Porady

Wybieramy kocioł – komora spalania otwarta czy zamknięta, jedno- czy dwufunkcyjny?

Jaki kocioł gazowy kondensacyjny wybrać? Nasz instalator poleca kotły IsoTwin Condens

Zastanawiasz się, czy wybrać kocioł gazowy jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania? Odpowiedź, na pytanie, który jest lepszym wyborem, nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim zależy ona od wielu czynników. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytania, od czego zależy ten wybór, a także, na co zwracać uwagę w kontekście konkretnych sytuacji.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaką komorę spalania wybrać,
  • kiedy zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny,
  • kiedy lepszym rozwiązaniem będzie kocioł jednofunkcyjny.

Decyzja, które urządzenie – kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – będzie najlepszym wyborem dla Twojej inwestycji, zależy od wielu czynników. Dowiedz się, w jakiej sytuacji oraz jaki zasobnik CWU wybrać do kotła, a także, który sprawdzi się najlepiej w planowanej przez Ciebie instalacji grzewczej.

Jaki kocioł gazowy wybrać? Zamknięta czy otwarta komora spalania?

W przeszłości rynek gazowych urządzeń grzewczych był znacznie bardziej zróżnicowany niż obecnie. W handlu występowały zarówno kotły atmosferyczne z otwartą komorą spalania, jak i kotły z zamkniętą komorą, które dzieliły się na kondensacyjne oraz niekondensacyjne typu turbo. Na mocy zmian wprowadzonych przez tzw. dyrektywę Erp, począwszy od 2015 roku, na terenie UE dopuszczone są do obrotu wyłącznie kotły cechujące się wysoką średnioroczną sprawnością, czyli których współczynnik ȠS wynosi nie mniej niż 86%.

W praktyce spowodowało to, że obecnie na rynku istnieją już niemal wyłącznie kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania. Wciąż jednak w drodze wyjątku dopuszczono do sprzedaży dwufunkcyjne kotły atmosferyczne o mocy < 30 kW, ze względu na istniejące niekiedy w budynkach wielorodzinnych zbiorcze kominy spalinowe. W takich układach modernizacja pojedynczego mieszkania poprzez zastosowanie kotła kondensacyjnego byłaby technicznie niemożliwa.

Warto jednak pamiętać, że we wszystkich innych przypadkach modernizacji budynków, odpowiedź na pytanie, jaki kocioł wybrać do ogrzania domu będzie nieco prostsza. Wybór kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania będzie bowiem zawsze bardziej optymalnym rozwiązaniem.

Są to urządzenia o zdecydowanie większej średniorocznej sprawności, a co za tym idzie, cechują się mniejszym zużyciem paliwa. Dla przykładu kocioł gazowy Saunier Duval Thelia Condens 25-A odznacza się współczynnikiem ȠS wynoszącym 94%. W przypadku niekondensacyjnego kotła z otwartą komorą spalania Thema Classic C18/24-LC/1 współczynnik ten jest już na wyraźnie mniejszym poziomie 77%.

Ponadto kotły z zamkniętą komorą spalania są również bezpieczniejsze w użytkowaniu. W procesie spalania nie korzystają z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, lecz pobierają je z zewnątrz, najczęściej jednym, współosiowym przewodem powietrzno-spalinowym. Dzięki temu w ścianie kotłowni nie jest potrzebny otwór doprowadzający powietrze do spalania, tzw. „zetka”. Taki otwór nierzadko powoduje intensywniejsze wychładzanie się pomieszczenia w sezonie zimowym, jednak ze względów bezpieczeństwa nie można go w żaden sposób zaślepiać. Niepełne spalanie w wyniku braku odpowiedniej ilości tlenu może skutkować pojawieniem się śmiertelnie niebezpiecznego tlenku węgla, potocznie nazywanego czadem.

 

Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny – jaki wybrać i jak działa?

Kotły dwufunkcyjne często przykuwają uwagę potencjalnego inwestora. Ich kompaktowa budowa sprowadzająca się do jednego, niewielkiego urządzenia wiszącego na ścianie powoduje, że są to konstrukcje bardzo łatwe do zaadaptowania w każdym budynku, a ich montaż jest szybki i stosunkowo tani. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku produkcja c.w.u. odbywa się przepływowo, w czasie rzeczywistym. Brak magazynowania wody w pewnych sytuacjach może negatywnie wpływać na komfort użytkowania.

Kocioł dwufunkcyjny o typowej mocy grzewczej wynoszącej około 23 kW nie zapewni większego wydatku c.w.u. niż 11 l/min przy ΔT wynoszącej 30℃ (podgrzanie wody wodociągowej od temp. 10 do 40℃).

Jak widać na powyższym wzorze, istnieje zależność między ilością czerpanej wody, a jej temperaturą. Duże pobory c.w.u. w postaci np. dwóch jednoczesnych kąpieli mogą skutkować brakiem odpowiednio ciepłej wody na wypływie z baterii. Warto również pamiętać, że tak popularne w ostatnim czasie duże deszczownice prysznicowe cechują się znacznie większym poborem niż tradycyjna słuchawka. Ich wydatek wody może wynosić od 15 do aż 20 l/min. Powyższe ograniczenia sprawiają, że w wielu przypadkach bardziej optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła jednofunkcyjnego współpracującego z magazynującym c.w.u. zasobnikiem. Dobór zbiornika o odpowiedniej pojemności umożliwia elastyczne zastosowanie takiego układu w instalacjach wyposażonych w większą ilość punktów poboru, w tym punktów cechujących się wysokim natężeniem przepływu.

Czym się różni kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?

Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem jest popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych wyposażonych w dwie łazienki, gdzie nierzadko prowadzone są różne kąpiele w tym samym czasie. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem jest również niezbędny w sytuacji, gdy budynek wyposażony jest w instalację cyrkulacji c.w.u. Korzystanie z takiej instalacji umożliwia błyskawiczny dostęp do ciepłej wody tuż po odkręceniu kranu, bez nieprzyjemnego początkowego zjawiska oczekiwania na wypływ zimnej wody zgromadzonej w rurach.

Oczywiście zapewnienie komfortu wiąże się z pewnymi niewielkimi, aczkolwiek istniejącymi, stratami. Dlatego też zaleca się programowanie pracy pompy cyrkulacyjnej tak, aby pracowała wyłącznie w czasie bardziej intensywnego poboru c.w.u., np. w wybranych godzinach wieczornych. Posiadanie zasobnika wiąże się również z koniecznością jego konserwacji, polegającej najczęściej na cyklicznej (określonej w instrukcji instalacji urządzenia) wymianie anody magnezowej zabezpieczającej zbiornik. Ze względu na brak idealnego izolatora, w każdym przypadku ma miejsce pewna wymiana ciepła między zasobnikiem a jego otoczeniem. Odpowiednia izolacja sprawia jednak, że takie straty znajdują się na możliwie niskim poziomie i np. w przypadku zbiornika Saunier Duval FE 120 BM wynoszą jedynie 0,96 kWh na 24 h.

Jaki kocioł kondensacyjny wybrać? Jak widać, wybór optymalnego rozwiązania w każdym przypadku musi zostać poprzedzony analizą konkretnego obiektu i potrzeb jego mieszkańców, jednak w pewnym uproszczeniu można założyć, że kotły dwufunkcyjne, jak np. Thelia Condens to optymalne rozwiązanie dla małych domów oraz mieszkań w budynkach wielorodzinnych, gdzie nie istnieje typowe pomieszczenie kotłowni, a zwykle obecna jest tylko jedna łazienka i niewielka ilość domowników. Podobnie w przypadku obiektów użytkowanych sezonowo, weekendowo itp. W takiej sytuacji kocioł dwufunkcyjny będzie generować mniejsze koszty eksploatacyjne, a także umożliwi łatwiejsze wyłączenie instalacji z eksploatacji poza okresem jej użytkowania. W innych przypadkach bardziej zasadnym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem c.w.u.

Similar Posts