Mieszkania można kupować albo na rynku wtórnym, czyli z drugiej ręki, albo na rynku pierwotnym, od dewelopera. Skupimy się na tym, jak nabyć całkowicie nowe mieszkanie na przykładzie dewelopera z Lublina.
- Wybór odpowiedniej nieruchomości
W pierwszych krokach należy sobie odpowiedzieć na pytania, jakie interesuje nasz mieszkanie, w jakiej dzielnicy, no i ewentualnie, który deweloper? Lublin jest jednym z miast, gdzie prowadzone są liczne inwestycje mieszkaniowe. Przeglądając oferty mieszkań deweloperskich w Lublinie, można natknąć się na ofertę dewelopera Orion, który ma do sprzedaży lokale mieszkalne na Koralowym Osiedlu. To najnowsza inwestycja, jaką prowadzi ta firma. Wspominane osiedle powstaje na przedłużeniu ulicy Koralowej i jest kontynuacją popularnego wśród kupujących Cyrkoniowego Osiedla. Można tu kupić mieszkania o metrażach od 27 mkw do 75 mkw.
- Sprawdzenie dewelopera
Zakup mieszkania to duża inwestycja, dlatego przed zawarciem umowy, należy sprawdzić firmę, od której zamierzamy je nabyć. Warto przyjrzeć się ostatnim realizacjom, jakie prowadził deweloper. Kupującego powinno zainteresować to, czy wszystko zakończyło się terminowo na poprzedniej budowie, czy były jakiekolwiek doniesienia o wadach technicznych budynków i czy zbudowana infrastruktura spełnia oczekiwania mieszkańców.
- Zapoznanie się z ofertą dewelopera
Jeśli kupujący wybrał już dewelopera, z którym chce podpisać umowę, ten powinien mu przedstawić katalogi i wizualizacje przyszłych mieszkań, jeśli nie zostały one jeszcze wybudowane. Na żądanie klienta deweloper przygotowuje też prospekt informacyjny, z wszelkimi swoimi danymi kontaktowymi i identyfikacyjnymi.
- Zawarcie umowy rezerwacyjnej
To nieobowiązkowy punkt inwestycji w nowe mieszkanie deweloperskie, ale umowa rezerwacyjna może być dodatkowym zabezpieczeniem dla klienta. Daje ona gwarancję, że wybrane przez niego mieszkanie będzie zarezerwowane i nikt inny go nie kupi. Umowa rezerwacyjna nie musi być podpisana w formie aktu notarialnego i najczęściej wymaga wpłaty określonej kwoty na konto dewelopera, np. w wysokości 10 proc. ceny lokalu.
- Podpisanie umowy deweloperskiej
Finalna umowa deweloperska zawierana po umowie przyrzeczonej pomiędzy deweloperem a klientem wieńczy formalnie etap zakupu nowego mieszkania. Umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Po zakończeniu przedsięwzięcia deweloper przenosi prawo własności do nieruchomości na klienta.