Styropian pod wylewkę betonową kładzie się w celu wykonania warstwy izolacyjnej. Na parterze jest to izolacja cieplna, a na piętrze również akustyczna. Jak wygląda prawidłowe układanie styropianu przed wylewką betonową? Przedstawiamy prostą instrukcję.
Jak układać styropian przed wylaniem posadzki?
Styropian jest niezbędnym elementem wykańczania podłogi w domu. Pod warstwą betonu kładzie się styropian, by zapewnić odpowiednią izolację cieplną i akustyczną (w przypadku wyższych pięter). Układanie podłogi na gruncie jest traktowane jako istotny element również innych powodów. Mianowicie styropian świetnie sprawdza się jako miejsce, w którym można „ukryć” różnego rodzaju przewody podłogowe. Mowa tutaj głównie o przewodach ogrzewania podłogowego, chociaż technika prowadzenia innych przewodów elektrycznych pod podłogą staje się coraz popularniejsza. Nic dziwnego, gdyż jest bardzo praktyczna.
Przed rozprowadzeniem wylewki, należy dokładnie i równomiernie ułożyć styropian, a następnie zabezpieczyć go folią, by mokry beton nie doprowadził do zbierania się wilgoci pod podłogą. Styropian należy układać tak praktycznie samo na parterze i na piętrze. Trzeba jedynie pamiętać o kilku istotnych różnicach.
Układanie styropianu na parterze
Styropian układamy zwykle w dwóch warstwach. Na gruncie najpierw umieszczamy podkład z betonu, następnie warstwę izolacji przeciwwilgociowej i w końcu styropian. Pierwsza warstwa styropianu powinna zostać nienaruszona. Dopiero druga warstwa styropianu kryje w sobie przewody ogrzewania podłogowego lub instalacji elektrycznej. Najlepiej jest robić to właśnie w ten sposób, ponieważ dzięki temu ciepło nie będzie uciekało do gruntu, a do pomieszczeń. Umieszczenie przewodów w styropianie nie jest trudne, ponieważ ocieplenie podłogi na gruncie parteru sięga grubości 10 cm do 20 cm. Ważne, by płyty styropianowe nie tworzyły warstwy o grubości mniejszej niż 10 cm.
Drugą warstwę styropianu układamy z tak zwanym przesunięciem krawędzi. Chodzi o to, że szczeliny między jedną warstwą styropianu a drugą nie powinny na siebie nachodzić. W ten sposób unikniemy mostków termicznych, czyli szczelin, którymi ucieka ciepło. Mostki termiczne obniżają skuteczność izolacji, dlatego do wylewania i ocieplania posadzki warto się przyłożyć. Praca, którą wykonany na tym etapie będzie miała duże znaczenie dla przyszłego komfortu domowników.
Styropian należy układać bardzo precyzyjnie. Niektórzy korzystają ze specjalnych narzędzi, by równomiernie przyciąć styropian do odpowiednich wymiarów. Dostępne są również gotowe płyty styropiannowe, które układa się podobnie jak panele, na specjalny zatrzask. Dzięki temu unika się szczelin na łączeniach, ponieważ styropian idealnie przylega w miejscach lączenia. Istotne jest również idealne dopasowanie płyt styropianowych do krawędzi ścian i drzwi balkonowych.
Jaką izolację przeciwwilgociową wybrać?
Dawniej między styropianem a izolacją przeciwwilgociową układano dodatkowo folię budowlaną w celu ochrony styropianu przed związkami, które mogły doprowadzić do jego rozpuszczania. Obecnie nie jest konieczne umieszczanie folii budowlanej, ponieważ warstwa izolacji przeciwwilgociowej wykonana jest z odpowiednio dopasowanych do styropianu materiałów.
- Najczęściej używa się w tym celu papy termozgrzewalnej.
- Popularna jest również papa układana na emulsji asfaltowo-kauczukowej.
Oba materiały nie mają negatywnego na grubość styropianu, nie uszkadzają jego struktury. Obecność bezpiecznej dla styropianu papy oszczędza nam pracy.
Wracając do instrukcji, jak układać styropian: jesteśmy na etapie drugiej warstwy styropianu, w której znajdują się już przewody instalacji elektrycznej lub ogrzewanie podłogowe. Tutaj ważna informacja: warstwy styropianu z przewodami nie trzeba ponownie wykładać styropianem. Natomiast, w związku z tym, że kolejnym etapem jest wykonanie mokrej wylewki betonowej, warto na warstwach styropianowych umieścić folię budowlaną.
Wylewka podłogi budynku wylana bezpośrednio na styropian mogłaby wniknąć między krawędzie styropianowych płyt. Efektem tego będzie nierówna powierzchnia wylewki, co jest bardzo problematyczne w momencie wykańczania podłogi budynku. Odkształcona podłoga tworzy również mostki termiczne, którymi będzie stale uciekało ciepło, zmniejszając komfort mieszkańców domu i zwiększając koszty ogrzewania. Z tego względu zaleca się okrycie powierzchni posadzki folią budowlaną również wtedy, kiedy podłoga nie będzie kryła żadnych przewodów.
Uwaga: Wylewki betonowe są wykonywane z betonu o specjalnej konsystencji przypominającej mokry piasek. Dzięki temu mamy pewność, że nie dojdzie do zawilgocenia powierzchni pod wylewką.
Ostatni etap to ułożenie wylewki na warstwie styropianu. W miejscach przy ścianie konieczne jest przyklejenie taśmy dylatacyjnej. Taśma zabezpiecza ściany przed zabrudzeniami z wylewki. Oddzielić należy również słupy, kominy i schody. Taśmy dylatacyjne przy ścianach przycinamy, dopiero kiedy cała warstwa wylewki wyschnie.
Po wylaniu posadzki betonowej można przystąpić do tynkowania i układania podłogi właściwej: paneli lub płytek.
Układanie styropianu na piętrze
Układanie styropianu w przypadku podłogi na piętrze jest bardzo podobne do wykonywania podłogi na gruncie. Warto zwrócić uwagę jedynie na grubość styropianu podłoża na piętrze. Tutaj ogranicza nas wytrzymałość stropu, dlatego nawet wtedy, gdy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, styropian nie może mieć grubości większej niż między 5 cm, a 10 cm. Styropian o mniejszej grubości nie spowoduje tutaj strat ciepła, ponieważ będzie ono uciekało do pomieszczeń niżej.
Izolacja podłoża na piętrze ma na celu zapewnienie izolacji akustycznej. Na piętrze budynku izolacje akustyczne podłogi i ścian są istotne ze względu komfort domowników. Hałasy przenoszone z góry domu na parter mogą być naprawdę uciążliwe dla mieszkańców. Aby temu zapobiec, izolacja nie musi być gruba, ale rodzaj styropianu musi być odpowiedni do układania warstwy izolacyjnej na poziomie piętra.
Podczas układania styropianu warto sprawdzić, czy odległość styropianu od stropu oddziela co najmniej 1 cm przerwy. Taka sama przerwa powinna oddzielać beton od styropianu. Dzięki temu dom zyska lepsze właściwości akustyczne.
Jakie materiały wybrać?
Układanie podłogi na bezpośrednio na gruncie wiąże się z koniecznością wykonania odpowiedniej warstwy oddzielającej ziemię od podłogi w domu. Bez wszystkich prac związanych z wylewką i warstwą izolacyjną, podłoga w domu przewodziłaby zimno pochodzące z zewnątrz. Miałoby to negatywne konsekwencje zarówno dla komfortu cieplnego mieszkańców, jak i trwałości budynku.
Wybierając materiały i ekipę fachowców mających zapewnić fachowe wykonanie wylewki na gruncie, należy mieć na uwadze, że są to jedne z najważniejszych prac przy budowie nowego budynku. Masz wpływ na wybór ekipy budowlanej i wybór materiałów, dzięki którym powstanie Twój przyszły dom. Wybieraj zatem rozsądnie i zwróć uwagę na następujące czynniki.
- Plan architektoniczny budynku dotyczy między innymi właściwości gruntu. Informacje te są cenne przy wyborze piasku, na którym znajdzie się wylewka betonowa. Najlepszym materiałem na ten cel jest przepuszczalny piasek wymieszany ze żwirem. Dzięki temu budynek nie będzie osiadał, a ściany nie będą pękały.
- Pozostałe materiały użyte do budowy powinny być w dużej mierze odporne na działanie wody i wilgoci. Powinny mieć także znaczną wytrzymałość na nacisk. Trwałość materiałów uchroni budynek przed osiadaniem i niszczeniem.
Styropian pod wylewki i posadzki: podsumowanie
Wykładanie podłoża styropianem jest istotną kwestią, zapewniającą odpowiednie ocieplenie i izolację akustyczną w budynku. Styropian i wylewka to tylko jedne z elementów, które znajdują się w warstwie pod posadzką. Poniżej informacje, co obejmuje wykonanie warstwy podpodłogowej.
- Bezpośrednio na gruncie znajduje się ubity piasek, na który wylewa się tak zwany chudy beton. Wylewka z chudego betonu jest warstwą podkładową pod dalsze prace. Grubość betonu wynosi 10 do 15 cm i w skali wytrzymałości klasyfikowany jest jako B-7,5 do B-10.
- Następnym etapem jest specjalna folia przeciwwilgociowa, zapobiegająca szkodliwej działalności wody pod podłogą.
- Folia izolacyjna daje możliwość bezpośredniego ułożenia na niej styropianu o grubości 10 cm lub 2 warstw po 5 cm.
- Kolejnym etapem jest ułożenie folii budowlanej.
- Folia przyjmuje kolejną warstwę betonu. Podłoga betonowa ma grubość od 4 cm do 5 cm.
- Ostatnim elementem jest podłoga właściwa, posadzka, czyli panele podłogowe lub płytki.
Odpowiednio wykonana bariera styropianowa chroni podłogę w budynku przed wilgocią i zimnem z zewnątrz. Warstwy podłogowe chronią również budynek przed utratą ciepła, co ma ogromny wpływ na komfort mieszkańców i koszty ogrzewania, które przy kiepskiej izolacji cieplnej są wysokie. Co więcej, chcąc poprawić komfort i obniżyć rachunki konieczne jest wykonanie skomplikowanego i kosztownego docieplenia. W związku z tym warto od początku przyłożyć się do pracy!