Bardzo często wielopokoleniowe rodziny mieszkają w jednym domu. Jeżeli zabieracie się za remont pomieszczeń lub wykończenie nowo powstałego domu i chcecie zadbać o dostosowanie pomieszczeń do potrzeb seniorów rodu, to podpowiemy Wam, w jaki sposób wykończyć pokój dla rodziców czy dziadków. Są pewne rozwiązania, które zapewnią wygodę i ergonomię. Na pewno należy wziąć pod uwagę ograniczenia związane z niepełnosprawnością ruchową czy podeszłym wiekiem. Jak zatem postępować krok po kroku?
Czym powinien charakteryzować się pokój seniorów?
Na pewno istotne znaczenie ma zastosowanie niskich progów, zwłaszcza w przypadku osób, które używają balkonika albo laski. Oczywiście pokój powinien być wykończony w jasnych barwach, aby w ciągu dnia było w nim jak najwięcej światła. Warto wybrać kolory złamane, które nie będą się szybko brudzić, jak jasnoszary, beżowy, jasnoniebieski czy jasnozielony. Dzięki temu nie będzie konieczności przeprowadzania zbyt częstych remontów. Pokój seniora można również wykończyć w taki sposób, by był cichy i przytulny, i tu doskonale posłużą panele korkowe na ścianach, które zapewniają dobrą izolację akustyczną, a jednocześnie termiczną. Świetnie sprawdzają się też na podłogach, zapewniając antypoślizgową powierzchnię. Można postawić także na panele winylowe, które są ciche, ciepłe i nadają się jako wykończenie systemu ogrzewania podłogowego.
Pokój seniora powinien gwarantować swobodę poruszania się i przemieszczania. Nie powinien być wyposażony w zbyt wiele mebli, jest tutaj raczej wskazany minimalizm. Warto również wybrać takie materiały wykończeniowe i meble, które będą łatwe do utrzymania w czystości. Aby zapewnić komfort w miesiącach letnich, polecamy zamontować w pokoju seniorów klimatyzację. Jednostka wewnętrzna nie powinna jednak znajdować się bezpośrednio nad łóżkiem czy sofą. Można zastosować system sufitowy i sufit podwieszany. Warto zwrócić uwagę jeszcze na oświetlenie – najlepiej zamontować takie na czujnik ruchu, co w przypadku osób z trudnościami w poruszaniu się jest dużym udogodnieniem.
Przygotowanie pokoju do wstawienia elementów wyposażenia – czyszczenie po pracach wykończeniowych
Zarówno malowanie, jak i układanie paneli czy płytek powoduje sporo zanieczyszczeń. Po remoncie trzeba też zamontować włączniki czy zainstalować karnisze. Po pracach wykończeniowych w pokoju seniorów sporo jest zatem pyłu i odpadów. Przed wstawieniem mebli konieczne będzie zadbanie o szybkie i gruntowne czyszczenie. Warto postawić na myjki ciśnieniowe do mycia okien. Gwarantują przyspieszenie tempa pracy. Mogą też znajdować się na wysięgniku teleskopowym. Takiego akcesorium sprawniejszy i nawet niewysoki senior może używać samodzielnie. W ten sposób nie musi używać drabiny do czyszczenia wyżej umiejscowionych okien. Podłogę można wyczyścić przy użyciu mopa parowego, a przy odpowiednim bezspoinowym wykończeniu z czyszczeniem całego pokoju można sobie poradzić w ciągu kilkunastu minut. Wtedy można przystąpić do wstawienia elementów wyposażenia.
Jak wyposażyć pokój seniorów?
Senior powinien mieć do dyspozycji wygodną i ergonomiczną przestrzeń. Stąd warto wyposażyć pokój w wygodne łóżko o odpowiedniej wysokości, nie większej niż 50 cm. Chodzi o to, by senior z łatwością mógł wstać z łóżka. Owo łóżko należy doposażyć w wygodny materac i stelaż. Ten ostatni może być elektryczny, sterowany za pomocą pilota. Jest to istotne w przypadku osób obłożnie chorych, ale zwiększa też ogólny komfort korzystania z łóżka. Materac wysokoelastyczny i kieszeniowy będzie wspierał kręgosłup na wszystkich jego odcinkach i zapewniał zdrowy sen bez bólu. Osoby ze skłonnością do uczuleń powinny korzystać z modelu lateksowego. W przypadku seniorów z ograniczoną ruchomością na ścianach można zamontować dodatkowe poręcze i uchwyty ułatwiające poruszanie się. Warto wstawić do wnętrza klasyczną szafę przesuwną z cichym domykiem. Oczywiście pokój można doposażyć w regał czy półkę, a na niej umieścić książki, ramki ze zdjęciami, płyty czy nawet gramofon. W ten sposób wnętrze stanie się bardziej przytulne.
Elementy zwiększające estetykę i komfort przebywania w pokoju na co dzień
Poza wyposażeniem ważne są jeszcze dodatki. Na podłodze można umieścić dywan, ale z krótkim włosiem, tak by nie utrudniał przemieszczania się, np. o lasce. W oknach warto zawiesić zasłony. Długie pozwolą przesłonić pokój, gdy senior będzie chciał się udać na popołudniową drzemkę. Oczywiście warto stosować zasłonę razem z roletami – można wtedy liczyć na skuteczne zaciemnienie pokoju. Taki element zwiększa też estetykę w pokoju seniora.