Porady

Czym zajmuje się cieśla szalunkowy – poznaj możliwości rozwoju w tej branży

Czym zajmuje się cieśla szalunkowy - poznaj możliwości rozwoju w tej branży

Monter szalunków, czyli potocznie cieśla szalunkowy, to trudny i odpowiedzialny zawód. Osoba na tym stanowisku zajmuje się formowaniem szalunków w konstrukcjach budowlanych, które następnie zostają zalane betonem, co pozwala uzyskać pożądaną formę. Myślisz o tym zawodzie? Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zatrudnienie. Poznaj też możliwości pracy za granicą.

Jakie zadania ma cieśla szalunkowy?

Obowiązki cieśli szalunkowego mogą się nieco różnić, w zależności od profilu i działalności firmy. Najczęściej jest to montowanie gotowych form ze stali i drewna, ale niekiedy od fachowców wymaga się także samodzielnego tworzenia odpowiednich form, zwykle z desek. Bardzo często osoby o takiej specjalności, posiadają też szereg dodatkowych umiejętności, między innymi: betonowanie szalunków, wibrowanie betonu czy układanie zbrojenia. Co jeszcze należy do zadań cieśli szalunkowego?

  • Wykonywanie obróbek ciesielskich w szalunkach systemowych i niesystemowych;
  • dobór rodzaju drewna, sposobu obróbki, narzędzi oraz urządzeń i maszyn;
  • wykonywanie obróbek elementów drewnianych;
  • czytanie rysunków technicznych i konstrukcyjnych;
  • obsługa podstawowych urządzeń do pomiarów, jak np. laser, dalmierz, niwelator czy łata;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami BHP.

Jak zostać cieślą szalunkowym?

Osoba na takim stanowisku powinna być odpowiedzialna, dokładna, posiadająca dobrą wyobraźnię przestrzenną i gotowa do pracy w zespole. Konieczne będą także: dobry stan zdrowia i kondycja fizyczna – niezbędne praktycznie w każdym zawodzie związanym z budowlanką. Nie wiesz jak zacząć? Na początku wystarczy kierunkowe wykształcenie zawodowe, ale warto przejść także odpowiednie szkolenie. Pozwoli Ci ono zdobyć wymaganą wiedzę teoretyczną oraz istotne umiejętności praktyczne.

Cieśla szalunkowy Niemcy

W Polsce praca cieśli szalunkowego dostępna jest najczęściej przy budowach komercyjnych i budowach domów wielorodzinnych. Znacznie większe możliwości oferuje praca za granicą, na przykład w Niemczech. To kraj otwarty na przyjezdnych, szczególnie naszych rodaków. Tamtejsi przedsiębiorcy proponują nie tylko wyższe zarobki, ale też lepsze perspektywy na przyszłość. Cieśla szalunkowy zatrudnienie znajdzie przy inwestycjach energetycznych, wymagających solidnych betonowych budynków, a także licznych konstrukcjach przemysłowych: silosy na produkty rolne, mosty, wiadukty. 

Praca Niemcy – gdzie szukać?

Jak w każdej branży, również w budowlance, wiele ofert pracy dostępnych jest w internecie – wystarczy umiejętnie ich poszukać. Pamiętaj o jednej bardzo ważnej rzeczy – sprawdzaj dokładnie ogłoszenie i wiarygodność pracodawcy, aby nie paść ofiarą oszustwa. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak współpraca z profesjonalną firmą budowlaną. InServ już od wielu lat aktywnie działa na rynku niemieckim, pozyskując atrakcyjne zlecenia dla specjalistów budowlanych. Co można zyskać? Przede wszystkim wyjazd do zaufanego i sprawdzonego kontrahenta, wysokie zarobki, ubezpieczenie na terenie Niemiec oraz wsparcie koordynatora na każdym etapie współpracy. Zadzwoń i zminimalizuj ryzyko związane z wyjazdem za granicę.

Similar Posts