Porady

Samodzielne odnawianie mebli – jakie narzędzia będą potrzebne?

Samodzielne odnawianie mebli - jakie narzędzia będą potrzebne?

Wielu majsterkowiczów, zarówno w domowych warunkach, jak i profesjonalnych warsztatach, podejmuje się renowacji mebli. W ten sposób można je naprawić, uzupełnić brakujące ubytki lub zmienić ich dotychczasowy wygląd. Nasuwa się jednak podstawowe pytanie: przy użyciu jakich narzędzi można łatwo i bezpiecznie odnowić meble? W naszym artykule przychodzimy z odpowiedzią!

Uniwersalne narzędzia do odnawiania mebli

Zakres narzędzi, które mogą okazać się przydatne przy ich renowacji, będzie szeroki. Warto jednak wyposażyć się w takie sprzęty, które posłużą nam do wykonywania wielu innych prac w naszym warsztacie. W jakie urządzenia warto zainwestować? Zalicza się do nich m.in.:

  • Tokarka do drewna – posłużą do skrawania elementów obrotowych, dzięki czemu przy jej użyciu nadamy określone kształty powierzchniom. Dzięki profesjonalnej tokarce będziemy w stanie precyzyjnie wykończyć dany element, a przy tym urządzenie dobrze radzi sobie z materiałami zarówno o prostej, jak i bardziej skomplikowanej konstrukcji. Z ofertą sprawdzonych tokarek do drewna zapoznasz się na stronie: https://jptech-maszyny.pl/tokarki-do-drewna.
  • Papier ścierny – to nieskomplikowane, a zarazem podstawowe narzędzie na wyposażeniu warsztatu. Dlaczego? Jako prosty rodzaj materiału nośnego, ma wystarczające właściwości trące. Dzięki temu poradzi sobie z różnymi powierzchniami, a przy tym znacznie ułatwia obróbkę.
  • Opalarka – jest szczególnie przydatna w trakcie obróbki lakierowanych mebli np. z czasów PRL’u. Urządzenie doskonale poradzi sobie ze szlifowaniem powierzchni, która jest pokryta twardą i błyszczącą warstwą lakieru. To bezpieczny, a zarazem skuteczny sprzęt do obróbki różnych elementów umeblowania.
  • Szlifierka – dzięki jej zastosowaniu z łatwością przygotujemy powierzchnię materiału pod dalszą obróbkę. Wynika to przede wszystkim z wygodnego czyszczenia jego powierzchni w procesie szlifowania. Dobrze wyposażony model szlifierki poradzi sobie nawet ze starymi powłokami farb, oleju, czy innych substancji. Dzięki temu urządzenie ma szerokie zastosowanie przy wykonywaniu różnego rodzaju prac. 
  • Wyrówniarka – przy ich pomocy bez większego trudu i wysiłku można wygładzić i przygotować powierzchnię danego materiału pod dalszą obróbkę. Dobrze radzi sobie z wyrównywaniem nawet najbardziej chropowatych powierzchni, co stanowi ważny etap każdej obróbki. Różne modele profesjonalnych wyrówniarek znajdziesz pod adresem: https://jptech-maszyny.pl/wyrowniarki-grubosciowki.
  • Cyklina – to rodzaj skrobarki, która służy m.in. do usuwania pozostałości lakieru i innych substancji z powierzchni niewielkich elementów konstrukcyjnych. Praca z urządzeniem jest dokładna, ale czasochłonna, stąd nie zaleca się jej do obróbki większych powierzchni. 

Do czego przyda się tokarka do drewna?

Renowacja mebli – zadba o swoje bezpieczeństwo!

Praca ze starymi meblami może być przyjemnym i angażującym zajęciem, jednak nie można przy tym pominąć kwestii bezpieczeństwa. Ważne jest, aby zadbać m.in. o maskę przeciwpyłową. Dzięki zastosowaniu właściwego filtra, przy wykonywaniu różnych prac nie będziemy wdychać szkodliwych substancji. Lepiej również mieć na uwadze, aby wszelkie zadania wykonywać w wentylowanych pomieszczeniach. Dlaczego? Warto zwrócić uwagę, czy nie wdychamy silnie działających substancji, które m.in. wydzielają się podczas usuwania starych powłok. Ważnym elementem jest również dobrze dobrany strój roboczy. Przydatne okażą się również profesjonalne gogle, rękawice i okulary ochronne

Similar Posts