Hale magazynowe przydają się w różnych branżach. Wbrew pozorom ich różnorodność jest duża. Zdecydowanie najczęściej realizowane są projekty budowy hali magazynowej ze stali. W jaki sposób przeprowadzić taką budowę krok po kroku? O czym bezwzględnie należy pamiętać? Odpowiadamy!
Jakiej hali stalowej potrzebujesz?
Zanim rozpocznie się budowa hali magazynowej, trzeba wiedzieć, jaki powinien być jej efekt. Zastanów się zatem, dlaczego decydujesz się na budowę hali magazynowej i jakie ma ona spełniać zadania. Co będziesz magazynować i w jakim okresie w roku? Jak dużo ładunku będzie w hali magazynowej? Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą Ci określić wszystkie ważne parametry hali, a także zadecydować o jej kształcie, wewnętrznych konstrukcjach dodatkowych i kilku innych ważnych kwestiach.
Zapoznaj się z ofertą firmy, która pomoże wybudować hale magazynowe: https://www.borga.pl/hale-stalowe/magazynowe/.
Określ budżet i dostosuj plany
Wiesz już, jaka hala magazynowa Cię interesuje? Doskonale, teraz przychodzi czas na obliczenie kosztów jej budowy. Polecamy, aby obliczeń dokonywać wspólnie ze specjalistami, którzy później przygotują i zrealizują projekt. Wycenią oni poszczególne elementy projektu i w razie czego pomogą dostosować je do ograniczeń budżetu.
Stworzenie projektu
Kiedy plan jest już gotowy, można przejść do etapu tworzenia projektu. Powinien on zawierać dwie części: opisową i wykonawczą. Pierwsze określa ogólne parametry sali i opisuje jej cechy. Druga to szczegółowe wytyczne dotyczące samej realizacji budowy. Ekipa stawiająca konstrukcję postępuje krok po kroku według zapisów zawartych w części wykonawczej projektu.
Kwestie formalne
Postawienie hali magazynowej zwykle oznacza konieczność uzyskania zezwolenia na budowę. Czasami niezbędne mogą być również inne zezwolenia i zgłoszenia. Bez fachowej wiedzy i doświadczenia może być trudno odpowiednio zadbać o wszystkie kwestie formalne. Dlatego realizacja poważnego projektu wymaga zatrudnienia do tego zadania fachowców.
Prace ziemne i stworzenie fundamentów
Kiedy projekt jest gotowy, a wszelkie zezwolenia uzyskane, można przejść do prac budowlanych. W pierwszej kolejności wykonuje się prace ziemne. Mają one na celu przygotowanie gruntu pod budowę. Czasami konieczne może być jego utwardzenie, aby był w stanie utrzymać fundamenty. Do prac ziemnych zalicza się też wykonywanie wszystkich badań mających na celu określenie, czy aby na pewno grunt jest gotowy do zniesienia danego obciążenia.
Stworzenie konstrukcji i prace wykończeniowe
Kiedy gotowe są już fundamenty, przychodzi czas na postawienie właściwej konstrukcji. Ekipa montuje profile i ściany. Już w tym momencie należy stworzyć izolację, najczęściej w formie wypełnienia wełną mineralną przestrzeni pomiędzy blachami stalowymi. Oczywiście mowa o sytuacji, w której projekt przewiduje stworzenie izolacji. Następnie wykonywana jest konstrukcja dachu. Następny etap to montaż blachy stanowiącej przeważnie pokrycie dachowe hali. W tym momencie budowa hali magazynowej wchodzi na etap wykończenia wnętrza. Na tym etapie prace wyglądają różnorodnie, w zależności od projektu. Konieczne może być wykonanie konstrukcji wewnętrznych, takich jak na przykład antresole.