Projektowanie

Skandynawskie wnętrza w słowiańskim domu? Dlaczego nie!

Skandynawskie wnętrza w słowiańskim domu Dlaczego nie!

Styl skandynawski to prostota i minimalizm w połączeniu w wysokim poczuciem estetyki. To jedno zdanie w zasadzie charakteryzuje wszystko, co można powiedzieć na temat skandynawskich wnętrz…

Skandynawski styl – zawsze na czasie

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się przez cały czas. Dziś modna jest stal i szkło, jutro drewno i babcine koronki. Jedno pozostaje niezmienne – skandynawskie wnętrza zawsze urzekają wdziękiem swojej prostoty i funkcjonalności. Ich urok tkwi w prostych, wygodnych meblach, wrażeniu większej przestrzeni i nieprzeładowania. Skandynawski styl nawet z dwudziestometrowej kawalerki optycznie zrobi obszerny apartament.

Skandynawskie wnętrza niezmiennie preferują ludzie młodzi, bardziej zorientowani na minimalizm, niż starsze pokolenie. We wnętrzach urządzonych na styl skandynawski nie ma miejsca na zbędne „potykacze” dla oczu. Oczywiście nie oznacza to, że jesteśmy skazani na wnętrza surowe, niczym więzienne cele – skandynawski styl wyznacza złoty środek między przestrzenią zimną i pozbawioną wyrazu, a zabudowaną do granicy przeładowania.

Trzymając się założeń aranżacji wnętrz charakterystycznych dla skandynawskiego stylu, unikniemy zagracenia mieszkania. W takim wnętrzu łatwiej jest utrzymać porządek i każda rzecz sprawia wrażenie, jakby była na właściwym miejscu.

Pomieszczenia urządzone w tym stylu są pełne harmonii i swego rodzaju spokoju, który udziela się osobom, które w nich przebywają. W żaden sposób nie należy tak urządzonych wnętrz kojarzyć ze szpitalną salą, która jako pierwsza przychodzi nam do głowy, kiedy mówimy o bieli i minimalizmie wystroju.

Biel – znak rozpoznawczy skandynawskich wnętrz

Wspominaliśmy wcześniej, że skandynawskie wnętrza nawet przy małym metrażu wydają się większe. Dlaczego się tak dzieje? Między innymi dzięki bieli, która dominuje w tym stylu aranżacji wnętrz. Białe ściany w połączeniu z nieosłoniętymi taflami okien dają wrażenie niekończącej się otwartej przestrzeni. Chłód bieli łamią i ocieplają wyraziste, kolorowe dodatki, które tworzą atmosferę domu.

Ciekawostka: czy wiecie skąd tyle bieli w skandynawskich wnętrzach? Ponieważ biel „wyciąga” i podkreśla światło dzienne, którego w Skandynawii przez kilka miesięcy w roku jest bardzo mało. To działa – wnętrza skandynawskie wydają się nie tylko przestronniejsze, ale też bardziej widne. To również ma wpływ na samopoczucie, dlatego też we wnętrzach skandynawskich czujemy się tak dobrze – spokojni, ułożeni i pogodni.

Meble i dodatki po skandynawsku, to jak wspomniano –  kolory, które ożywiają wnętrza. One również powinny być dobierane tak, by „łapać” światło i zatrzymywać je we wnętrzu, a w pochmurne dni sprawiać wrażenie, że światło mieszka tam na stałe.
Do wnętrz skandynawskich doskonale pasują nowoczesne meble i dodatki, które zazwyczaj są minimalistyczne i proste w formie. Warto rozważyć styl skandynawski, kiedy myślimy o tym, jak urządzić dom.

Similar Posts