Porady

Odpływ liniowy – nowoczesne rozwiązanie dla estetycznej i funkcjonalnej łazienki

Odpływy liniowe to bardzo popularne i chętnie wybierane rozwiązanie podczas instalacji prysznica w łazience. Pozwala ono na uzyskanie bardzo efektownych i eleganckich rozwiązań aranżacyjnych w pomieszczeniu. Ale przede wszystkim jest niezwykle praktyczne, wygodne i bezpieczne. Jakie jeszcze zalety niesie ze sobą instalacja tego typu dopływu?

Po co wybierać odpływy liniowe do łazienki?

Prysznicowe odpływy liniowe stosowane były początkowo głównie w obiektach takich jak baseny, hotele czy szpitale. Było to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwalało na montaż natrysków bez konieczności instalacji brodzików czy wszelkiego rodzaju stopni i murków hamujących rozlewanie się wody poza obręb kabiny prysznicowej. Okazały się także bardzo wydajne w procesie odprowadzania wody i przede wszystkim bezpieczne – głównie w przypadku osób starszych czy z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.

Niebagatelną zaletą tego rozwiązania okazało się również łatwe utrzymanie czystości w natryskach tego typu. Dlatego zaczęto coraz bardziej doceniać możliwości, jakie dają odpływy liniowe i instalować je także w domowych łazienkach.

 

Czym charakteryzuje się estetyka odpływów liniowych?

Nowoczesne odpływy liniowe dają także duże możliwości aranżacyjne. W porównaniu z klasycznymi punktowymi odpływami wyglądają dużo bardziej estetycznie. Zasadniczo ich cechą charakterystyczną jest to, że są praktycznie niewidoczne. Cała instalacja odprowadzająca wodę jest ukryta pod podłogą, a na zewnątrz znajduje się tylko dyskretna i ładnie wykończona kratka maskująca lub odpowiednio dopasowana płytka podłogowa.

Co do listew maskujących otwór odprowadzający wodę, to mogą one być różnorodnie wykończone. W sprzedaży jest bardzo duży wybór dekoracyjnych maskownic, które można dopasować do każdej gamy kolorystycznej i stylu aranżacyjnego w łazience.

 

Jakie korzyści daje montaż odpływu liniowego?

Odpływy liniowe w domowych łazienkach umożliwiają montaż otwartych pryszniców typu walk-in, które pozwalają na bardzo modne, nowoczesne i efektowne aranżacje tego pomieszczenia. Jednocześnie pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. W małych łazienkach, tam, gdzie wstawienie wanny lub kabiny prysznicowej z brodzikiem jest problematyczne – otwarty natrysk sprawdzi się doskonale i nada wizualny efekt przestronności.

Odpływ liniowy podłogowy lub ścienny pozwala także na montaż płytek wielkoformatowych, bez konieczności ich przycinania w miejscu, w którym znajduje się odpływ.

Jednak oprócz zalet estetycznych, główną korzyścią z zastosowania tego rozwiązania jest jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Szczególnie gdy w naszym domu mieszkają osoby starsze, dzieci czy osoby chore. Brak dodatkowych przeszkód architektonicznych pozwala na komfortowe korzystanie z każdej łazienki.

Similar Posts