Projektowanie

Doradztwo projektowe dla inwestorów, projektantów i wykonawców

Doradztwo projektowe dla inwestorów, projektantów i wykonawców

Do zbudowania ekologicznego budynku nie wystarczą dobre chęci i entuzjazm inwestora. Na każdym etapie powstawania obiektu niezbędne jest merytoryczne wsparcie specjalistów w dziedzinie zielonej architektury. Jedną z popularnych form takiej pomocy jest doradztwo projektowe. Na czym ono polega i jakie działania obejmuje?

Co składa się na działania doradcze?

 

Powody decyzji dewelopera o ubieganiu się o jeden z certyfikatów budownictwa ekologicznego mogą być różne. Dla jednych to świetna metoda na podniesienie wartości budynku, inni chcą w ten sposób przekonać najemców do utrzymania dotychczasowej relacji. Najczęściej decydującym czynnikiem są jednak niższe koszty eksploatacyjne, które wynikają z zastosowanych rozwiązań technologicznych. W wypadku nowych inwestycji doradzający inwestorowi eksperci wskazują je już w momencie powstawania projektu. Po analizie proponują zmiany lub dodatkowe środki, które mają na celu spełnienie określonych kryteriów. Specjaliści badają ergonomię oświetlenia pomieszczeń przy użyciu światła dziennego, wentylację i komfort cieplny.

 

Doradztwo projektowe może oczywiście obejmować też budynki istniejące, co – nie ukrywajmy – wymaga nieco więcej kreatywności. Analiza dotyczy w ich wypadku możliwości modernizacji, która mogłaby przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Elementem takich działań może być między innymi audyt energetyczny przeprowadzony zgodnie z metodologią ASHRAE (obejmujący I i II poziom).

 

Pomoc przy uzyskaniu certyfikatu LEED i BREEAM

 

Zadaniem doradców z dziedziny budownictwa ekologicznego jest najczęściej pomoc w uzyskaniu certyfikatu jednego z najpopularniejszych systemów: LEED i BREEAM. Przygotowaniu wytycznych do projektu towarzyszy wtedy przygotowanie niezbędnej do tego dokumentacji. Eksperci są nieocenioną pomocą przy jej tworzeniu. Operatorzy LEED i BREEAM wymagają, by budowa odbywała się zgodnie z określonymi procedurami i planami zarządzania. Są one doskonale znane specjalistom z zakresu zielonej architektury. Po rozpoczęciu budowy doradcy dbają o to, by odbywała się ona według odpowiednich polityk i procedur. Praca konsultanta nie kończy się jednak w momencie oddania obiektu do użytku. Ostatnim z jego zadań jest monitorowanie wdrożenia zastosowanych w budynku rozwiązań, które pozwoliły na uzyskanie certyfikatu.

 

Dzięki doradztwu projektowemu odpowiedzialni za powstanie budynku ludzie mogą zrozumieć wymagania związane z ekologicznym budownictwem i są w stanie wspólnie ze specjalistami wybrać te warte wdrożenia. Ekspert dostarcza poparte analizą dane i wskazuje obszary wymagające działań, ale to inwestor podejmuje ostateczne decyzje kierując się ustalonym wcześniej celem. Może nim być obniżenie kosztów eksploatacji budynku, zapewnienie użytkownikom przyjaznego środowiska wewnętrznego lub ograniczenie wpływu na ekosystem. Przy pomocy doradców z powodzeniem można odnieść sukces na każdym z tych pól. To ideał, do którego warto dążyć!

 

Similar Posts