Farba termoizolacyjna jest coraz bardziej popularna i warto się zastanowić, czym tak naprawdę jest, jakie posiada właściwości i co sprawia, że działa? Oto pytania, na które postaramy się odpowiedzieć.
Dlaczego działa?
Zacznijmy od ostatniego pytania postawionego we wstępie. W składzie farb termoizolacyjnych znajdują się mikrosfery szklane, które posiadają wyjątkowe cechy. Są one lekkie, wytrzymałe i mają zdolność izolowania ciepła. Dzieje się tak, ponieważ mikrosfery posiadają ciśnienie zbliżone do próżni, co zwiększa opór cieplny. Ponadto mikrosfery szklane mają zdolność do odbijania promieniowania, co również przekłada się na cechy samej farby.
Właściwości termopowłoki
Farba termoizolacyjna ma wiele właściwości. Przede wszystkim posiada właściwości termoizolacyjne, gdzie 1 mm takiej farby odpowiada od 2,5 do 10 cm styropianu, w zależności od powierzchni i metody pomiaru. Dodatkowo farba ta odbija nawet 90% promieniowania słonecznego, dzięki czemu można ją wykorzystywać do obniżania temperatury w okresie letnim. Ponadto posiada właściwości przeciwgrzybicze, przeciwpleśniowe i antybakteryjne, co pozwala eliminować pojawianie się pary wodnej na ścianach i chroni przed jej uszkodzeniem.
Gdzie stosować?
Powłoka termoizolacyjna może być stosowana w różnych miejscach i sytuacjach. Jest prostym i szybkim sposobem na docieplenie domu. Nakładanie farby jest mniej czasochłonne niż wymiana całkowitego materiału izolacyjnego, takiego jak styropian czy wełna. Jednak farba termoizolacyjna powinna być raczej stosowana jako uzupełnienie dla innych materiałów izolacyjnych, a nie ich całkowitą zastępcę. Wyjątkiem są budynki zabytkowe, gdzie tradycyjne metody izolacji są niemożliwe, a wtedy farba termoizolacyjna jest idealnym rozwiązaniem. Może również być stosowana w halach produkcyjnych czy magazynach, aby obniżyć temperaturę w okresie letnim. Ponadto może być miejscowo stosowana wszędzie tam, gdzie może wystąpić skraplanie się wody lub jako farba grzybobójcza.
Co na to nauka?
Badania naukowe na temat farb termoizolacyjnych są prowadzone na całym świecie. Przykładowo, w Japonii przeprowadzono eksperyment, w którym wybudowano dwa domy wyposażone w czujniki. Jeden z domów został pomalowany zwykłą farbą, a w drugim zastosowano farbę termoizolacyjną. Badania trwały dwa lata i wykazały, że w domu pokrytym farbą termoizolacyjną temperatura rozkładała się równomiernie. To przyczynia się do utrzymywania lepszego komfortu termicznego oraz rzadszej konieczności dogrzewania się zimą i włączania klimatyzacji latem.
Jaką farbę kupić?
Dobre opinie posiada farba polskiego producenta – GoThermⓇ. Można ją kupić na przykład w sklepie internetowym producenta.