Rozwiązania smart są powszechnie znane i lubiane. Nic więc dziwnego, że na popularności zyskują systemy inteligentnego domu. Najczęściej są one stosowane w nowo powstających budynkach, jednak można je zastosować przy modernizacji budynku i instalacji elektrycznej. W budynkach dąży się do oszczędności energii. W związku z tym warto dowiedzieć się, czym jest HEMS i gdzie się go stosuje.
HEMS – co warto wiedzieć na jego temat?
Aby dowiedzieć się, czym jest HEMS, należy rozszyfrować ów skrót. Otóż oczywiście pochodzi on od angielskiego wyrażenia Home Energy Management System, co oznacza System Zarządzania Energią Domową. Są to urządzenia i oprogramowanie, które są ze sobą połączone, by efektywnie zarządzać zużyciem energii w domu. Moduły komunikacyjne wbudowane są w inwerter hybrydowy, co pozwala działać Systemowi Zarządzania Energią Domową. HEMS może łączyć się z instalacją fotowoltaiczną, ale i magazynem energii. Dostarcza statystyki dotyczące zarówno produkcji energii, jak i jej zużycia. Dzięki temu można efektywnie zarządzać urządzeniami, ich włączaniem, wyłączaniem, a także mocą oraz nadwyżkami wyprodukowanej energii ze słońca. Inteligentny dom może być zatem energooszczędny i ekologiczny, a jednocześnie system inteligentnego domu można z łatwością rozbudowywać.
Co jest istotne przy tworzeniu projektu inteligentnego domu?
Najważniejszą kwestią jest osiągnięcie najwyższego poziomu komfortu przy jednoczesnym zastosowaniu rozwiązań zapewniających maksymalną energooszczędność i najlepsze wykorzystanie energii w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej. Przewody wychodzą od centralnej szafy rozdzielczej. Tu zbiegają się wszystkie przewody lamp, gniazdek, włączników i innych obiektów. Kabli powinno być na tyle dużo, by możliwa była instalacja paneli sterowania, czy kolejnych urządzeń. Efektywność energetyczna jest tu priorytetem. Oczywiście musi być zapewnione bezpieczeństwo działania wszystkich urządzeń i tu sprawdzają się chociażby smart plugs. W odpowiednim zaprojektowaniu systemu inteligentnego domu mogą pomóc specjaliści z nestino.pl. Tu można znaleźć także produkty niezbędne i przydatne do smart home. Panel sterowania i oprogramowanie pozwalają zarządzać inteligentnym oświetleniem, które może być włączane i wyłączane na czujnik ruchu, a także za pośrednictwem aplikacji. W projekcie inteligentnego budynku powinno znaleźć się także inteligentne ogrzewanie. Współpracuje ono ze stacją pogody w ramach oprogramowania smart home i dzięki temu obniża temperaturę latem, dostosowując ją do tej panującej na zewnątrz, czy zwiększa bieg wentylacji. Gdy wychodzisz z domu, ogrzewanie działa w trybie energooszczędnym.
Dlaczego HEMS jest niezbędnym rozwiązaniem przy smart home i zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej?
Automatyka domowa zapewnia komfort, ale dzięki HEMS można jednocześnie optymalizować zużycie energii. Przede wszystkim można obniżać rachunki i efektywnie wykorzystywać nadwyżki z instalacji fotowoltaicznej do wykonania prania, czy włączenia zmywarki, ustawienia wyższej temperatury wewnątrz albo zwiększenia efektywności wentylacji mechanicznej. W nowoczesnych budynkach smart z rekuperacją i instalacją fotowoltaiczną takie rozwiązanie jest absolutnie niezbędne. HEMS pozwala naładować urządzenia podłączone do smart plugs, gdy jest to konieczne, a także odłącza je od nich, by oszczędzać energię, a także zwiększać trwałość ogniw litowo-jonowych. System Zarządzania Energią Domową może działać automatycznie w oparciu o określone ustawienia albo być sterowany przy użyciu panelu albo aplikacji na tablecie czy smartfonie.