Wybudowałeś dom, a teraz nadszedł czas na decyzję odnośnie aranżacji zewnętrznych budynku? Klinkier elewacyjny to ponadczasowe rozwiązanie, które pasuje zarówno do architektury mieszkalnej, jak i komercyjnej. Decydując się na taki materiał, wiele zyskujesz. Nie tylko w sensie wizualnym, ale i praktycznym. Poznaj zalety płytek klinkierowych i dowiedz się, gdzie jeszcze możesz je wykorzystać.
Klinkier elewacyjny i jego najważniejsze zalety
Szalenie popularny dziś klinkier uznaje się za materiał budowlany, ale i dekoracyjny. Wszechstronność jego zastosowania można uznać za pierwszą, istotną zaletę. Dekordia, a więc internetowy sklep z materiałami wykończeniowymi proponuje klinkier do użytku zewnętrznego i wewnętrznego jednocześnie. Konkretnymi modelami można ozdobić altany, tarasy, ale również podłogi i ściany w domu. Płytki na podłogę Dekordia można wykorzystać zarówno w kuchni, jak i przedpokoju czy w salonie. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co w oczywisty sposób ułatwia wybór.
W przypadku podłóg, szczególnie tych na zewnątrz nie bez znaczenia pozostaje komfort ich użytkowania. Warto wiedzieć, że klinkier ma wysoki współczynnik antypoślizgowości. Jak deklaruje wspomniany pośrednik, płytki na podłogę Dekordia to najwyższa gwarancja bezpieczeństwa.
Wracając jednak do elewacji – płytki klinkierowe elewacyjne zdobią dom, zapewniając mu również wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Materiał nie poddaje się działaniu wysokich temperatur, mrozów czy deszczy, co rzecz jasna stanowi kolejną jego zaletę. Przez lata prezentuje się równie efektownie, co w dniu założenia.
Poza tym, wybierając najlepsze płytki klinkierowe elewacyjne, masz pewność, że Twój dom przez długie lata będzie się estetycznie prezentował. Klinkier jest bowiem bardzo odporny na powstawanie zabrudzeń. Nie rozwija się na nim pleść ani nie wnika w niego kurz.
Klinkier elewacyjny – hit czy kit?
Mimo niezaprzeczalnych zalet niektórzy kojarzą klinkier z materiałem wykończeniowym stosowanym przy ogrodzeniach czy kominach. Płytki podłogowe do kuchni w tej wersji przywołują im na myśl wyłącznie starodawne wnętrza. Podchodzą niechętnie do aranżacji i projektów wykorzystujących klinkier, bo uważają go za relikt przeszłości, który dawno odszedł do lamusa.
Prawda jest jednak taka, że projektanci i architekci coraz częściej sięgają po wskazany materiał. Moda na niego zdaje się nie przemijać. Wręcz przeciwnie! Wszystko wskazuje na to, że dziś zyskał on drugie życie. I to nie tylko w wersji stylizowanej na vintage. Nowoczesne, klinkierowe płytki podłogowe do kuchni idealnie komponują się ze współczesnym wzornictwem. Ścienne płytki coraz częściej służą do aranżacji, jakże modnych obecnie loftowych, industrialnych wnętrz. A domy z elewacją z klinkieru bez wątpienia wyróżniają się na tle innych. Ten naturalny materiał, dostępny w wielu wariantach, daje dziś ogromne możliwości wykończeniowe. Zarówno tym, którzy kochają styl retro, jak i zwolennikom surowej nowoczesności.