Porady

Jak przebiegają roboty ziemne podczas budowy domu. Ile to kosztuje?

Jak przebiegają roboty ziemne podczas budowy domu. Ile to kosztuje?

Budowa domu to proces złożony, który rozpoczyna się od robót ziemnych, pozwalających położyć fundamenty i zapewnić stabilność całej konstrukcji. Składa się na nie kilka elementów, za które odpowiedzialni będą specjaliści. Sprawdźmy o czym mowa, jak długo trwają wykopy i ile będą nas kosztowały!

Przygotowania do budowy domu i początek robót

Zanim rozpoczną się roboty ziemne, niezbędne będą badania geotechniczne, które pozwolą wybrać odpowiednie miejsce na działce oraz ustalić głębokość, na jakiej znajdą się fundamenty. Poznamy też wszelkie cechy charakterystyczne działki, w tym:

  • poziom wód gruntowych, 
  • ciężar objętościowy gruntu, 
  • skład warstwy gruntowej i wielu innych.

Dzięki temu wykopy będą mogły zostać przeprowadzane bez najmniejszych problemów.

Roboty ziemne rozpoczynają się po wytyczeniu obrysu budynku i dokładnym zmierzeniu głębokości fundamentów. Do wykopów pod ławy można wykorzystać zarówno łopaty i podjąć się tego samodzielnie, jak również skorzystać z pomocy specjalistów. Posiadają oni do swojej dyspozycji koparki, a koszt ich wynajęcia (wraz z operatorem) wynosi około 100-150 zł/h.

Usuwanie gruntu i zabezpieczenie wykopów

Na początku konieczne jest zdjęcie humusu, a więc warstwy ziemi roślinnej, która może przydać się w przyszłości – np. w pracach ogrodowych. Dlatego też nie jest ona wyrzucana, a przenoszona – zwykle do miejsca, w którym powstanie ogród. 

Następnym krokiem są wykopy pod fundamenty – mogą być przeprowadzone w różny sposób, w zależności od konkretnego projektu:

  • wykopy szerokoprzestrzenne przeprowadza się w przypadku mało spoistych gruntów albo domów podpiwniczonych;
  • wykopy wąskoprzestrzenne mają miejsce w przypadku domów, które nie będą podpiwniczone,
  • wykopy mieszane, w przypadku których wykonuje się głębsze rowy do ław fundamentowych.

Podczas wykopów niezbędne jest ich zabezpieczenie, np. za pomocą deskowania, dzięki czemu nie dojdzie do obsuwania się ziemi. Po zakończeniu tych prac, należy jak najszybciej położyć ławy fundamentowe. Sprawne działanie specjalistów ma znaczenie, ponieważ padający deszcz może znacząco utrudnić prace i sprawić, że będą one trwały dłużej.

W dalszej kolejności wyznacza się miejsce posadowienia fundamentów, wykonuje się ławy drutowe i wylewa chudy beton, na którym postawione zostaną szalunki dla ław.

Ile kosztują roboty ziemne?

Koszty wykonania robót ziemnych są różne, w zależności od miejsca ich przeprowadzenia, rodzaju gruntu czy stopnia skomplikowania. Ile zapłacimy za poszczególne etapy prac?

  • Badanie geotechniczne gruntu – 100-150 zł/metr.
  • Wytyczenie fundamentów domu – 500-800 zł (plus podobna kwota za mapę).
  • Wykopy mechaniczne (usługi koparką, operator) – 100-150 zł/h.
  • Wykopy ręczne – 50-100 zł/h.

Roboty ziemne, w zależności od wybranej metody, powierzchni działki i stopnia skomplikowania prac mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Similar Posts