Porady

Stan surowy otwarty: co to oznacza?

Stan surowy otwarty: co to oznacza?

Budowa domu wiąże się z realizacją kilku etapów, z których jeden określany jest jako stan surowy otwarty. Co to oznacza? Czym charakteryzuje się dom na tym etapie? Jakie są inne etapy budowy domu? Zapraszamy do czytania!

Etapy budowy domu

Etapy budowy domu zostały stworzone w celu usystematyzowania pracy ekip budowlanych. Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, gdzie nie ma miejsca na błędy konstrukcyjne. Dom musi być solidny i nie sposób pominąć żadnego szczegółu. Jako że gotowy do zamieszkania dom jest wynikiem pracy wielu fachowców i doświadczonych ekip, wprowadzono prostą klasyfikację. Dzięki temu wyróżniamy:

 • Stan zerowy
 • Stan surowy otwarty
 • Stan surowy zamknięty

Kolejnym etapem jest już wykańczanie budynku, czyli malowanie elewacji, ocieplenie i tym podobne prace, które przygotowują budynek do zamieszkania.

 

Etapy budowy domu

Co to jest stan surowy otwarty?

Doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego możemy rozpocząć, kiedy mamy za sobą ukończony stan zerowy, czyli:

 • Działkę wyrównaną pod budowę domu.
 • Wykopane fundamenty i wykonany drenaż.

Stan zerowy jest więc przygotowaniem działki pod budowę. Niektórzy zaznaczają, że zerowy stan może również oznaczać samo zlecenie wykopania fundamentów i wykonania drenażu.

Co to jest stan surowy otwarty

Co wchodzi w skład stanu surowego otwartego?

W stanie surowym otwartym mamy natomiast wykonane następujące elementy budowy.

 • Murowane ściany nośne,
 • Kominy,
 • Strop nad parterem, więźbę dachową i pokrycie dachu,
 • Schody wewnętrzne, ale dotyczy to tylko schodów żelbetowych,
 • Bardzo często dom w stanie surowym otwartym ma również okna dachowe i rynny na zewnątrz budynku,
 • Izolację fundamentów i instalację wodno-kanalizacyjną na takim etapie, na jakim jest to możliwe.

Na solidnie położonych i zaizolowanych fundamentach stawiane są ściany zewnętrzne noszące miano ścian nośnych. Budowa na tym etapie obejmuje również wykonanie kominów wentylacyjnych i stropów, niezależnie od powierzchni budynku i ilości pięter. Wszystkie stropy powinny być postawione i zalane betonem. Otwarty stan surowy obejmuje także wykonanie balkonu i schodów, jeśli oczywiście zostały uwzględniony w projekcie. Ostatnim i bardzo istotnym etapem jest pokrycie dachowe, wykonanie izolacji oraz montaż okien dachowych i rynien.

Zakres prac wypełnia od 2 do 3 miesięcy, po czym przystępujemy do 3 etapu budowy, a mianowicie przejście ze stanu surowego otwartego do budynku w stanie surowym zamkniętym.

Co wchodzi w skład stanu surowego otwartego

Czym różni się stan surowy otwarty od zamkniętego?

Aby poznać różnice między domem w stanie surowym otwartym, a domem w stanie surowym zamkniętym, musimy wyszczególnić zakres ostatniego etapu przygotowania budynku do wykończenia. Zatem budynek doprowadzony do stanu surowego zamkniętego:

 • Budynek ma zamontowane okna i drzwi zewnętrzne,
 • Wykonane zostały ściany działowe wewnątrz budynku,
 • Zrobiona izolacja podłogi na parterze i piętrze oraz wykonane szlichty, czyli warstwy zbrojeniowej wyrównawczej.

Stan surowy zamknięty to półmetek budowy domu. Mamy już wszystkie ściany, dach, drzwi i okna, a także niezbędne izolacje i podstawowe elementy instalacji. Od tego momentu możemy rozpocząć prace wykończeniowe domu. Stan surowy zamknięty zapewnia budynkowi większą odporność na wpływ warunków pogodowych.

Co wchodzi w skład stanu surowego otwartego

Najczęstsze błędy podczas prac przy stanie surowym otwartym

Budynek w stanie surowym nie jest odporny na długotrwałe działanie zmiennej pogody. Ściany bez izolacji i okien, czy nieukończony dach to przestrzeń, przez którą do wnętrza budynku dostaje się wilgoć. A wilgoć jest prawdziwym wrogiem budowy! Z tego względu stan surowy nie powinien trwać zbyt długo. Budynek warto ukończyć jak najszybciej, a jego budowę rozpocząć w miesiącach dobrej pogody. Jakie są najczęstsze błędy podczas budowy?

 • Prace budowlane w czasie złej pogody. Minusowe temperatury osłabiają wytrzymałość ścian zewnętrznych i negatywnie wpływają na trwałość wykorzystanych elementów betonowych.
 • Niedostateczna precyzja w poziomowaniu i pionowaniu ścian. Zjawisko to jest widoczne w wielu starych budynkach typu bloki, gdzie budowa nie była wykonywana z taką dbałością jak jest to powszechne obecnie. Źle wypoziomowane ściany skutkują trudnościami w czasie układania stropu, tynkowaniu i przy pozostałych pracach wykończeniowych.
 • Pominięcie lub zastosowanie kiepskiej hydroizolacji. Wspominaliśmy już, że wilgoć niszczy ściany, w dodatku sprzyjając rozwojowi pleśni i grzybów, z którymi trudno walczyć, kiedy budynek jest już gotowy.

Wszystkie prace budowlane na tym etapie należy robić z dobrym wykonawcą, gdyż mają one szczególne znaczenie dla ostatecznego efektu. Stan surowy otwarty wykonywany jest w 100% zgodnie z projektem.

Dom w stanie surowym otwartym: ile kosztuje

Dom w stanie surowym otwartym: ile kosztuje?

Gotowy projekt domu jest korzystny cenowo, a mnogość projektów domów o różnej powierzchni sprawia, że każdy może znaleźć taki budynek, który idealnie przypadnie do gustu. Ze względu na indywidualne umiejętności budowlane i możliwości finansowe, możemy kupić budynek w stanie surowym otwartym, surowym zamkniętym lub zupełnie wykończonym, gotowym do zamieszkania. Ostatnia opcja jest jednak najdroższa.

W przypadku zakupu domu w stanie surowym otwartym musimy uwzględnić robociznę oraz zużyte materiały. Cena obejmuje także sam projekt. Im większy, bardziej skomplikowany budynek, tym wyższy będzie ostateczny koszt.

Szczegółowe informacje na stronach firm starają się jak najlepiej przybliżyć ostateczny koszt budowy. Warto skontaktować się z wybranym wykonawcą, by podał dokładniejsze koszty i informacje adekwatne bezpośrednio dla naszego projektu. Tymczasem my możemy podać Wam zakres cen w przypadku surowego stanu otwartego i zamkniętego, byście wiedzieli na jaki koszt warto się przygotować.

Projekt domu

Na początek trzeba wybrać i kupić projekt budynku. Taki plan kosztuje około 3 tys. zł. Cena projektu również jest zmienna w zależności od tego, jak złożony jest projekt i jak duży będzie przyszły dom.

Fundamenty

Zanim przyjdzie do stawiania ścian i budowę dachu, trzeba wykonać fundamenty. Wbrew pozorom to dość kosztowna sprawa. Za ten etap zapłacimy około 30 tys. zł, wliczając w to wykonanie.

Budowa ścian zewnętrznych

Po wylaniu fundamentów przychodzi czas na ściany nośne i ściany działowe. Na tym etapie dorzucamy do całości około 15 – 20 tys. zł. Za ściany działowe zapłacimy mniej niż nośne, których jest po prostu więcej i wymagają zużycia solidniejszych materiałów. Materiały budowlane dla ścian nośnych kosztują średnio trzy razy więcej. Mniej więcej połowę kosztów zajmuje tak zwana robocizna, czyli koszt ekipy budowlanej.

Kominy i wentylacja

W przypadku domu przeciętnej wielkości potrzebujemy około 6 kominów wentylacyjnych, których łączny koszt wynosi około 1500 zł. Do tego potrzebny jest jeden komin dymowy, który jest droższy, bo będzie nas kosztował około 3000 zł. Do tego trzeba doliczyć obudowę za około 1700 zł.

Dach i stropy

Jedną z najdroższych inwestycji w trakcie budowy jest dach i stropy. Powszechnie krąży uśredniona cena za 100m2 za budowę stropu wraz z robocizną i wszystkimi materiałami. Za strop dla domu parterowego zapłacimy średnio 30 000 zł. Dla domu piętrowego kwota ta będzie adekwatnie wyższa.

I wreszcie przechodzimy na dach. Proste zadaszenie będzie kosztowało nieco ponad 30 000. Do tej ceny musimy doliczyć jeszcze koszty rynien, ocieplenie stropu i pewne prace wykończeniowe, co zwiększy nasz wydatek jeszcze o blisko 20 000 zł.

 • Średni koszt domu w stanie otwartym surowym wynosi zatem około 140 000 zł. Są to aktualne dane na rok 2020.

Stan surowy zamknięty: koszt

Do kosztów poniesionych przy budowie stanu otartego logicznie trzeba doliczyć wydatki związane z „zamykaniem” budowy. Chodzi nam oczywiście o okna i drzwi. Koszty, jakie niosą ze sobą okna zależą od ilości. Uśredniona wartość sięga 15 000 zł. Do tego trzeba dodać dobre drzwi zewnętrzne w cenie około 3 000 zł. Łącznie z dachówkami zapłacimy około 25 000 zł więcej.

Stan surowy otwarty: co to oznacza?

 

Stan surowy otwarty: zabezpieczenie budynku na zimę

Najkorzystniej jest ukończyć budowę domu, osiągając ostatni etap budowy, ale niestety bardzo często niegotowy dom musi „przezimować”, aż ponowne wykonywanie prac budowlanych będzie możliwe. Stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty oceniane są jako stosunkowo bezpieczne etapy ukończenia domu. Z odpowiednim zabezpieczeniem, można pozostawić dom na zimę.

 • Przed przerwą w budowie pokrycie dachu musi być ukończone. Należy wykonać pełne deskowanie i pokryć dach szczelną papą, by deszcz i śnieg nie przedostawał się do wnętrza budynku. Jeśli nie uda się zabezpieczyć dachu w ten sposób, należy ułożyć na nim specjalną paroprzepuszczalną folię.
 • Ściany zewnętrzne w stanie otwartym nie mają jeszcze okien, drzwi również nie ma. W tym przypadku otwory zasłaniamy deskami. Nie martwimy się szczelinami i przewiewem, bo to ma korzystny wpływ na wentylację wewnątrz budynku. Deski zabezpieczają wnętrze przed deszczem.
 • Jeśli instalacja wodna jest już w pełni gotowa, trzeba spuścić wodę i zakręcić dopływ wody do rur, ponieważ zimowy mróz może je rozsadzić.

Stan surowy otwarty: co to oznacza?

Odpowiednie zabezpieczenia dachu i dziur na drzwi i okna pozwoli bezpiecznie przeczekać kilka miesięcy do ponownego rozpoczęcia prac. Przypominamy, że następny etap obejmuje jedynie ozdobienie dachu dachówkami, wykonanie ścian działowych oraz wstawienie drzwi i okien.

Zdjęcia pochodzą z serwisu pixabay.com

Similar Posts