Porady

Najważniejsze informacje na temat ubezpieczeń mieszkania

ubezpieczenie mieszkanie kalkulator

Własne mieszkanie to bardzo często osiągnięcie życia. Jest to owoc wieloletniej ciężkiej pracy, konsekwentnego oszczędzania i ewentualnego inwestowania oszczędzonych pieniędzy. Jednak nie można pozostawiać swojego dorobku czystemu szczęściu. Wręcz przeciwnie, właściciele nieruchomości powinni dokładać wszelkich starań, by ich dorobek był bezpieczny. Najczęściej spotykaną formą jest ubezpieczenie w odpowiedniej firmie. Z poniższego artykułu można się dowiedzieć, jak rozpoznać dobrego ubezpieczyciela, a także co powinno zawierać dobre ubezpieczenie.

Jak wybrać ubezpieczyciela?

Ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkiem w świetle prawa. Niemniej jest to produkt tak pożądany, że na rynku istnieje mnogość firm oferujących swoim potencjalnym klientom różne produkty ubezpieczeniowe. Oczywiście różnią się one między sobą, by możliwa była konkurencja o względy klientów. Jednak najczęstszymi zmiennymi w ubezpieczeniach są:

 • składka
 • suma gwarancyjna
 • dokładne pola objęte ochroną
 • tempo wypłacania odszkodowań
 • dostępność wsparcia

Cena jest oczywiście kluczowa. Nie może ona obciążać budżetu właściciela zbyt poważnie. Dodatkowo warto skorzystać z ubezpieczenie mieszkania – kalkulator, by porównać ceny i jakość różnych produktów. Często zdarza się, że lepsza jakość może zostać uzyskana mniejszym kosztem.

Ważna jest też suma gwarancyjna. Jest to kwota, jaką otrzyma ubezpieczony w razie zaistnienia konieczności. Musi ona być na tyle wysoka, by umożliwiła pokrycie przynajmniej sporej części zniszczeń czy uszkodzeń. Najlepiej, by została wypłacona natychmiastowo.

W wyborze ubezpieczyciela warto kierować się opiniami innych osób. W specjalnych grupach w mediach społecznościowych lub w wyszukiwarkach internetowych można uzyskać nieraz tysiące takich wypowiedzi. Jeśli dominują opinie pozytywne, jest to jednoznaczna oznaka jakości, lepsza od jakiejkolwiek reklamy.

Co powinno obejmować ubezpieczenie?

Wielu ubezpieczycieli oferuje swoim klientom różnorodne pakiety ubezpieczeniowe. W zależności od wybranego standardu produkt pokrywa różne rodzaje i skale problemów. Najbardziej podstawowy pakiet powinien bezwzględnie obejmować ubezpieczenie murów i elementów stałych przed zdarzeniami losowymi. Bardziej rozbudowane produkty za dodatkowymi opłatami mogą także obejmować:

 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)
 • ubezpieczenie od kradzieży
 • ubezpieczenie od awarii instalacji elektrycznej
 • ubezpieczenie od zalania
 • ubezpieczenie lokatora na nagłe wypadki (NNW)
 • ubezpieczenie od stłuczeń
 • ubezpieczenie ruchomości

Oczywiście najlepszą sytuacją jest ubezpieczenie wszystkich wymienionych powyżej czynników. Produkt taki zabezpiecza przed dosłownie każdą sytuacją, jaka może dotknąć mieszkanie. Jednak w przypadku ograniczonego budżetu należy ustalić pewne priorytety, o ile można kupić jakiekolwiek ubezpieczenie ponadpodstawowe. Jeśli mieszkanie ulokowane jest w bezpiecznej okolicy, ubezpieczenie od kradzieży może nie być konieczne. Jednak sąsiedzi narzekają na awarie prądu w swoich mieszkaniach. Zatem rozsądne może okazać się ubezpieczenie od awarii. Dokładne priorytety zależą oczywiście od konkretnych ofert i indywidualnej sytuacji osoby planującej ubezpieczenie. Więcej informacji o ubezpieczeniach można uzyskać pod adresem https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/oc-mieszkaniowe-na-czym-polega-i-ile-kosztuje-polisa/497.html.

Similar Posts