosferyczne
Za dnia podstawowym zadaniem wszystkich żaluzji jest regulacja nasłonecznienia w danym pomieszczeniu. Rolety zewnętrzne natynkowe nie dają aż takiej swobody jak żaluzje zewnętrzne fasadowe. Mają one znacznie więcej możliwości kontroli stopnia przenikania światła, które w Polskich warunkach potrafi być dość intensywne. Dodajmy do tego wysoką temperaturę, która z roku na rok staje się jeszcze wyższa, i wyjdzie jak dwa plus dwa, że tego rodzaju zasłony są doskonałą inwestycją.
Ale to sytuacja typowo letnia. Przez większą część roku polski klimat pozostaje mocno umiarkowany, co oznacza dość dużą liczbę opadów, mocne porywy wiatru i niekiedy siarczysty mróz, zwłaszcza na południu kraju. Gdyby zwyczajne żaluzje wystawić na takie warunki, ich prosta konstrukcja aluminiowa po roku nie nadawałaby się do użytku. Wie o tym każdy szanujący się producent żaluzji zewnętrznych, dlatego jego produkty wykonane są z zupełnie odmiennego typu aluminium odpornego na niekorzystne czynniki atmosferyczne. A jakby tego było mało, dostępne dzisiaj konstrukcje są pokryte wyjątkowo wydajnym lakierem, który dodatkowo wzmacnia wytrzymałość żaluzji zewnętrznych.
Czy żaluzje okienne zewnętrzne są energooszczędne?
Posiadacze tradycyjnych żaluzji często sięgają po klimatyzację. Wczas ukropu to dla nich jedyny sposób, aby zmniejszyć temperaturę pomieszczeń i je wycieniować jednocześnie. Dzięki żaluzjom fasadowym maleje potrzeba uruchamiania klimatyzacji, co siłą rzeczy wpływa na oszczędność energii elektrycznej potrzebnej do jej zasilania.
Co jednak bardziej interesujące, żaluzje okienne zewnętrzne mogą współpracować z systemem automatyki pogodowej. Nowoczesne konstrukcję są zwykle sterowane za pomocą pilota, aczkolwiek podłączenie ich do bardziej zaawansowanych rozwiązań nie stanowi większego problemu. Automatyka pogodowa reguluje dostępne w budynku zasoby energetyczne na podstawie panujących w danej chwili warunków atmosferycznych. Zimą wpływa na ogrzewanie. Latem może wpływać na żaluzje zewnętrzne. Takie zautomatyzowane i płynne sterowanie pozwala nie tyle utrzymać optymalny komfort termiczny oraz nasłonecznienie przez cały dzień, co również zmniejszyć wydatki energetyczne.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy uznać, że tak – żaluzje zewnętrzne fasadowe są dobrym rozwiązaniem na polski klimat. Coraz cieplejsze miesiące letnie staną się dzięki nim mniej uporczywe. Solidna konstrukcja natomiast pozwoli im przetrwać nawet najbardziej dramatyczne kaprysy pogody jak gradobicie na przykład. Do tego polski producent żaluzji zewnętrznych zadbał o estetykę naszych budynków, bowiem paleta możliwości kolorystycznych jest dzisiaj bardzo szeroka.