Malowanie elementów metalowych może okazać się wyzwaniem, jeżeli wcześniej nie przygotujemy właściwie powierzchni. Poznaj najważniejsze kwestie, które pomagają właściwie malować metal.
Oczyszczanie oraz odtłuszczanie powierzchni metalowych
Musisz pamiętać, malowanie metalu należy poprzedzić etapem jakim jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania. Żadna farba do metalu nie będzie dobrze trzymać się, jeżeli zostanie położona na nieprzygotowany materiał.
Powierzchnię należy oczyścić ze starej warstwy, najlepiej wykonać to dokładnie tak, by nie zostały żadne cząsteczki farby. Goły, gładki metal będzie łatwiej pokrywał się farbą, a na nowej warstwie powstanie mniej smug.
W przypadku kiedy nie mamy aż tyle czasu na dokładne oczyszczanie lub możliwości powinniśmy skupić się przede wszystkim na wystających kawałkach starej farby oraz miejscach gdzie się łuszczy. Może być użyty do tego celu papier ścierny lub szlifierka, która przyspieszy całość pracy.
Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczanie metalu z rdzy. Nie możemy dopuścić do tego by rozwijała się pod nową warstwą i osłabiała metal doprowadzając do jego korozji.
Po oczyszczaniu postaraj się usunąć z powierzchni wszelkie opiłki oraz kurz, który osadza się w trakcie szlifowania. Po tym etapie powinno nastąpić odtłuszczanie metalu przed malowaniem, bez tego farba o wiele szybciej zacznie się łuszczyć.
Warto również przed warstwą farby położyć podkład antykorozyjny. Profesjonalne sklepy oferują produkty, które po nałożeniu na metal tworzą warstwę o dużej przyczepności wchodzącą w reakcję z farbą i ją utwardzające.
Farby oraz sprzęt do malowania metalu
Przy malowaniu metalu bardzo liczy się to by były używane jedynie farby przeznaczone na tą powierzchnię. Jest to gwarancja trwalej nałożonej warstwy. Farba do metali skuteczniej osadza się na dedykowanej przestrzeni. Przed zakupem sprawdź jej przyczepność, im większa tym mniejsze ryzyko, że nie będzie spływać.
Wybieraj farby odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz mające właściwości ochronne dla metalu, który pokrywają. W przypadki kiedy właściwie położymy warstwę będzie ona chronić powierzchnię również przez wilgocią, która może powodować rdzewienie.
Dostępne w sklepach farby mogą mieć różną specyfikę w zależności od miejsca, w które powinny być kładzione. Produkty dostosowane do danej powierzchni zwiększają prawdopodobieństwo, że na długo pozostaną skuteczne. Zarówno ich skład jak i konsystencja zostały dokładnie opracowane, dlatego stosując się do wytycznych ułatwimy sobie również naszą pracę.
Nie powinno stosować się przeterminowanych produktów lub takich, które pochodzą z niewiadomego źródła. Nietestowane farby mogą zawierać toksyny, które będą niebezpieczne dla zdrowia.
Poza farbą warto zwrócić uwagę na to jakich pędzli będziemy używać. Najlepszymi są elastyczne pędzle o miękkim włosiu syntetycznym. Zalecane są produkty pochodzące z nylonu lub poliestru. Wielkość pędzli musi być dostosowana do miejsc, w których będziemy malować.
Samo malowanie metalu to nie wszystko
Malowanie metalu warto zakończyć poprzez nałożenie dodatkowej warstwy ochronnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy malujemy elementy, które są wystawione na działanie czynników atmosferycznych lub na kontakt z różnymi powierzchniami.
Inną metodą jest położenie pierwszej warstwy farby oraz odczekanie do jej pełnego wyschnięcia. Następnie przeprowadza się jej szlifowanie, tak by zlikwidować ewentualne zacieki oraz nierówności. Po oczyszczeniu powierzchni z pyłu kładzie się kolejną warstwę. W ten sposób zabezpieczony metal zyska profesjonalną ochronę.