Porady

Jakie są rodzaje pomp?

Jakie są rodzaje pomp?

Pompy głębinowe – szeroki wybór dla domu, rolnictwa i przemysłu

Proces pompowania wody z dużych głębokości od kilku lat jest realizowany przy użyciu specjalnego typu pompy. Mowa tutaj o urządzeniach, jakimi są pompy głębinowe. Odpowiednia średnica pompy oraz dobrze dobrana moc silnika pozwala na wykorzystywanie tych urządzeń również w instalacjach wodociągowych. Pompa głębinowa sprawdzić się może również w przypadku konieczności czerpania wody ze studni wierconych znajdujących się przy domach jednorodzinnych. Wydajność pompy do studni wierconej zupełnie wystarczy na potrzeby gospodarstw zarówno domowych jak i w małej gastronomii.

Solidne wykonanie nowoczesnych pomp ze względu na ich znacznie podwyższoną odporność pozwala zwiększyć jej przeznaczenie. Szerokie zastosowanie pompy głębinowej sprawia, że często można o niej usłyszeć. Obecnie spotyka się modele, gdzie moc silnika jest naprawdę duża i przez to pompa może tłoczyć wodę na znaczną wysokość.

Pompy głębinowe, pomagamy w wyborze

 

Istnieje wiele takich miejsc, w których nie mamy dostępu do wody pitnej z sieci wodociągowej. W takim przypadku inwestuje się we własne ujęcia wody i najczęściej jest tak, że decydujemy się na tworzenie studni głębinowych. Z takowych ujęć woda nie poleci do domu z użyciem własnego ciśnienia. Cieczy trzeba więc pomóc w transporcie i do tego służą nowoczesne pompy głębinowe. Średnica pompy, którą zamierzamy zakupić musi odpowiadać średnicy studni. W sklepie https://ogrody24.pl/pompy/pompy-glebinowe można liczyć na bardzo szeroki wybór pomp głębinowych co na początku może wpędzić nas w zakłopotanie.

Warto zasięgnąć porad specjalistów

Zastanawiając się nad najlepszym wyborem pompy głębinowej warto zapytać fachowców o opinie. Z ich pomocą wybierzemy odpowiednie produkty, które sprawdzą się w naszych gospodarstwach domowych czy zakładach przemysłowych. Ogółem produktów przeznaczonych do tłoczenia wody jest wiele. Można spotkać się także z innymi pompami o specjalnym przeznaczeniu, hydroforami czy całymi zestawami hydroforowymi z mocnym silnikiem.

Pompa głębinowa do studni kręgowych – moc silnika a wydajność

Posiadając studnię kręgową niekoniecznie musimy mieć to udogodnienie, jakim jest dostawa wody o własnym ciśnieniem. Pompowanie jest tutaj koniecznym rozwiązaniem. Do studni kręgowej, która zwana może być również kopaną najczęściej używa się pompy głębinowej monoblokowej.

Pompy głębinowe w wersji monoblokowej charakteryzują się tym, że nie występuje w nich łączenie pomiędzy silnikiem (wałem silnika) a częścią hydrauliczną. Wszystkie komponenty schowane są sprytnie w wąskiej tubie wykonanej przeważnie ze stali nierdzewnej. Znajduje się tam pompa tłocząca , silnik jednofazowy, wirniki oraz inne elementy instalacji. Woda zaciągana jest w dolnej części i przepływa przez całą długość pompy. Wydajność tejże pompy jest bardzo duża a jej ważną zaletą jest to, że tłocząc wodę rurociągiem tłocznym dochodzi przy okazji do chłodzenia silnika.

Budowa pomp głębinowych i chłodzenie silnika

Mimo tego, że pompa głębinowa zanurzona jest w całości w wodzie to jednak moc silnika sprawia, że niektóre elementy pompy się grzeją. W związku z tym, chcąc zachować dużą wydajność urządzenia wówczas gdy moc silnika jest ogromna to konieczne jest zastosowanie w pompie systemu schładzania. Wspomniane wersje monoblokowe doskonale sobie z chłodzeniem radzą za pomocą sprzęgła i odpowiednich elementów znajdujących się w silniku.

Pompy głębinowe takich producentów jak Hydro Vacuum swoją wielką wydajność w dużym stopniu zawdzięczają obecności specjalnego płaszcza chłodzącego silnik jednofazowy. Sklep https://ogrody24.pl/pompy/pompy-glebinowe posiada w swojej ofercie takie pompy. Oferowane modele dadzą z siebie max bez względu na miejsce pracy. Urządzenia te wykonane są materiałów odpornych na wiele czynników. Możemy też spotykać urządzenia wyposażone w specjalny pas chłodzący.

Jak dobrać pompę głębinową?

Przy wyborze pompy głębinowej ważna jest nie tylko odpowiednia wydajność. Kluczem jest to, aby ta wydajność była odpowiednio połączona z gabarytami pompy. Producenci starają się tworzyć takie pompy, w których moc silnika jest duża, a średnica pompy niekoniecznie wzrasta wraz ze wzrostem mocy silnika.

Pompa głębinowa używana do domowych zastosowań przeważnie posiada średnicę o wielkości 3 lub max 4 cali. Zależnie od potrzeb można wybrać model zasilany prądem jedno lub trójfazowym.

Nowoczesne modele pomp hydroforowych

Chcąc czerpać wodę z innych zbiorników wodnych niż studnie głębinowe trzeba zastosować inne urządzenia. Dobrym pomysłem mogą być pompy hydroforowe. Posiadając przydomowy zbiornik w postaci kopanej studni to warto wybrać takie właśnie urządzenia. Silnik w takiej posiadać może wirniki z mosiądzu, stali nierdzewnej czy norylu. Hydrofory wyróżnia bardzo duża wydajność. Moc silnika w takich urządzeniach może przekraczać 2000 W.

Dodatkowe akcesoria – jakie wybrać?

Często pompa to nie wszystko. Żeby można było skutecznie używać pompy to konieczne jest dobranie do niej właściwych akcesoriów. Takowe znaleźć można w sklepie https://ogrody24.pl/. Szczególnie warto zakupić czujnik poziomu wody. Dzięki niemu nasza pompa będzie zabezpieczona przed działaniem na sucho. W sklepie znajdziemy również manometry czy zawory zwrotne.

Similar Posts