Porady

Co warto wiedzieć przed zakupem talerzy obiadowych?

Co warto wiedzieć przed zakupem talerzy obiadowych?

Wydawać by się mogło, że zakup talerzy obiadowych należy do najprostszych czynności pod słońcem. Do czasu aż… nie znajdziesz się w sklepie z zastawą stołową. Olbrzymia rozbieżność cenowa pomiędzy poszczególnymi kolekcjami naczyń sprawia, że bardzo trudno jest dokonać ostatecznego wyboru. Czym różnią się od siebie najtańsze talerze od najdroższych? Które lepiej wybrać? Kiedy kupowanie naczyń solo jest lepszym rozwiązaniem?

Z jakiego materiału wybrać talerze?

Kiedy wybierasz talerze obiadowe, musisz zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane. Najtańsze talerze kamionkowe nie zachwycają jakością. Łatwo je stłuc, ich krawędzie szybko się wyszczerbiają, a one same są dosyć ciężkie i grube. Oprócz tego, lepszej jakości talerze obiadowe produkuje się ze specjalnej ceramiki, w tym również z porcelany. Te uznawane są za najdelikatniejsze i najbardziej szlachetne. Jeśli zależy Ci na pięknych, estetycznych talerzach, które chętnie będziesz wyciągać przy większych okazjach, wybierz te z górnej półki — są nieco delikatniejsze, ale zdecydowanie piękniejsze. Gdy szukasz talerzy do codziennych obiadów, możesz postawić na dobrą ceramikę kulinarną o wysokiej wytrzymałości.

Talerze ze zdobieniami czy bez?

Talerze obiadowe posiadające zdobienia wykonywane ręcznie są bardzo podatne na ścieranie się. Tym samym lepiej myć je ręcznie, nie używając do tego celu zmywarki. Najczęściej ręczne zdobienia wykonuje się na droższych talerzach — tych, które z uwagi na jakość materiału i tak nie mogą być myte w zmywarce. Codzienne zastawy stołowe z reguły są jednolite lub barwione tak, aby zmywanie maszynowe im nie szkodziło. Wszelkie złote lub srebrne ornamenty mają talerze, których nie wolno używać w mikrofalówce czy piekarniku. Należy o tym pamiętać, aby nie zakupić naczyń, które trzeba oddzielać od reszty przed umyciem, i pamiętać, aby nie podgrzewać na nich potraw, gdy mają być używane na co dzień. Warto mieć w domu dwa zestawy obiadowe — zwykłe i na specjalne okazje, które będą wymagały specjalnego traktowania, ale też będą należycie wyglądały.

Kiedy warto kupować oddzielnie talerze?

Kupowanie oddzielnych talerzy obiadowych to świetna opcja dla tych, którzy planują zupełnie zwariowaną zastawę stołową, na przykład z połową talerzy w jednym kolorze, a połową w innym. To również dobry wybór, gdy potrzebujesz niestandardowej ilości talerzy do kompletu — na przykład nieparzystej liczby. Wysokiej jakości sklepy umożliwiają to, dając tym samym również opcję dokupienia brakującego pojedynczego talerza do kompletu już posiadanych w tym samym stylu.

Similar Posts