Porady

Rolety a zaciemnienie pomieszczenia – jakie rozwiązania są najlepsze

Rolety a zaciemnienie pomieszczenia - jakie rozwiązania są najlepsze

Rolety stanowią doskonałą alternatywę dla żaluzji i zasłon bowiem, zatrzymują promienie słoneczne w upalne lato oraz ciepło w mieszkaniu w zimne wieczory. Praktyczne i nowoczesne rolety to jeden z najmodniejszych elementów wystroju domu. Sprawdź razem z nami jak wybrać rolety i który model sprawdzi się najlepiej w Twoim mieszkaniu!

Rolety – jak wybrać?

W ostatnich latach rolety to jeden z najpopularniejszych sposobów dekoracji okien. Wszystkie modele są łatwe w montażu, a szeroki wybór opcji pozwoli na idealne dopasowanie rolet do okien o nieregularnych kształtach. Jest to z pewnością rozwiązanie, które zostanie z nami na kilka lat, dlatego wybierając model dla siebie, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno kwestie praktyczne, jak i estetyczne.

Wybierając rolety do swojego mieszkania, powinniśmy wziąć pod uwagę trzy podstawowe cechy:

  1. Typ montażu.
  2. Przepuszczalność światła.
  3. Kolor i wzór.

Rodzaje rolet

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to doskonały wybór dla osób dbających o estetykę. W sklepach możemy znaleźć modele montowane na ścianach, sufitach, framugach okiennych lub bezpośrednio na karniszach. Dają świetny efekt dekoracyjny — znajdziemy wśród nich fasony z marszczeniami czy ozdobnymi detalami. Z racji tego, że zrobione są z materiału, perfekcyjnie odgrywają rolę nowoczesnych zasłon. Sprawdź ofertę producenta ANWIS: https://anwis.pl/pl/rolety-rzymskie-i-zaslony.

Rolety dzień noc w kasecie

Coraz większą popularnością cieszą się również rolety dzień-noc o charakterystycznych wzorach. Składają się one ze specjalnych pasów zaciemniających i prześwitujących, pokrytych tkaninami ułożonymi w naprzemienny wzór. Unikalna konstrukcja rolety pozwala na regulację zaciemnienia pomieszczenia. Rolety dzień noc możemy całkowicie zasłonić lub delikatnie przysłonić pozwalając rozproszonemu światłu słonecznemu dostać się do wnętrza. Należy wziąć pod uwagę, że nie jest to model, który może zaciemnić pomieszczenie w 100%.

Rolety plisowane zaciemniające

Rolety plisowane do złudzenia przypominają żaluzje. Dają one doskonałe możliwości wyboru osłoniętej części okna. W przeciwieństwie do większości rolet plisy można podnosić i opuszczać z obu stron – czyli od dołu i od góry. Co więcej, doskonale sprawdzają się w oknach o nietypowych kształtach, takich jak trójkąty czy trapezy.

Roleta balkonowa i rolety na okna dachowe
W naszych mieszkaniach są okna, które mogą stanowić nie lada wyzwanie. Najczęściej są to okna dachowe oraz balkonowe. W ich przypadku wykonanie rolet na wymiar to jedyne słuszne rozwiązanie.

Wybierając rolety do mieszkania, powinniśmy dobrze zastanowić się, czy zależy nam na ich funkcjonalności, czy na estetyce. Pamiętajmy, że najważniejsza jest dobra tkanina, idealnie dopasowany wymiar, odpowiednia przepuszczalność światła i wysokiej jakości wykonanie. Rolety mają chronić nas przed wścibskimi sąsiadami, nadmiernym nasłonecznieniem i temperaturami. Dodatkowo muszą być łatwe do utrzymania w czystości. Im efektowniejszy styl rolet wybierzemy, tym bardziej kreatywnie możemy urządzić resztę wnętrza. Ponadto intensywne kolory rolet lepiej sprawdzą się w dużych, jasnych pomieszczeniach. Jeśli szukamy rolet na okno wychodzące na stronę północną, lepiej wybrać modele lekko prześwitujące. Jeśli zaś okna skierowane są na południe, postawmy na rolety zaciemniające.

Similar Posts