Piękny trawnik jest marzeniem każdego właściciela ogrodu. Jednak nie każdy może osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Dzieje się tak głównie dlatego, że pomija jakiś ważny etap przy tworzeniu trawnika. W dzisiejszym poradniku dowiesz się, jak zasiać trawę, by cieszyć się pięknym trawnikiem. Ważny jest nie tylko wybór nasion, bo trzeba zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża.
Przygotuj się do wysiania trawnika, a więc odchwaść glebę, a także pamiętaj o jej spulchnieniu
Aby założyć trawnik, trzeba najpierw z gleby pozbyć się chwastów i kamieni. Ziemię trzeba oczyścić mniej więcej na głębokości 30 cm. Można po tej czynności położyć siatkę na krety, która nie przeszkodzi w kiełkowaniu nasion traw. Oczywiście trzeba przykryć ją przynajmniej 10 cm warstwą ziemi ogrodowej, a najlepiej ok. 15 cm. Pamiętaj też o spulchnieniu gleby, możesz przekopać ją przy użyciu ręcznych narzędzi albo użyć glebogryzarki.
Wybierz odpowiedni gatunek trawy do swojego ogrodu
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich nasion trawy. Aby uzyskać piękne źdźbła warto zdecydować się na mieszankę, która zawiera sporą ilość nasion kostrzewy czerwonej. Warto również zwrócić uwagę na przeznaczenie traw. Są takie mieszkanki, które służą do stworzenia naturalistycznego, łąkowego ogrodu, w przypadku którego koszenie przeprowadza się rzadko, a trawę prowadzi się wysoko. To jednak rzadkość i najczęściej trawnik ma mieć funkcję użytkową, służyć także dzieciom i zwierzętom i wtedy najlepiej sprawdzają się mieszanki trawy sportowej, która jest odporna na deptanie, to znaczy stosunkowo szybko się regeneruje.
Siej ręcznie lub za pomocą siewnika, dbając by nasiona nie trafiły w jedno miejsce
Trawę można wysiewać ręcznie albo za pomocą siewnika. Trzeba dbać by nasiona nie trafiały w to samo miejsce, dlatego trzeba odpowiednio przygotować glebę, aby nie tworzyły się dołki, w które wpadną nasiona przy podlewaniu. Trawnik najlepiej siać krzyżowo to znaczy, że poruszając się w jednym kierunku później należy siać prostopadle do niego. W ten sposób trawnik zostanie w miarę dokładnie wysiany. Warto wybierać trawę, która ma zdolność do szybkiego rozrostu, wtedy nie będzie trzeba jej dosiewać.
Podlewaj trawnik rano i wieczorem jeszcze przed kiełkowaniem trawy
Nie należy czekać z podlewaniem aż trawnik zacznie kiełkować. Glebę należy podlewać od wysiania nasion, codziennie rano i wieczorem. Dzięki temu już po dwóch tygodniach można zauważyć kiełkującą trawę. Warto zaopatrzyć się w wąż ogrodowy na bębnie, co ułatwi podlewanie. Oczywiście najkorzystniejsze są systemy zraszające podziemne, które należy zainstalować na etapie wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Pamiętaj o nawożeniu, a pierwsze koszenie przeprowadź gdy trawa osiągnie odpowiednią wysokość
Gdy trawnik zacznie rosnąć ważne jest jego nawożenie. Wiosną stosuje się nawozy azotowe, natomiast jesienią, już od końca sierpnia – nawozy potasowo-fosforanowe. Te pierwsze pozwalają na szybszy wzrost trawnika, a drugie jego wzmocnienie i ochronę przed chorobami. Warto pamiętać, że pierwsze koszenie można przeprowadzić, gdy trawa będzie już stosunkowo wysoka. Zaleca się poczekanie nawet do osiągnięcia przez nią wysokości 10 cm. Kosi się na wysokość 3-4 cm. Po zimie nie można zapomnieć o wertykulacji i aeracji. Wertykulator elektryczny służy do nacinania darni. Dzięki temu można usunąć mech, częściowo chwasty, a także suchą darń. Z kolei przed nawożeniem należy sięgnąć po aerator elektryczny, który napowietrza glebę i sprawia, że do korzeni mogą trafić składniki odżywcze. Dostępne są urządzenia 2 w 1, które świetnie się sprawdzają.
Odpowiednie wysianie trawy nie gwarantuje sukcesu, bo liczy się jej prawidłowa pielęgnacja. Tylko wtedy można cieszyć się pięknym trawnikiem. Dlatego oprócz kosiarki, warto zaopatrzyć się w wertykulator elektryczny z aeratorem, a także odpowiednio dobrane nawozy długodziałające. Warto kontrolować również pH trawnika, by wiedzieć, czego w danym momencie potrzebuje. Regularnie trzeba też walczyć z chwastami. Można tu stosować metodę ręcznego usuwania, ale i opryski.