Porady

Jaki bojler wybrać?

Jaki bojler wybrać?

Bojler elektryczny to urządzenie, które jest potrzebne do podgrzewania wody w domach, mieszkaniach lub w gospodarstwach rolnych. Wybór takiego sprzętu zależy od potrzeb użytkownika, ale także od tego ile ma miejsca i z jakich źródeł energii chce korzystać do ogrzewania wody. Możliwości wyboru jest wiele. Poniżej przedstawiamy kilka z nich i doradzamy w jaki sposób wybrać najlepszy bojler elektryczny lub gazowy skierowany do indywidualnych potrzeb.

 

Jakie są rodzaje bojlerów?

Jakie są rodzaje zasilania w bojlerach?

Jaką moc bojlera wybrać?

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu bojlera?

 

Jakie są rodzaje bojlerów?

Bojler elektryczny ma różne rodzaje. Wybór właściwego zależy od wielkości pomieszczenia. Pełną paletę bojlerów można znaleźć tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/podgrzewacze-wody/podgrzewacze-pojemnosciowe-wody.html

Do najpopularniejszych bojlerów elektrycznych należą te pionowe, które są stojące. Oprócz nich równie popularnym wyborem są bojlery wiszące – te jednak cechuje mała.  Bojlery pionowe z kolei można podzielić na jeszcze inne rodzaje, zgodnie z konstrukcją zasobnika, rodzajem zabezpieczeń przeciwko korozji, rodzajem materiału z jakiego wykonano sprzęt, a także według sposobu izolacji termicznej wykorzystanej w tym sprzęcie, dzięki którym utrata ciepła jest ograniczona. 

Zgodnie z pierwszą kategorią podziału według konstrukcji zasobnika można wyróżnić:

 • bojlery pionowe dwupłaszczowe,
 • bojlery pionowe z jedną wężownicami spiralnymi
 • bojlery pionowe z dwoma wężownicami spiralnymi,
 • bojlery pionowe kombinowane (ze zbiornikiem w zbiorniku)
 • bojlery pionowe bez wężownicy.

Zgodnie z kategorią materiału użytego do produkcji sprzętu oraz zabezpieczeń antykorozyjnych wyróżniamy:

 • bojlery elektryczne ze stali emaliowanej z zabezpieczeniem z anodą wykonaną z magnezu,
 • bojlery elektryczne ze stali, żywicowane epidianem spożywczym,
 • bojlery elektryczne ze stali nierdzewnej – częściowo albo w całości.

Zgodnie z rodzajem izolacji termicznej zastosowanej dla utrzymania temperatury wyróżniamy:

 • bojlery elektryczne ocieplane pianka poliuretanową,
 • bojlery elektryczne ocieplane gąbką
 • bojlery elektryczne ocieplane styropianem.

Jakie są rodzaje zasilania w bojlerach?

Przy zakupie bojlera należy zwrócić uwagę także na rodzaj zasilania wykorzystany w tym sprzęcie.  Na rynku dostępne jest bojler elektryczny oraz bojler gazowy. Oba sprzęty mają swoje wady i zalety. Gazówka podgrzewa wodę, dzięki piecykowi, który jest zasila gaz: płynny lub ziemny. Bojler elektryczny jest zasilany przy pomocy prądu elektrycznego. Tutaj w zależności od potrzeb można wybrać od model jednofazowy lub trójfazowy, .

Jaką moc bojlera wybrać?

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów bojlerów elektrycznych. Ważne jest żeby zwrócić uwagę na moc urządzenia. To od niej będzie zależało jak szybko będzie podgrzewana woda i jaką temperaturę będzie mogła osiągnąć. Najpopularniejsze w domach jednorodzinnych są bojlery elektryczne o  mocy od 3 do 4,5 kW. Przy bojlerach pojemnościowych trzeba zwrócić uwagę na to jak wielki jest zbiornik, który magazynuje wodę. Przy rodzinie, która ma kilka osób zazwyczaj minimalna pojemność to 120 litrów. 

Warto wiedzieć także o tym, że bojler elektryczny może zużywać za dużo energii elektrycznej. Jej straty wynikają z tego, że zużywa zbyt dużo energii na wyrównanie poziomu temperatury wody w zbiorniku. Woda, która został już ogrzana stygnie szybko w otoczeniu, które ma niższą temperaturę. Przy każdym deficycie ciepła grzałka w bojlerze ponownie się uruchamia. Ta kwestia powinna zostać także zauważona przy wyborze mocy bojlera elektrycznego.  

 

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu bojlera?

 

Podczas wyboru bojlera należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest to gdzie będzie zlokalizowany bojler. Od tego zależy czy bojler będzie pionowy lub poziomy. Kolejną kwestią jest wielkość rodziny i tego ile wody będzie potrzebnej codziennie  do używania. W takiej kwestii może się okazać, że będzie to potrzebny bojler o większej pojemności. Istotna jest też kwestia źródła energii w bojlerze. Wybór zwykle toczy się między bojlerem elektrycznym lub gazowym – w miejscowościach, które mają przyłączenia do gazu w domach. Z reguły ogrzewanie wody gazem jest tańsze, ale też niesie ze sobą ryzyko zatrucia gazem i jest mniej bezpieczne. Jeśli chodzi o bojler elektryczny – koszty ogrzewania wody mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza przy podwyżkach prądu. Wyjściem z sytuacji może być bojler elektryczny energooszczędny lub wyłączanie bojlera z prądu, kiedy nie jest to potrzebne.

Podsumowując: warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby gospodarstwa, przyjrzeć się rachunkom i potrzebom. Dobrze jest popytać o opinię znajomych, którzy mają różne bojlery w domu, a także zapytać o radę specjalistów w tej dziedzinie. Nie powinno się wybierać tego rodzaju ogrzewania po kosztach, czasem może się okazać, że tani sprzęt generuje wysoki koszty miesięczne i o wiele lepszym rozwiązaniem byłby wybór droższego sprzętu.

Similar Posts