Posiadanie basenu ogrodowego to wygodne rozwiązanie, które pozwala zażyć relaksującą kąpiel. Nie musimy dzięki temu korzystać z naturalnych zbiorników wodnych czy publicznych basenów. W basenie ogrodowym mamy możliwość odpoczęcia w wodzie w dowolnej chwili. Jest to także miejsce, w którym dzieci mogą świetnie się bawić.
-
Dlaczego basen ogrodowy?
-
Pompy basenowe
-
Czym kierować się przy wyborze pompy basenowej?
-
Użytkowanie pomp basenowych
-
Dlaczego pompa basenowa jest tak przydatna?
-
Pompy membranowe
Warto zakupić dobrej jakości pompę basenową, jeśli chcemy zachować czystość wody w naszym basenie.
Dlaczego basen ogrodowy?
Musimy jednak pamiętać, że basen ogrodowy, choć jest świetnym rozwiązaniem, to podobnie jak inne otwarte zbiorniki z wodą będzie narażony na różnego rodzaju zabrudzenia zanieczyszczeniami, takie jak pyłki z powietrza, liście czy rozwijające się w wodzie glony. Oczywiście możemy zakryć nasz basen i zapewnić mu w ten sposób ochronę przed wpadającymi do niego zanieczyszczeniami, jednak konieczność codziennego odkrywania i zakrywania basenu będzie dla dużej ilości osób dość uciążliwym zajęciem. Jest jednak inne, znacznie lepsze rozwiązanie, po które powinien sięgnąć każdy właściciel basenu. Chodzi o pompy basenowe.
Pompy basenowe
Pompy basenowe są urządzeniami radzącymi sobie z różnymi zanieczyszczeniami, które znajdują się w wodzie i na jej powierzchni. Jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia w przydomowym basenie. Jeśli zależy nam na pompie, która przez długi czas będzie sprawnie działać, musimy upewnić się, że posiada wytrzymałą konstrukcję i jest odporna na korozję, wysokie temperatury, oraz na działanie chlorowych środków chemicznych, które są stosowane do zabijania mikroorganizmów w wodzie.
Pompa zasysa wodę ze zbiornika, a następnie wtłacza ją do filtra mechanicznego, w którym zostaje ona oczyszczona z zawieszonych w niej cząstek. Następnie dochodzi do przepompowania jej z powrotem do basenu. Jeśli chcemy cieszyć się odpowiednią czystością w naszym zbiorniku, znajdująca się w nim woda powinna być w całości przefiltrowana co najmniej kilka razy na dobę. Jakościowe urządzenia są w stanie wykonywać to regularnie bez negatywnego wpływania na swój stan i wydajność, również w sytuacjach, gdy zbiornik jest narażony na nieustanne napływanie zanieczyszczeń z powietrza i w sytuacjach, kiedy intensywnie się go używa.
Czym kierować się przy wyborze pompy basenowej?
Zastanawiasz się czym powinieneś się kierować wybierając pompę filtrującą? Przy wyborze pompy, podstawowym kryterium, którym powinniśmy się kierować jest moc urządzenia. Powinniśmy dostosować ten parametr do rozmiaru basenu, ponieważ to właśnie od mocy będzie zależało jak dużo wody pompa będzie potrafiła przetoczyć przez filtry, które są stosowane do oczyszczenia basenów. W tym miejscu warto dodać, że wcale nie musimy stawiać na zbyt mocny model. Wystarczy dopilnować, żeby posiadał co najmniej 10% zapasu.
Wydajność to prędkość przepływu wody przez urządzenie, liczone w litrach na minutę lub godzinę pracy (ew. w metrach sześciennych na godzinę). Wydajne urządzenia sprawnie zasysają wodę z całego zbiornika. W przypadku użycia pompy o zbyt słabej mocy, musimy liczyć się z tym, że nie cała woda będzie filtrowana. Innym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest podnoszenie – od niego zależy siła, z jaką woda będzie przetłaczana przez filtry, jak również to, jak długie przewody tłoczne można zastosować. Kolejny ważny czynnik to hałas, który generuje pompa. Jeśli jesteśmy wyczuleni na odgłosy i wolimy raczej ciche środowisko, wówczas dobrze jest zwracać uwagę na ten parametr, bo będzie on miał bezpośredni wpływ na nasz komfort w trakcie korzystania z basenu.
Użytkowanie pomp basenowych
Używanie pompy filtrującej nie jest zbyt skomplikowane. W nowoczesnych urządzeniach są standardowe złącza, które pozwalają w łatwy sposób podłączać automat – z jednej strony do gniazd w ścianach basenów, natomiast z drugiej do filtrów do oczyszczania wody. Musimy jednak starannie dokonać wyboru rodzaju pompy do otworów wylotowych w basenach ogrodowych. Średnica węży powinna być taka sama, jak średnica złączy lub odrobinę większa (ew. różnice możemy skutecznie skorygować dzięki złączkom redukcyjnym, ale ograniczy to nieco przepływ wody). Pamiętajmy, że trzymanie się zaleceń producenta pozwoli nam bez problemu dokonać czynności montażowych i związanych z obsługą pompy basenowej.
Do pompy basenowej możemy podłączyć skimmer lub odkurzacz basenowy, który zasysa zanieczyszczenia z dna basenu.
Dlaczego pompa basenowa jest tak przydatna?
Korzyści wynikające z korzystania z pomp basenowych powinny przekonać do siebie niezdecydowane osoby. Po pierwsze, oszczędzamy pieniądze – koszty wody wodociągowej, której zazwyczaj używa się do napełniania przydomowych basenów ogrodowych są wysokie. Po drugie, szanujemy środowisko – w końcu wiele osób przykładających dużą wagę do ekologii nie chce dopuszczać do bezproduktywnego marnowania wody. Do tego pompy pozwalają oczyszczać wodę z grubszych zanieczyszczeń, m.in. pyłu, piasku, liści, owadów, czy nawet włosów.
Pompy membranowe
Warto korzystać z oferty zawierającej najwyższej jakości pompy membranowe. Oferta https://www.dostudni.pl/ to wiele modeli pomp membranowych, ale też inne produkty pomagające zachować klarowność wody. Pompy membranowe są bardzo uniwersalnymi urządzeniami, ponieważ nadają się do transportu nie tylko wody; ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Używa się ich w przedsiębiorstwach produkcyjnych, zarówno tych z branży chemicznej, jak i spożywczej. Modele charakteryzujące się dużą mocą są w stanie pompować ciecze o bardzo różnej lepkości. Zakup takiej pompy jest więc bardzo rozsądnym i uniwersalnym rozwiązaniem. Urządzenie stworzone z kwasoodpornych i innych wytrzymałych materiałów może transportować różnego rodzaju środki i substancje chemiczne, co sprawia, że jest tak chętnie używane w przemyśle chemicznym.