Obróbka skrawaniem, bo tak najczęściej nazywa się proces CNC to jeden z najpopularniejszych sposobów na otrzymywanie pożądanego kształtu metali, stosowany w dzisiejszym przemyśle. Sama obróbka skrawaniem znana jest od dawna, jednak z roku na rok powstają kolejne jej technologiczne ulepszenia w formie nowoczesnych maszyn, które zwiększają jakość wykonywanych w ten sposób elementów.
Obróbka CNC – ogólnie
Generalnie obróbka CNC to nic innego jak nadawanie elementowi metalowemu, drewnianemu czy kamiennemu odpowiedniego kształtu, poprzez użycie wiertarek, szlifierek i frezarek, które warstwa po warstwie odcinają fragmenty bryły, aby otrzymała ona pożądany kształt i właściwości. Przy obróbce CNC można spotkać się także z określeniami obróbki ubytkowej, co także doskonale opisuje proces powstawania pożądanego kształtu danego przedmiotu.
Obróbka CNC i jej zalety
Obróbka skrawaniem to jeden z najbardziej wydajnych procesów obróbki twardych materiałów. Przede wszystkim, obróbka CNC to praca najnowocześniejszych maszyn, które nie pozwalają sobie na błędy i tworzą identyczne pod każdym względem kopie zaprojektowanego przedmiotu. W ten sposób można mówić także o oszczędnościach, choćby materiałowych i czasowych, gdyż obróbka za pomocą tradycyjnych metod może doprowadzać do pewnej części źle wykonanych produktów, które idą późnej na starty.
Skrawanie to także dosyć duża uniwersalność, jeżeli chodzi o rodzaje materiału, który ma być odpowiednio ze skrawany. Można to robić w przypadku nawet twardych surowców takich jak metale, kamień itp., ale i nadaje się do różnego rodzaju tworzyw sztucznych.
Obróbka CNC to nie tylko samo skrawanie, ale też wykorzystanie innych metod i procesów, takich jak frezowanie CNC, czy cięcie CNC. Dzięki temu można wykonać różnego rodzaju zmiany w bryle tworzywa poddawanemu procesom obróbki. Wszystko zależy wyłącznie od tego, jaki ma być efekt końcowy, ze względu zarówno na kształt, jak i przyszłe zastosowanie obrobionych przedmiotów.
Obróbka CNC – rodzaje
Mówiąc o obróbce CNC, należy wiedzieć, że może ona wyglądać dwojako.
Pierwsza to obróbka wiórowa. Podczas jej procesów obrabiania różnego rodzaju ostrza nawiercają czy gwintują oraz wycinają otwory, po których otrzymuje się wióry o regularnym kształcie. Oczywiście wszystko zależy tu od tego, co jest wykonywane i na jakim materiale.
Drugi rodzaj obróbki CNC to ścieranie. Jest ono chętnie wykorzystywane do tworzenia przedmiotów o gładkich fakturach. Ten typ obróbki CNC – czyli obróbka ścierna charakteryzuje się jednak najmniejszymi możliwościami, jeżeli chodzi o głębokość formowania kształtu.