Porady

Taśmy piankowe – czym są i do czego służą?

Taśmy piankowe – czym są i do czego służą?

Taśma klejąca jest dla wielu osób produktem o błahym zastosowaniu, którego użyteczność nie wykracza poza domowe warunki. Takie myślenie jest wbrew pozorom błędne, gdyż asortyment ten może pełnić ważną rolę dla przemysłu czy transportu. Przeznaczenie taśmy jest jednak zależne od jej budowy i właściwości. Największy udział w tej kwestii ma nośnik, którego materiał decyduje o cechach wytrzymałościowych i odpornościowych łączenia.

W poniższym wpisie poruszymy temat taśm piankowych, będących niezwykle przydatnymi w wielu branżach oraz posiadających szereg znakomitych właściwości. Zapraszamy!

Taśma piankowa – do czego się jej używa?

Zastosowanie taśmy piankowej nieco odbiega od standardów innych rodzajów tych produktów. W zależności od materiału nośnika i stosowanego kleju, taki aplikator może pełnić funkcję zarówno montażową, jak i uszczelniającą. Używa się go w domowych warunkach oraz w wielu branżach, takich jak motoryzacja czy budownictwo.

Przykładem zastosowania piankowych taśm może być uszczelnianie okien i drzwi, klejenie emblematów na metalowe powierzchnie bądź nawet montaż niektórych części wyposażenia w budynkach mieszkalnych. Sporo zależy również od staranności klejenia. Tak jak w przypadku wszystkich rodzajów taśm, tak i tutaj wyróżnia się formy jedno- oraz dwustronnie klejące.

Rodzaje taśm piankowych

Wspomnieliśmy wcześniej o podziale tych taśmy jednostronne oraz dwustronne. Niemal każdy producent pianek uszczelniających deklaruje, że do celów izolacyjnych stosuje się głównie typy z warstwą kleju nałożoną na jedną stronę nośnika. Te mogą dzielić się na pianki EPDM oraz PE. Zarówno jedne, jak i drugie doskonale spisują się w kwestii niwelowania drgań. Różnica polega na tym, że to głównie pianek EPDM używa się przy elementach mających kontakt ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, promieniowaniem UV oraz środkami chemicznymi.

Uszczelki z pianki polietylenowej spotkamy natomiast przy produkcji sprzętu audio oraz w budownictwie. Tam używa się ich w kontekście wyeliminowania nierówności bądź zwiększenia szczelności termicznej.

Taśmy piankowe dwustronne znajdują najczęściej swoje zastosowanie w poligrafii i montażu. Mogą służyć do zawieszania banerów na nierównych powierzchniach bądź do montażu luster w budynkach mieszkalnych.

Zalety korzystania z taśm piankowych

Zastosowanie taśm piankowych wiąże się z możliwością łatwej aplikacji wielu elementów. Produkty te zapewniają szybkie i trwałe łączenia, będące jednocześnie niezbyt opornymi przy demontażu. Takie pianki z łatwością drą się w rękach, co oznacza brak konieczności stosowania jakichkolwiek narzędzi do wykonania pracy. To doskonałe rozwiązanie montażowe, szczególnie przydatne w kontekście wynajmowanych mieszkań. Gwarancja szczelności izolacji w połączeniu z tłumieniem drgań na konkretnych obszarach, daje szereg możliwości i odbiega od współczesnych standardów dotyczących taśm klejących. Dodatkowo, nie jest to drogie rozwiązanie, co z pewnością zachęca do kupna takiego asortymentu i stosowania go we wskazanych przypadkach.

Similar Posts