Porady

Pompa do zasilana domu jednorodzinnego – jaka?

Pompa do zasilana domu jednorodzinnego - jaka?

Nie od dzisiaj wiadomo, że bez wody nie ma żadnego życia. Jest to tak jasne, jak słońce. Zazwyczaj mieszkańcy miast nie zastanawiają się nad budową wodociągów oraz nad faktem, skąd tak naprawdę bierze się woda w ich mieszkaniach. Wystarczy, że płacą i mają wodę na co dzień. Całkowicie inaczej jest w przypadku domów jednorodzinnych. Zazwyczaj w małych wsiach nie ma możliwości wykonania wodociągu. Domu są często niezwykle porozrzucane po całym terenie wsi, dlatego też budowa wodociągów nie ma większego sensu. Ponadto, każdy kto posiada działkę, ma możliwość wykopania studni głębinowej, której zadaniem będzie dostarczanie wody pitnej do domu.

Pompa do wody czystej – dlaczego jest potrzebna?

Dla osób, które posiadają działki rekreacyjne, domy jednorodzinne czy domki letniskowe, z pewnością pompa będzie jednym z ważniejszych elementów wyposażenia. Dzieje się tak, ponieważ w znacznej odległości od miast, ciężko jest o swobodny dostęp do wodociągów. Zazwyczaj w takich miejscach, głównie na terenie wsi, źródłem wody czystej, pitnej są studnie głębinowe. Takie sytuacje wymuszają na ludziach, by poradzili sobie w pełni samodzielnie z dostarczeniem wody ze źródła do domu. To oznacza, że niezawodna okazuje się pompa. Może być to pompa głębinowa, jeśli głębokość zanurzenia wynosić będzie powyżej 8 m. Jeśli mniej, z pewnością sprawdzi się pompa zatapialna. Nadaje się ona do pompowania zarówno wody czystej, jak i brudnej wody.

W sklepach oferujących profesjonalny sprzęt, znajdziemy fenomenalny sprzęt, który z pewnością spełni nasze wymagania. Każde urządzenie warto rozpatrzyć pod względem tego, czego faktycznie potrzebujemy. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, a także na formę stosowania. Istotną kwestią jest, czy będziemy używać pompy do wody czystej, brudnej, czy wymagany będzie rozdrabniacz lub wręcz przeciwnie. Wśród różnych modeli pomp znajdą się pompy ogrodowe nawierzchniowe, zestawy hydroforowe, pompy hydroforowe, pompy zatapialne, pompy głębinowe i wiele innych.

Pompy zatapialne, czyli pompy zanurzeniowe

Pompy zanurzeniowe, zwane także naprzemiennie pompami zatapialnymi służą do pompowania wody przy jednoczesnym zanurzeniu ich po lustrem wody. Służą zazwyczaj do wynoszenia wody, jednak rewelacyjnie sprawdzają się także w przypadku wypompowywania ścieków czy zawartości szamba. Pompa powinna znajdować się poniżej lustra wody, tylko wtedy będzie mogła prawidłowo pracować. Pompy zatapialne świetnie sprawdzają się każdym zbiorniku wodnym, o ile tylko jego głębokość pozwala na pełne zanurzenie. Wysokość podnoszenia wody w tym przypadku jest znacznie wyższa, niż w sytuacji, kiedy chcemy użyć pompy powierzchniowej. Ogromna wydajność pomp zatapialnych pozwala na przepompowanie 200-300 litrów w ciągu jednej minuty.

Pompy zatapialne sprawdzają się także wtedy, kiedy naszym celem jest oczyszczenie piwnicy czy garażu z wody po ogromnej ulewie. Ponadto, rewelacyjnie pracują w sytuacjach, kiedy przed zimą konieczne jest opróżnienie basenu czy oczka wodnego. Zazwyczaj pompa zatapialna wyposażona jest w specjalny wyłącznik bezpieczeństwa, który nie pozwala jej działać w momencie, kiedy nie jest w całości zanurzona w wodzie. Pływak to dodatkowy komponent, który także dba o bezpieczeństwo pompy oraz jej trwałość. 

Jakie pompy do wody brudnej?

W przypadku pompowania czystej wody, jak i brudnej wody doskonale spisują się pompy zatapialne, inaczej pompy zanurzeniowe. Pompa zanurzeniowa wykonana ze stali nierdzewnej to niezwykle wtrzymały sprzęt, którego moc silnika powinna zostać ściśle dobrana do przypadków, w których ma zostać używana. Pompy zatapialne do wody brudnej to najkorzystniejszy wybór, zwłaszcza, jeśli są wyposażone w rozdrabniacz. Mogą śmiało, bez większego problemu rozdrobnić nawet dość spore śmieci, trawę, grudy ziemi i inne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Pompy zatapialne powinny znaleźć się w każdym domu, zwłaszcza, jeśli wykorzystujemy brudną wodę do podlewania kwiatów, trawnika czy grządek z uprawą.

Pompa zanurzeniowa doskonale sprawdzi się także w sytuacjach, kiedy konieczne jest wypompowanie szamba. Szerokie zastosowanie takich urządzeń przemawia na ich korzyść. Warto zainwestować w pompę zatapialną wykonaną z trwałych materiałów, zwłaszcza jeśli potrzebujesz jej minimum raz na miesiąc. Przykładem dobrego urządzenia jest POMPA MULTI IP 1000 INOX 230V IBO.

Jak wybrać pompę dla domu jednorodzinnego?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaką kupić pompę do zasilania domu jednorodzinnego? Wszystko zależy od tego, czy chcemy wykorzystywać ją do czystej, wręcz nieskazitelnej wody ze studni, czy raczej o wodę brudną. W tym pierwszym przypadku większość decyduje się głównie na głębinowe pompy czy hydroforowe, zaś w przypadku drugim – na piedestale znajdują się pompy zatapialne. Ponadto w sklepach specjalizujących się tym sprzętem z pewnością znajdą się odpowiedni doradcy, którzy będą w stanie dobrać moc silnika, wysokość podnoszenia, długość kabla zasilającego i wiele innych parametrów do konkretnych potrzeb jednego użytkownika.

Similar Posts