Rury osłonowe to skuteczny sposób na ochronę studni wodnych, a także zapewnienie sobie bezpieczeństwa i maksymalnej funkcjonalności podczas ich użytkowania. Jeśli planujemy wywiercić studnię, która będzie sięgać głębszych warstw gleby, do rury osłonowej niezbędne są także rury filtracyjne, która sięgają warstwy wodonośnej. Dzięki wykonanej w ten sposób studni mamy dostęp do wody pitnej, którą można użytkować w swoim gospodarstwie domowym.
- Jakie korzyści przynoszą rury osłonowe do studni?
- Montaż rury osłonowej a osiągnięcie warstwy wodonośnej
W poniższym artykule przedstawiamy niezbędne informacje na temat rur osłonowych, które powinny być znane przed wierceniem studni.
Jakie korzyści przynoszą rury osłonowe do studni?
Jak wspominaliśmy, rurę osłonową traktuje się jako zabezpieczenie studni, a także znajdującej się w niej wody. Oto kilka głównych funkcji rur osłonowych.
Ochrona przed zanieczyszczeniami
Rury osłonowe do studni ochraniają zbiornik przed dostaniem się do niego zanieczyszczeń m.in. ziemi, liści, piasku bądź innych substancji organicznych. Dzięki temu zbiornik jest bezpiecznym źródłem poboru wody pitnej.
Zapobieganie zapadaniu się studni
Rurę osłonową wykorzystuje się nie tylko do ochrony wody pitnej, ale także samej konstrukcji studni. Rury wykonane są z mocnego, odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego, co wpływa na utrzymanie nienaruszonej struktury studni. Podsumowując, zastosowanie rury osłonowej zapobiega zapadnięciu się studni pod wpływem gleby lub osuwiska terenu, co jest szczególnie istotne przy głębokich odwiertach.
Ułatwiona konserwacja i serwis
Patenty z rurą osłonową wykorzystywane są także w celach zapewnienia sobie łatwości w czyszczeniu i konserwacji studni. Jeśli zasilanie pompy przestało działań poprawnie bądź konieczne jest czyszczenie kręgów betonowych, dzięki rurom osłonowym łatwiej dostać się do wnętrza zbiornika.
Ochrona przed skażeniami chemicznymi
Największym zagrożeniem dla punktów poboru wody pitnej jest skażenie chemikaliami, a rozwiązaniem dla tego problemu jest właśnie rura osłonowa. Chroni ona źródło wody przed zakażeniem, a tym samym ochrania nasze zdrowie.
Montaż rury osłonowej a osiągnięcie warstwy wodonośnej
Montaż rury osłonowej odbywa się przy wierceniu samej studni wodnej, jeszcze przed umieszczeniem osadnika (np. przyłącza wodociągowego) lub pompy wodnej. Poniżej krok po kroku przedstawiamy, jak montowana jest rura osłonowa, i która z jej części sięga warstwy wodonośnej.
- Pierwszym krokiem jest przygotowanie wykopu, a więc wiercenie studni głębinowych, które powinny być odpowiednio głębokie i szerokie, aby montaż kręgów betonowych i rur osłonowych był możliwy.
- Montaż rur osłonowych – rury umieszczane są wokół otworu studniowego. Rura osłonowa powinna być na tyle długa, aby wystawała ponad poziomem ziemi. Jeśli planujemy studnię wierconą z rurą osłonową, która ujmuje wodę z głębszych warstw, oprócz samej rury, przydatne będą także rury filtracyjne, które sięgają warstwy wodonośnej. W górnej części studni znajduje się tzw. obudowa, wykonana z kręgów betonowych lub tworzywa sztucznego, w której znajduje się zakończenie rury osłonowej, a także głowica.
- Podłącz rur – aby rura osłonowa spełniała swoje zadanie, musi być podłączona do studni wodnej m.in. zamocowana do osadnika np. kanalizacji lub pompy.
- Uszczelnienie i stabilizacja – jest to ostatni krok, który zapewnia pełną ochronę przed przenikaniem zanieczyszczeń do wody.
Podsumowując, rura osłonowa jest niezbędnikiem przy wierceniu studni, który ochrania wodę przed skażeniem, jak i konstrukcję zbiornika przed zawaleniem. Jeśli jesteśmy na etapie wykonywania głębokich odwiertów i interesują nas studnie głębinowe Małopolska bądź innym regionie, warto skonsultować się z fachowcami z branży, którzy doradzą nam najlepsze rozwiązanie dla naszego gospodarstwa domowego.