Porady

Dach prefabrykowany – dlaczego warto zainwestować w taki dach?

Dach to bardzo ważny element domu. Zapewnia on bowiem ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak deszcz, śnieg czy wiatr. Budując dom, coraz częściej decydujemy się na gotowe dachy prefabrykowe. Mają one wiele zalet. Czym jest tego typu dach i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Dach prefabrykowany – czym jest? 

Do wykonania dachu prefabrykowanego nie stosuje się tradycyjnej więźby dachowej, a wiązary dachowe prefabrykowane. Są to podstawowe elementy więźby dachowej. Zadaniem tego elementu jest przeniesienie ciężaru pokrycia dachowego oraz innych obciążeń z konstrukcji dachu na budynek. Wyróżnia się ich dwa rodzaje dachów prefabrykowanych:

  • konstrukcje ciesielskie, 
  • systemy scalane za pomocą łączników. 

Wiązary dachowe prefabrykowane często wykorzystuje się w dachach dwuspadowych lub wielospadowych pozbawionych lukarn oraz wykuszy, a także w przypadku dachów garaży i domów parterowych. Szerokie zastosowanie dachów prefabrykowanych wynika z solidności i wytrzymałości tego typu konstrukcji.

Należy pamiętać, że niezmiernie ważny jest wybór odpowiedniego materiału, z którego wiązary mają być wykonane. Drewno musi być bowiem właściwie wysokiej klasy C24. Wbrew pozorom jest to jednak łatwo dostępna klasa drewna, a więc ma także przystępną cenę. Drewno zastosowane do konstrukcji musi być także odpowiednio wysuszone – maksymalna dopuszczalna wilgotność wynosi bowiem 23%. 

Dach prefabrykowany – dlaczego warto?

Dachy prefabrykowane mają wiele zalet, przez co ciągle zyskują na popularności. Wśród nich należy w pierwszej kolejności wskazać na niższe koszty konstrukcji dachowej. Ilość drewna zużywanego na wykonanie wiązarów dachowych jest bowiem znacznie mniejsza niż w przypadku tradycyjnych dachów. Co więcej, obróbka materiału jest znacznie prostsza, a zastosowanie zaawansowanych programów inżynierskich powoduje, iż produkcja dachu jest zoptymalizowana, a straty materiału niewielkie. Ponadto w przypadku dachów prefabrykowanych nie używa się stropów żelbetowych. Wszystkie wskazane powyżej czynniki powodują, iż zużycie drewna jest znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnego dachu (nawet o 1/3, co przy kosztach budowy dachu stanowi już znaczną kwotę). 

Wiązary dachowe – montaż

Kolejnym plusem dachów prefabrykowanych jest ich szybki montaż, co znacząco oszczędza czas poświęcony na budowę domu oraz prowadzi do zwiększenia efektywności czasu pracy. Prefabrykowane wiązary dachowe są bowiem przygotowane wcześniej w fabryce, a na plac budowy dostarczana jest cała, gotowa konstrukcja. Na budynku umieszcza się ją za pomocą specjalnego dźwigu. Należy jednak zadbać, aby nad montażem czuwali wyspecjalizowani pracownicy, posiadający olbrzymie doświadczenie, a także ponadprzeciętną wiedzę. Wówczas montaż przebiegnie bez żadnych komplikacji, a inwestor ma jedno zmartwienie mniej. Dach prefabrykowany jest zamontowany maksymalnie w 3 dni, zatem jeżeli komuś zależy na szybkiej budowie domu, to ten rodzaj dachu będzie doskonałym rozwiązaniem. 

Konstrukcja dachu prefabrykowanego jest także wykonana solidnie i precyzyjnie, przez co dach cechuje trwałość. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz odpowiednie wysuszenie drewna powoduje, że pozbywamy się larw owadów, które mogłyby występować w drewnie. Konstrukcja jest także impregnowana specjalnym środkiem grzybobójczym, niszczącym zarodniki pleśni, zatem drewno jest odporne na wszelkiego rodzaju drobnoustroje. Jest ono także czterostronnie strugane, przez co posiada wyższą odporność na ogień. Wszystkie te elementy powodują, że dach prefabrykowany stanowi inwestycję na lata, która z całą pewnością będzie służyć jej właścicielowi. 

Ostatnią korzyścią wynikającą z zastosowania dachu prefabrykowane są większe możliwości aranżacji przestrzeni. Przy tego rodzaju dachu nie ma bowiem konieczności montowania żadnych podpór czy słupów podtrzymujących. Dzięki temu zyskujemy większą ilość przestrzeni, zatem poddasze można zaaranżować w łatwiejszy sposób. 

Ze względu na mnogość zalet dachów prefabrykowanych, cieszą się one rosnącą popularnością. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę niskie koszty inwestycji, szybki montaż przy jednoczesnej trwałości konstrukcji.

Similar Posts