Porady

Bezpieczeństwo podczas wiercenia

Bezpieczeństwo podczas wiercenia

Wiercenie jest procesem, podczas którego wykonujemy otwory różnej średnicy w rozmaitych materiałach. Najczęściej jest to drewno, metal, beton, plastik i tym podobne. Zdarza się również, że do wiercenia nie używamy standardowych wierteł, ale otwornicy, która pozwala na wykonywanie otworów o wiele większej średnicy. Niezależnie od tego co wiercimy i czym, ważna jest ochrona ciała. Przydadzą się więc rękawice, okulary, a także kaski ochronne. Uważając na to co robimy z pewnością nie stanie się nam krzywda, a jednocześnie wykonamy swoją pracę w odpowiedni sposób.

Jak przebiega wiercenie?

Pracę rozpoczynamy od przygotowania powierzchni. Na początku konieczne jest wykonanie niewielkiego wgłębienia, dzięki czemu nie będziemy ryzykować, że wiertło ucieknie na bok. Możemy wykonać to wgłębienie za pomocą punktaka albo innego specjalnego narzędzia. Dobrym pomysłem jest też wykonanie wstępnego wiercenia wiertłem o bardzo małej średnicy, a później kontynuację już pożądanym rozmiarem. Kaski ochronne nie zawsze są potrzebne podczas używania wiertarki stołowej czy ręcznej, jednak trzeba wiedzieć, że pracując na budowie mogą wydarzyć się różne wypadki. Dlatego znajdując się w miejscu, gdzie jest ryzyko, że coś upadnie na nas z wysokości, lepiej taki kask założyć, nawet podczas zwyczajnego procesu używania wiertarki ręcznej. Zwłaszcza dlatego, że głośno pracująca maszyna nie pozwoli nam usłyszeć spadającego przedmiotu, ani ostrzeżeń innych osób wokół nas. Natomiast skupienie na pracy sprawi, że nie będziemy w stanie w żaden inny sposób zareagować wystarczająco wcześnie. Właśnie dlatego używanie kasków ochronnych na placu budowy jest koniecznością, nawet jeżeli wykonujemy tak proste czynności jak wiercenie otworów w ścianach.

Na co uważać wiercąc?

Wiercenie wydaje się prostą czynnością, jednak trzeba zwracać uwagę na pewne kwestie, aby zachować bezpieczeństwo. Oprócz wspominanego wcześniej używania ochrony ciała, takiej jak kaski ochronne, gdy pracujemy na placu budowy, musimy też zadbać o ochronę twarzy i dłoni. Obowiązkowe są okulary ochronne, które pomogą nam uniknąć wniknięcia do oczu różnych odłamków, które pojawiają się zwłaszcza podczas wiercenia metali, albo też betonu z wykorzystaniem udaru. Jeśli natomiast chodzi o ochronę ciała oraz rąk, to w czasie wiercenia nie zaleca się używania rękawiczek, jeśli to możliwe warto nosić krótki rękaw. Dzięki temu żadna część ubioru nie będzie miała szansy wkręcić się w pracującą głowicę wiertarki, co mogłoby skończyć się obrażeniami. Tak więc oprócz używania kasków ochronnych musimy też zwrócić uwagę na inne ważne kwestie.

Similar Posts