Pewnie słyszałeś, że pompę ciepła najlepiej zamontować na etapie budowy domu? Tak, ale nie oznacza to, że nie możesz zdecydować się na montaż pompy ciepła w budynku, który już istnieje. Wystarczy dobrać odpowiedni typ pompy ciepła. Dowiedz się więcej o tym, jak podłączyć pompę ciepła w istniejącym domu i efektywnie wykorzystać ją do ogrzewania – tak, aby była jedynym źródłem ciepła w domu.
Czy gruntową lub powietrzną pompę ciepła można podłączyć do istniejącej instalacji?
Pompy ciepła najlepiej współpracują z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi. W nowych budynkach najczęściej łączy się je z ogrzewaniem podłogowym. Jednak w domach starszego typu zazwyczaj funkcjonują grzejniki, które wymagają wyższej temperatury, aby skutecznie rozgrzały wnętrza.
Na szczęście nie zawsze podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji sprawia, że potrzebna jest modernizacja systemu grzewczego i zamiana kaloryfera na ogrzewanie podłogowe czy też zmiana dotychczasowej metody ogrzewania.
Jak sprawdzić, czy dotychczasowe grzejnik współpracują z pompami ciepła?
Aby sprawdzić, czy obecnie używane przez nas grzejniki sprawdzą się równie dobrze przy pompach ciepła, można wykonać prosty test. Kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0°C, należy ustawić temperaturę zasilania kotła, który jest obecnie stosowany w pomieszczeniu gospodarczym, na 50°C i podkręcić termostaty. Jeśli dojdzie do bezproblemowego rozprowadzenia ciepła, moc grzewcza kaloryferów jest wystarczająca. Nie są potrzebne inne, nowoczesne urządzenia.
Jaka pompa ciepła do starej instalacji?
Do starej instalacji dobiera się pompy ciepła wysokotemperaturowe wyposażone w odpowiedni sterownik temperatury. Moc pompy ciepła takiego typu jest wyższa, ale urządzenie pozwala na podgrzanie wody do wyższej temperatury – odpowiedniej do zasilenia typowych grzejników. Może ona zatem rozgrzać kaloryfery do pożądanego poziomu.
Montaż pomp ciepła tego typu może być sposobem na rozpoczęcie korzystania z tego systemu grzewczego bez dokonywania dużych zmian w starym budynku. Dodatkowo, dzięki obniżaniu temperatury wody (urządzenia zapewniają taką możliwość), można się cieszyć przyjemnym chłodem w domu podczas letnich upałów.
Warto przy tym pamiętać, że pracę pompy ciepła wysokotemperaturowej dobrze jest wesprzeć fotowoltaiką. — Ta instalacja zasili pompę ciepła darmowym prądem. Powiązanie tych dwóch technologii pozwala osiągnąć większe oszczędności. Produkcja własnej energii elektrycznej pozwoli na minimalizację kosztów ogrzewania i sprawi, że podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji będzie bardziej opłacalne — wyjaśnia ekspert firmy Eko2020.
Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji – wskazówki
Dobór odpowiedniej pompy ciepła (np. https://eko2020.pl/produkty/pompy-ciepla/pompa-ciepla-vaillant-arotherm-vwl/) do istniejącej instalacji to wyznacznik sprawnej pracy systemu grzewczego. Sprawdź, jaka pompa ciepła będzie najkorzystniejsza.
Z jakich typów pomp ciepła najlepiej korzystać w starym budynku?
W budynkach starego typu najczęściej montowane są pompy ciepła typu powietrze-woda. Stosując powietrzną pompę ciepła, można uniknąć inwazyjnych prac instalacyjnych. Pompy gruntowe wymagają wykonania odwiertów, co może stanowić wyzwanie.
Nowoczesna pompa ciepła powietrze-woda lub grunt-woda: jak podnieść opłacalność montażu?
Opłacalność montażu pompy ciepła bez konieczności wymiany ogrzewania mogą podnieść:
-
wymiana grzejników na modele o większej mocy grzewczej niż w starej instalacji;
-
termoizolacja budynku: docieplenie ścian od zewnątrz budynku, a także izolacja dachu lub stropu – to zabiegi, które zmniejszą ogólne zapotrzebowanie domu na ciepło, także przy niskich temperaturach;
-
wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na taką o wysokim współczynniku izolacji termicznej – zastosowanie dobrej izolacji cieplnej ograniczy straty ciepła i sprawi, że ogrzewanie domu poradzi sobie nawet przy mniejszej mocy;
-
zastosowanie systemu biwalentnego, w którym pompa ciepła to nie jedyne źródło ciepła – w najmroźniejszym okresie roku może być ona np. wspomagana piecem gazowym. Można również pomyśleć o zainstalowaniu kominka powietrznego lub z płaszczem wodnym. Niemniej trzeba pamiętać, że przy dodatkowym użyciu tradycyjnego kotła jest konieczne rozdzielenie układów pieca i pompy – nie mogą one pracować w jednym układzie zamkniętym. Można się też zdecydować na zamknięcie układu w obu systemach oraz przekazywanie ciepła dostarczanego przez kocioł za pośrednictwem wymiennika ciepła. To wymaga jednak modernizacji kotłowni.
To, jaka pompa ciepła sprawdzi się najlepiej, dobrze omówić ze specjalistami, np. z Eko2020. Podpowiedzą najlepsze rozwiązanie i zajmą się instalacją urządzeń.