Zero waste to jeden z ciekawszych ruchów ekologicznych, który ma za celu ograniczenie liczby odpadów. Okazuje się, że nie dotyczy on jedynie jedzenia lub materiałów – trend przenosi się również do budownictwa. Okazuje się, że w praktyczny sposób można wykorzystać stare kontenery. Dzięki temu ogranicza się ich liczbę na wysypiskach śmieci. Jak zamieszkać w kontenerze mieszkalnym i czy przysłuży się to środowisku?
Jak wyglądają domy z kontenerów?
Ruch zero waste ma za celu eliminację jak największej ilości odpadów i ich praktyczne wykorzystanie. Im więcej kontenerów zostanie użytych w celach budowniczych – tym lepiej dla środowiska. Nie dziwi więc łączenie ich w dowolnych konfiguracjach, gdzie ich składanie przypomina klocki. Wielopiętrowe budynki wyglądają estetycznie i zjawiskowo. Wykorzystać można również jeden duży kontener, co w zupełności wystarcza osobom mieszkającym samotnie lub parom.
Rozwiązanie to było stosowane wcześniej w Skandynawii czy Stanach Zjednoczonych – teraz trwale przenosi się do innych krajów. Coraz częściej można zobaczyć połączone „skrzynki”, które spełniają czasem rolę firm czy biurowców (te drugie można znaleźć w Londynie). Zameldowanie w kontenerze mieszkalnym już nie jest powodem do wstydu, a oszczędności z tym związane są jedynie dodatkową zaletą. Dom tego rodzaju może wyglądać naprawdę ładnie – wystarczy jedynie wiedzieć jak przerobić stary kontener.
Jak można zamieszkać w kontenerze?
Zameldowanie w kontenerze mieszkalnym wiąże się z paroma głównymi krokami:
- kupnem kontenera
- jego adaptacją i posadowieniem
- uzyskaniem dostępu do mediów domowych oraz ogrzewania
- formalnościami prawnymi
Budowanie domu rozpoczyna się od wyszukania odpowiednich kontenerów. W duchu zero waste należałoby skorzystać z tych używanych, które często można znaleźć w wariantach morskich. Bez problemu da się je kupić na różnych aukcjach internetowych. Muszą być one w jak najlepszym stanie, gdzie należy uważać na korozję. Warto pokryć je po zakupie warstwą farby i żywicy epoksydowej. Do wzmocnienia konstrukcji należy użyć profili i belek.
Kontener mieszkalny należy odpowiednio posadowić. Należy w tym celu wyrównać, zagęścić i ustabilizować grunt. Przygotowanie fundamentów zależy od ilości kontenerów na działce – w niektórych przypadkach będzie konieczne wylanie ławy fundamentowej. Instalacje i przyłącza różnego typu w przypadku kontenerów są już bardziej skomplikowane, gdzie łatwo uszkodzić ich konstrukcję. Dobrze skorzystać w tym przypadku z usług firmy mającej w tym doświadczenie.
Bardzo problematyczną kwestią w przypadku zameldowania w kontenerze mieszkalnym jest ogrzewanie. Izolacja ścian nie jest zbyt wysoka z uwagi na cienką blachę. Trzeba więc skorzystać z dodatkowych materiałów:
- styropianu
- poliuretanu
- wełny mineralnej
W celu ogrzania kontenerów najczęściej używa się kotłów gazowych albo paneli podłogowych. Kontenery mieszkalne są nowością w polskim prawie, dlatego zalicza się je do budynków tymczasowych. Nie trzeba więc wnosić o pozwolenie na budowę, ale po 120 dniach trzeba przenieść budynek. W celu ustalenia kontenera jako stałego mieszkania trzeba się zgłosić do władz lokalnych.
Czy warto zamieszkać w starym kontenerze i jakie są tego zalety?
Zamieszkanie w kontenerze mieszkalnym ma trzy główne zalety:
- ekologiczne
- oszczędnościowe
- montażowe
Ciężko o bardziej ekologiczny dom z punktu widzenia wykorzystania odpadów niż kontener. Fani zero waste nie dość, że przyczyniają się do poprawy środowiska to mogą jeszcze sporo zaoszczędzić. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że to bardzo szybki sposób na posadowienie budynku. Coraz częściej wykorzystują to nawet firmy deweloperskie. Kolejnym atutem jest mobilność kontenera, który można przenieść w dowolne miejsce. Plusów takiego mieszkania jest na tyle dużo, że powinni o nim pomyśleć nie tylko entuzjaści zero waste.