Porady

Krety – jak poradzić sobie z tymi szkodnikami ogrodów?

Krety – jak poradzić sobie z tymi szkodnikami ogrodów?

Krety żerujące na terenie przydomowej działki to koszmar każdego ogrodnika. Wśród licznych szkodników, które mogą obrać sobie nasz ogródek za nowe siedlisko, te niewielkie, podziemne gryzonie należą do jednych z najbardziej destrukcyjnych. Doświadczony ogrodnik powinien zdawać sobie sprawę, że zwierzęta te wymagają stanowczych, często radykalnych środków, aby na dobre pozbyć się ich ze swojego otoczenia. W grę wchodzi nawet trutka na krety, dzięki której będziemy mogli mieć pewność, że nie zaatakują one więcej naszego ogrodu. W przeciwnym razie, konsekwencje mogą być naprawdę przykre.

Krety to niechciani lokatorzy posesji, ponieważ ich tryb życia ma negatywny wpływ na praktycznie każdy jej aspekt.

Mianowicie, można wymienić tutaj:

  • Osłabienie roślin – Krety mają tendencję do podgryzania korzeni niektórych gatunków kwiatów, co ma bardzo negatywny wpływ na ich rozwój, mogąc doprowadzić nawet do ich zwiędnięcia.
  • Rozkopany teren – Rycie tuneli przez krety rujnuje trawnik, a rozkopana ziemia wygląda bardzo nieestetycznie i łatwo jest się na niej potknąć. Korytarze wykopane tuż pod powierzchnią mogą pozostawić w naszym ogrodzie długie bruzdy, które bardzo ciężko jest całkowicie usunąć.
  • Roznoszenie chorób – Krety nie należą do najczystszych zwierząt, dlatego często roznoszą pewne choroby, które, za pośrednictwem kleszczy, mogą przenieść się na domowników oraz zwierzęta domowe.

Z tępieniem tych gryzoni nie ma co zwlekać – wystarczy im kilka miesięcy na to, aby się rozmnożyć i zwiększyć swoją liczebność.

Najpopularniejsze sposoby walki z kretami – trutka na krety czy odstraszacz?

Całe szczęście, ogrodnicy dysponują całym arsenałem urządzeń i preparatów, które mogą pomóc im w szybkim pozbyciu się szkodników ze swojej posesji. Odstraszanie czy trutka na krety? Wybór należy podjąć bazując na skali eksterminacji, a także wielkości działki i nasileniu aktywności kretów. Profesjonaliści zazwyczaj wyróżniają kilka możliwości:

  • Elektryczne odstraszacze – Proste urządzenia bazujący na emisji sygnałów dźwiękowych, które mają odstraszać krety od najbliższego otoczenia. Jest to dość humanitarne rozwiązanie, aczkolwiek nie zawsze okazuje się w pełni skuteczne, natomiast hałas może irytować także ludzi.
  • Pies stróż – Duże psy przebywające na działce skutecznie odstraszają większość szkodników, gdyż próba schwytania kreta to dla nich naturalna reakcja. Zwierze to jednak wymaga odpowiedniej troski, nie może też przebywać na działce podczas zimy.
  • Trutka na krety – Szybkie i efektywne rozwiązanie. Wystarczy rozłożyć zakupiony preparat w kluczowych miejscach o widocznej aktywności kretów, a zawarte w nim substancje spowodują zgon szkodników.

Ostateczna decyzja należy do nas – dla wszelkiej pewności, można stosować nawet kilka metod jednocześnie, o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Similar Posts