Porady

Skuteczne sposoby na wyciszenie okien

Skuteczne sposoby na wyciszenie okien

Głośne otoczenie obniża komfort życia. Aby cieszyć się z optymalnie wyizolowanego od hałasu mieszkania, warto pomyśleć o wyciszeniu okien. Cicha i spokojna atmosfera w domowym zaciszu to gwarancja relaksu i odprężenia. Istnieje kilka skutecznych metod, które pozwalają na wygłuszenie okien. Podpowiadamy, jak uzyskać odpowiednią izolację akustyczną!

Dlaczego warto zadbać o wyciszenie mieszkania?

Choć mówi się, że potrzeba hałasu, by usłyszeć ciszę, to jednak na dłuższą metę głośne otoczenie może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia. Typowy hałas słyszany z ulicy nie uszkodzi naszego słuchu, ale może przynieść wiele innych negatywnych skutków. Długotrwała ekspozycja na takie otoczenie to gwarancja rozdrażnienia, kłopotów z samopoczuciem, zmęczenia, problemów ze snem.

Aby uniknąć tych niekorzystnych efektów, warto pomyśleć o tym, jak wygłuszyć okna. W końcu nieszczelności mogły powstać tutaj m.in. z powodu zużycia uszczelek, złej regulacji okuć, wypaczeń, nieprawidłowego montażu, a nawet pęknięcia szyby czy tynku. Co ważne, skuteczne wyciszenie nie zawsze musi od razu oznaczać wymianę okien.

Wyciszenie okien sposobami, które podajemy w dalszej części artykułu, pozwoli Ci zmniejszyć ilość dźwięków dochodzących z otoczenia. A to już krok do podwyższenia komfortu życia.

Istotne parametry przy wyciszaniu okien

Najważniejsze parametry, które odpowiadają za prawidłową izolacyjność akustyczną okien, są ujęte w normie budowlanej. Obejmują one trzy wskaźniki: Rw – współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody oraz współczynniki korygujące – C (dotyczy tłumienia hałasu pociągów, lotnisk, tras szybkiego ruchu itp.) i Ctr (dotyczy tłumienia hałasu z dźwiękami niskimi, czyli np. ruchu ulicznego w mieście, muzyki, dyskotek itp.).

Najważniejszym z wymienionych parametrów jest Rw. Wskazuje on w bardzo prosty sposób, bo w czytelnych dla każdego decybelach (dB), wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się poza daną przegrodą. W naszym przypadku przegrodą będzie okno, a hałasem – dźwięki dochodzące z ulicy.

Warto pamiętać, że im wyższy wskaźnik Rw, tym lepsze wyciszenie okien. Przykładowo, standardowe okna i nawiewniki do nich mają współczynnik na poziomie ok. 30 dB. Ciekawym przykładem są natomiast nawiewniki dźwiękochłonne SIEGENIA Areo. Zostały one stworzone, aby doprowadzać najlepszej jakości świeże powietrze w pełnej ciszy. Wykazują bowiem izolacyjność akustyczną nawet do 58 dB!

Sposoby na wyciszenie okien

Jeśli zastanawiasz się, jak wyciszyć okna od ulicy – mamy kilka porad. Dzięki nim Twoje wnętrze będzie zapewniało 100% komfortu, i to nawet wtedy, gdy za oknem panuje natężony ruch uliczny, auta trąbią na siebie, a tramwaje i ciężarówki nieustannie przejeżdżają we wszystkich kierunkach.

Jak wyciszyć okna PCV? Okiennicami

Pięknie się prezentują, a przy tym znacznie wyciszają pomieszczenie. Mowa o okiennicach dźwiękoszczelnych, które są dostępne m.in. w formie ruchomych lameli. Tego typu shuttersy nie muszą więc całkowicie zaciemniać pomieszczenia. Okiennice można umieścić wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia.

Wyciszenie okna od ulicy folią dźwiękoizolacyjną

Folia akustyczna PVB to kolejny sposób na skuteczne wyciszenie okna. Tak zabezpieczone szkło (najczęściej folia nakładana jest już w procesie produkcji stolarki okiennej) ma optymalne parametry akustyczne. Dzięki dodatkowej ochronie w pomieszczeniu panuje cisza, co znacznie poprawia komfort mieszkańców.

Wyciszenie okien plastikowych dodatkowymi uszczelkami

Czasem jedna uszczelka nie wystarczy, aby zapewnić pełne wygłuszenie starszych okien. W niektórych przypadkach zaleca się więc montaż dodatkowego elementu. Tego typu uszczelki gumowe doskonale przylegają do ramy okna, tłumią dźwięki i przeciwdziałają uciekaniu ciepła.

Jak wyciszyć okna plastikowe? Postawić na nową stolarkę

Czasem wyciszenie okien plastikowych lub drewnianych – ze względu na ich ubytki czy wiek – nie jest już możliwe. Wymiana stolarki okiennej to rozwiązanie, które polecane jest, gdy chcesz postawić na energooszczędne i estetyczne rozwiązania. Sprawdź koniecznie najlepsze okucie okienne Siegenia.

Jak wyciszyć okno od ulicy? Sposobów jest sporo. Od mniej kosztowych, jak okiennice, rolety czy nawet dodatkowe zaciemnienia i zasłony, aż do nieco droższych – jak wymiana stolarki w domu. Poznaj rozwiązania, które oferuje w tym zakresie Siegenia i zainspiruj się do pozytywnych zmian w Twoim otoczeniu!

Similar Posts