Gruntowanie to popularna czynność, która polega na tym, że nakłada się na ścianę specjalny preparat. Ma on za zadanie wzmocnić, a także przygotować powierzchnię do wszelkich prac związanych z wykończeniem. Wybór gruntu może jednak okazać się nieco problematyczny ze względu na szereg różnorodnych produktów tego typu. Jakie rodzaje gruntów możemy wyróżnić? Na co zwrócić uwagę wybierając grunt? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Jakie rodzaje gruntów możemy wyróżnić?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat gruntu, warto wcześniej zastanowić się nad tym, jakie jego rodzaje możemy wyróżnić. Dużą popularnością cieszy się grunt wzmacniający. Do jego produkcji wykorzystywana jest substancja wiążąca, w konsekwencji zdolność do wnikania w podłoże jest nieco mniejsza. Jest on stosowany w przypadku tynków gipsowych, płytek ceramicznych i klejów. Istnieją również grunty do ścian głęboko penetrujące. Są one w stanie wniknąć głęboko w powierzchnię, przez co zdolność pylenia i chłonność zostaje ograniczona. Tego typu specyfik doskonale sprawdza się pod tynk, a także pod wszelkie powierzchnie szpachlowane. Niekiedy produkt wykorzystywany jest do płyt gipsowo-kartonowych. Kolejne są grunty do ścian szczepne, które poprawiają przyczepność, jednocześnie wyrównują chłonność gruntowanego podłoża. Jeśli chodzi o grunt silikonowy- jak sama nazwa wskazuje, zalecany jest pod farby silikonowe. Tego typu grunty do ścian również wyrównują i redukują chłonność powierzchni.
Na co zwrócić uwagę wybierając grunt?
Grunty do ścian pełnią bardzo ważną funkcję, dlatego też powinny być odpowiednio dopasowane. Warto zwrócić uwagę na kilka niuansów, które wbrew pozorom mogą mieć ogromne znaczenie. Przede wszystkim ważna jest ilość wiążących cząsteczek stałych. Jeśli zaopatrzymy się w wysokiej jakości preparaty, wówczas możemy cieszyć się z wartości od 10 do 12% wiążących cząsteczek. W przypadku tańszych egzemplarzy musimy pogodzić się z 1-2%. Bardzo ważna jest również wydajność. Najbardziej optymalna wydaje się być ta, która oscyluje w granicach 10 m2/l. Należy jednak pamiętać, że zależy to od chłonności powierzchni, a także od jej chropowatości. Grunty do ścian każdorazowo muszą być dobrane w zależności od podłoża. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym dany grunt będzie umieszczany. Gruntowanie to niemalże gwarancja poprawienia parametrów podłoża przy jednoczesnym wzmocnieniu powierzchni ścian.