Porady

Cennik budowlany 2023 – jakie zmiany czekają nas w najbliższym czasie?

Cennik budowlany 2023 – jakie zmiany czekają nas w najbliższym czasie?

Ostatnie lata namieszały w cenach na każdym rynku. Nastąpił gwałtowny wzrost w branży spożywczej, chemicznej, elektronicznej i m.in. również w budowlanej. Podrożały zarówno nieruchomości, materiały budowlane, jak i usługi wykonywane w tym zakresie. Warto przyjrzeć się cennikowi budowlanemu, aby za kilka miesięcy nie trafić na jeszcze wyższe ceny. Poznaj przyczyny ciągłych podwyżek, dowiedz się, czym jest cennik prac budowlanych i jak wyglądają prognozy na 2023 rok.

Skąd wzrost cen w ostatnim czasie?

Wzrost cen to następstwo wielu czynników. Przede wszystkim pandemia i trwająca wojna w Ukrainie to elementy, które znacząco wpłynęły na inflację, która zadziałała na wszystkie branże. Sam wzrost cen w branży budowlanej spowodowany jest jednak jeszcze z dodatkowego powodu. Ceny napędza popyt, który wywoływany jest przez ciągłe rozwijanie wielu miast i miejscowości. Coraz więcej inwestorów stawia na nowe budynki, które zajmują miejsca jeszcze nieużytych terenów. Idąc po mieście czy jadąc bocznymi drogami, łatwo zauważyć, że infrastruktura stale się rozrasta, duże miasta ciągną się na wiele kilometrów.

To łączy się w dużej mierze z pandemią i wojną, czyli z elementami, które spowodowały znacznie obniżenie produkcji materiałów budowlanych oraz ich trudniejsz pozyskiwanie. Producenci dalej próbują nadrobić straty tamtych najgorszych miesięcy, a pracownicy i linie produkcyjnie często nie nadążają z wytwarzaniem potrzebnych elementów. Dodatkowo znacznie zdrożały czynniki, które do tej pory były praktycznie niezachwiane. Nie można zapomnieć o tym, że w cenie materiałów budowlanych mieści się jeszcze robocizna, wysoki koszt transportu, cen energii oraz opakowania, które również musiało być wytworzone i przygotowane specjalnie dla danego produktu.

Co mieści się w cenniku prac budowlanych?

Cennik prac budowlanych to coś, co trzeba dokładnie przestudiować przed zabraniem się za budowę własnego domu. Nie tylko ceny materiałów poszły w górę. Fachowcy, którzy chcą pracować i znają się na swoim zawodzie, wysoko się cenią. Jednak w dużej mierze się niezbędni, aby wykonać dobrą, szybką pracę, która nie będzie wymagać powtórek. W cenniku budowlanym mieszczą się wszystkie usługi, które mogą zaoferować budowlańcy. Istotne jest to, że cennik budowlany 2023 odnosi się do samej robocizny i nie zawiera kosztów materiałów, które trzeba doliczyć osobno. Przed każdą wykonaną pracą, należy poprosić fachowca o wykonanie dokładnie kosztorysu, w którym będą rozpisane wszystkie ceny i warunki. Cennik budowlany 2023 jest zależny od wielu czynników. Mogą być nimi takie elementy jak doświadczenie fachowca, specyficzne warunki pracy, np. zawilgocone czy zagrzybione pomieszczenia, miejsce zamieszkania oraz skomplikowanie wykonania danego zadania. Dla przykładu, za założenie zwykłej farby zapłaci się znacznie mniej niż za specjalistyczny beton dekoracyjny.

Aktualne ceny materiałów budowlanych

Na ten moment cennik budowlany 2023 klaruje się dość stabilnie. Ceny znacząco wzrosły przez szereg czynników, ale w końcu zaczęły się uspokajać. Widoczne są jednak podwyżki, których nie sposób nie dostrzec gołym okiem. Mówi się o ponad 30% wyższych cenach od tych, które mogliśmy obserwować na koniec 2021 roku. Ciężko jest określić dokładne ceny poszczególnych produktów. Wiele zależy od ich jakości, ilości i dostępności. Przykładowo ceny paneli podłogowych wahają się od 15 zł za m2 do kilkuset zł za tę samą ilość materiału.

Prognozy na 2023

Istotne jest to, że według wielu, ceny nie będą już szły w górę. Wiele jest jednak zależne od sytuacji na rynku gospodarczym i politycznym. Jeśli nie wydarzą się ponownie żadne gwałtowne zmiany, możemy liczyć na powolny, stopniowy spadek cen, a przynajmniej na utrzymanie tych, które widzimy aktualnie. Mówi się o niewielkich obniżkach, ale w przypadku materiałów budowlanych nawet kilka procent może znacząco wpłynąć na branżę.

Wiele firm budowlanych liczy na spadek cen, ponieważ ten wpływa na wiele branż. Im droższe są produkty do budowy, tym wyższe są ceny mieszkań i domów. Taka sytuacja oddziałuje na każdego, kto chce zakupić albo nawet wynająć mieszkanie. Można połączyć to dodatkowo z coraz wyższymi podatkami i otrzymujemy sytuację, w której wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup nowego miejsca życia, z uwagi na wysokie ceny.

Warto również zaznaczyć, że z uwagi na wzrost cen powstało również wiele słabszych jakościowo materiałów i mniejszych firm budowlanych, z których nie zawsze warto skorzystać. Osoby, które zauważyły wysoki popyt na rynku budowlanym, chciały też na tym zyskać. Oznacza to, że obecnie przed zakupem materiałów budowlanych bądź przed skorzystaniem z usług firmy zajmującej się tego typu pracą, trzeba dokładnie zbadać rynek, aby na pewno zapłacić za materiały, które będą służyć przez lata.

Similar Posts