W ścianach z płyt gipsowo-kartonowych często są montowane ościeżnice oraz skrzydła drzwi. Jednak aby zapobiegać pęknięciom spoin wokół drzwi, należy stosować specjalne profile UA a także prowadzić montaż dokładnie według wskazań producenta płyt g-k. Ściana g-k z otworem drzwiowym – jak ją postawić?
Przygotowanie do postawienia ściany g-k
Na początku przyda się nieco teorii, warto zatem zajrzeć do katalogu, w którym opisano techniczne aspekty systemów suchej zabudowy – znajdują się tam również najważniejsze informacje na temat ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych.
Następnym etapem jest pomiar ścian i profili. Szczególnie istotne jest tutaj zachowanie precyzji. Później, za pomocą wkrętów przykręcamy profile obwodowe. Ponadto, na tym etapie ważne jest przyklejenie do nich taśmy akustycznej.
Kolejnym etapem jest rozmieszczanie profili C, które wcześniej powinny zostać docięte. Podczas ich wymierzania należy zachować centymetr luzu. Warto także wiedzieć, aby pierwszy profil umieścić w odległości 55 cm od ściany, a każdy kolejny już co 60 cm.
Jak wykonać otwór drzwiowy w ścianie oraz etap końcowy?
Prace rozpoczynamy od zamocowania za pomocą kołków rozporowych Nida 6/40 kątowników do profili UA w podłodze i suficie. Następnie należy przykręcić za pomocą śrub M8 profile UA 50 do kątowników UA 50.
UWAGA! Jeśli skrzydło drzwi waży mniej niż 25 kg, otwór drzwiowy nie przekracza szerokości 90 cm, a wysokość pomieszczenia (w którym postawiona jest ścianka) nie przekracza 2,60 m stosowanie profili UA nie jest obligatoryjne.
Kolejny krok to wykonanie rygla nad drzwiami. Tworzy się go z profilu Nida U50.
Następnie wstawiane są profile C50 w profile U50. Należy zachować następujące odstępy: profil C50 powinien zostać wstawiony w ok. 1/3 szerokości między profilami UA50, ale w odległości nie mniejszej niż 15 cm od pionowego UA50.
Końcowym etapem jest podwójne obłożenie rusztu z profili płytami gipsowo-kartonowymi oraz wypełnienie wnętrza konstrukcji wełną izolacyjną. Przed przystąpieniem do drugiego poszycia z płyt g-k należy szpachlować wszystkie łączenia pierwszej warstwy, by usztywnić konstrukcję.
Więcej informacji o tym, jak prawidłowo postawić ściankę z g-k z otworem drzwiowym, znajdują się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/240114/sciana-g-k-z-otworem-drzwiowym-to-proste/.