Porady

Kompresor w domu i jego zastosowanie

Kompresor w domu i jego zastosowanie

Kompresor jest bardzo przydatnym, choć wciąż mało popularnym urządzeniem. Doceniają go szczególnie osoby pracujące na budowie lub w warsztacie, choć w rzeczywistości swoje zastosowanie znajdzie także w gospodarstwie domowym oraz w Twoim garażu.

Do czego tak naprawdę służy kompresor? Jest to urządzenie, dzięki któremu możemy otrzymać gaz pod wysokim ciśnieniem. Najbardziej popularnym gazem używanym na co dzień jest powietrze. Dzięki użyciu kompresora otrzymamy więc sprężone powietrze, które wykorzystać możemy w codziennych obowiązkach.

  1. Kompresor – do czego go użyjemy, maksymalne ciśnienie robocze
  2. Kompresor olejowy i bezolejowy – różnice
  3. Kompresor 50l ranking – jaki kompresor wybrać?

1. Kompresor – do czego go użyjemy, maksymalne ciśnienie robocze

Jak zostało wspomniane wcześniej, kompresora można użyć zarówno na budowie, w przemyśle, warsztacie, jak i do użytku domowego, w garażu, czy ogrodzie. Wszystko zależy od naszych potrzeb i od tego jaki kompresor wybierzemy. W domu najczęściej wykorzystamy go do pompowania kół w rowerze lub samochodzie. Przyda się także kiedy chcemy napompować materac lub basen. Kompresor wykorzystuje się także do obsługi innych narzędzi, również ogrodowych.

Z najbardziej powszechnym zastosowaniem kompresora możemy spotkać się w warsztacie samochodowym oraz na stacjach benzynowych. Służy on właśnie do pompowania kół samochodowych. Jeżeli kiedyś zdarzyło Ci się korzystać z tego urządzenia na stacji, wiesz że jest proste w obsłudze i bardzo intuicyjne.

Innym popularnym zastosowaniem kompresora oprócz pompowania opon jest malowanie. Jeżeli potrafisz sprawnie posługiwać się kompresorem z łatwością pomalujesz przy jego pomocy ogrodzenie lub ściany. Z rozwiązania tego od wielu lat korzystają na przykład warsztaty lakiernicze.

Sprężonego powietrza użyjemy również do pracy z narzędziami pneumatycznymi. Rodzajem takich narzędzi pneumatycznych będą różnego rodzaju pistolety czyszczące i natryskowe oraz klucze i szlifierki lub wiertarki.

Najbardziej powszechnym kompresorem, którego przeważnie używa się w domu jest kompresor tłokowy. Wydajność kompresora pozwala z pomocą sprężonego powietrza na wykonanie wielu prac remontowych, naprawczych oraz porządkowych. Kierując się wyborem odpowiedniego urządzenia ważna jest nie tylko moc kompresora, ale także jego ciśnienie maksymalne.

W przydomowym garażu sprawdzi się ciśnienie na poziomie 6 barów, natomiast w specjalistycznych warsztatach konieczne jest wysokie ciśnienie maksymalne na poziomie nawet do 15 barów.

2. Kompresor olejowy i bezolejowy – różnice

Spośród kompresorów możemy wyróżnić między innymi kompresory olejowe oraz bezolejowe. W dużym skrócie praca tych pierwszych jest bardziej skomplikowana. Wykorzystuje się je zwykle w profesjonalnych warsztatach np. do malowania natryskowego oraz na budowach do pracy ciągłej. Wymagają one regularnej wymiany oleju, który jest konieczny do smarowania pompy.

Bezolejowy kompresor sprawdzi się natomiast w warunkach domowych. W przypadku kompresorów bezolejowych olej nie jest wymagany, ponieważ w tych urządzeniach tłok pracuje przy pomocy plastikowych pierścieni.

3. Kompresor 50l ranking – jaki kompresor wybrać?

Jeżeli szukasz idealnego urządzenia, wpisz w wyszukiwarce kompresor 50l ranking i sprawdź oceny urządzeń oraz opinie klientów. Kompresor 50l ranking bierze w swoim zestawieniu pod uwagę pojemność zbiornika, wysoką wydajność oraz to, czy kompresor wyposażony jest w zawór bezpieczeństwa, czy reduktor ciśnienia.

Similar Posts