Porady

Jak za pomocą oświetlenia podkreślić nowoczesny charakter łazienki?

Jak za pomocą oświetlenia podkreślić nowoczesny charakter łazienki?

Nie ma wątpliwości, że największy wpływ na stylistykę łazienki ma dobór płytek i armatury. Są jednak detale, na pozór dużo mniej znaczące elementy wystroju, które stanowią estetyczną “kropkę nad i”. Takim szczegółem z pewnością jest system oświetlenia. Mogłoby się wydawać, że spełnia on tylko praktyczną funkcję. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrane lampy stanowią ważny komunikat o charakterze pomieszczenia.

Klimatyczne oświetlenie

Za pomocą odpowiedniego oświetlenia możemy stworzyć w łazience odpowiednią dla tego pomieszczenia atmosferę. Taką, która przede wszystkim sprzyja relaksowi. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, powinniśmy zastosować kilka źródeł światła. Pomieszczenie nabierze dzięki temu pewnego rodzaju głębi. Niektóre części wnętrza możemy podkreślić oświetlając je bardziej intensywnie, inne zaś odsunąć w cień. Są miejsca, które powinny być jaśniejsze z praktycznych względów. Przy umywalce wykonujemy na przykład różne czynności higieniczne, a wiele z nich wymaga dużej precyzji. Możemy ją zapewnić instalując dodatkową lampkę zaraz obok lustra lub bezpośrednio nad nim. Oczywiście źródła światła można podzielić na bardziej i mniej istotne. To najważniejsze znajduje się najczęściej na suficie (tu najlepiej sprawdzą się LED-y lub plafony), pozostałe są bardziej punktowe i mogą powodować rzucanie cienia. Nowoczesna łazienka to łazienka oświetlona dokładnie, ale nie w sposób drażniący, niezapewniający komfortu użytkowników. 

Wygląd lamp

Nowoczesna łazienka korzysta najczęściej z nierzucających się w oczy źródeł światła. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są reflektory schowane w suficie. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z kinkietów. W przypadku łazienek zaprojektowanych w duchu awangardy są one jednak proste i pozbawione jakichkolwiek zdobień. W najbardziej minimalistycznych pomieszczeniach sprawdzą się zwisające na kablach lampy lub reflektory w industrialnych, metalowych oprawach – takie artykuły znajdziemy na przykład na stronie https://elampki.pl/. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie wpisane w lustro lub je okalające.

Podsumowanie

Wiele projektów nowoczesnych łazienek daje dużą dowolność w wyborze systemu oświetlenia. Dzięki temu wiele zależy po prostu od gustu właścicieli mieszkania. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre z opisanych powyżej rozwiązań są bardziej praktyczne od innych. Osoby, które nie lubią często sprzątać, zdecydują się z pewnością na umieszczone w podwieszanym suficie LED-y niż na oświetlenie znajdujące się na jakichkolwiek wystających elementach.  

Similar Posts