Porady

Płot panelowy z podmurówką czy bez?

Płot panelowy z podmurówką czy bez?

Prosty montaż ogrodzenia panelowego jest jego sporą zaletą. Często jednak wiele osób zastanawia się, czy wybrać płot panelowy z podmurówką, czy bez. Sprawdzamy zatem, co daje takie rozwiązanie i jakie możemy wybrać rodzaje podmurówki pod ogrodzenie panelowe.

Estetyczne, trwałe, tanie i proste w montażu, tak można określić ogrodzenie panelowe. Wśród zalet wymienia się również stabilność. Panele są bowiem mocowane do stalowych słupków przy pomocy specjalnych obejm. W razie ewentualnego uszkodzenia, przęsło można odkręcić, a w jego miejsce wstawić nowe. Stabilność płotu panelowego często jednak jest wzmacniana zastosowaniem podmurówki. Zwłaszcza kiedy ogrodzenie budowane jest na pochyłym terenie.

Płot panelowy z podmurówką czy bez?

Cena ogrodzenia panelowego nie jest wysoka. W zamian za nią otrzymujemy przęsła, które pasują do większości stylów budowlanych. Mimo sporej liczby zalet wiele osób zastanawia się, czy kupić płot panelowy z podmurówką czy bez niej. Warto od razu podkreślić – stosowanie tego typu rozwiązań nie jest obowiązkowe. Mimo to należy ten temat przemyśleć z kilku względów.

Przede wszystkim zbudowanie bazy pod panele wzmacnia ich stabilność. Zwłaszcza kiedy przęsła montowane są na nierównym terenie. Dodatkowo podmurówka wzmacnia trwałość płotu panelowego. Eliminuje ona styczność płotu panelowego z podłożem, co zapobiega wchłanianiu wilgoci przez druty. W efekcie zapobiega się ryzyku powstawania korozji. Zastosowanie podmurówki jest również dobrym pomysłem, jeśli na nieruchomości znajduje się pies. Uniemożliwia ona bowiem przekopanie się pod ogrodzeniem. Pies zatem nie będzie mógł się wydostać z posesji na zewnątrz, gdzie się zgubi lub może czyhać na niego inne niebezpieczeństwo. Istotną kwestią przemawiającą za wykorzystaniem podstawy pod panele jest również zapobieganie przedostawaniu się roślin z ogrodu na zewnątrz, a także na teren posesji.

Podmurówka prefabrykowana pod płot panelowy

Ogrodzenie panelowe powstaje w głównej mierze z gotowych elementów. Dlaczego zatem nie skorzystać z gotowej bazy? Prefabrykowana podmurówka betonowa pod płot panelowy to bardzo popularne rozwiązanie.

Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że to element już przygotowany, nie trzeba zatem tracić czasu na jego wytworzenie. Do produkcji podmurówki prefabrykowanej wykorzystuje się beton, cement, płukany piasek, a także kamienie o odpowiedniej gramaturze. Wszystkie elementy są zbrojone drutem żebrowanym i wzmacniane zastosowaniem włókna szklanego i plastyfikatora. Podobnie, jak w przypadku płotu panelowego, prefabrykowana podmurówka jest bardzo prosta w montażu. Jej wykorzystanie nie wymaga dodatkowego czasu na wyschnięcie. Niektórzy porównują ten proces do budowania z klocków. Ogromną zaletą tego typu prefabrykatów jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Dzięki temu można je układać w trakcie niskich zimowych temperatur, a także bardzo wysokich letnich. Należy wspomnieć, że prefabrykowana podmurówka to także tańsze rozwiązanie, zarówno pod względem samego produktu, jak i jego montażu.

Podmurówka wylewana samemu pod płot panelowy

Bazę pod ogrodzenie panelowe może stanowić również podmurówka betonowa wylewana samemu. Chociaż jest to baza najchętniej wykorzystywana w przypadku o wiele cięższych niż panele rozwiązaniach. Podobnie, jak prefabrykowana, podmurówka wylewana samemu zapewnia dużą stabilność płotu panelowego. Jest ona bardzo odporna na nacisk konstrukcji nośnej. Jednak wylewanie fundamentu wymaga poświęcenia na ten proces dużej ilości czasu. Konieczne będzie odpowiednie przygotowanie terenu, a także szalunków i zbrojeń. Co więcej, takie prace wymagają odpowiedniej temperatury. Nie będzie można zatem wybudować podmurówki pod płot panelowy, kiedy temperatury będą za wysokie, bo beton za szybko wyschnie. Zimą z kolei niskie temperatury spowodują, że w ogóle nie będzie można przeprowadzić takich prac. W efekcie wszystkie elementy potrzebne do stworzenia betonowej podmurówki, a także prace z tym związane, będą o wiele droższe.

Podsumowanie

Decydując się na zakup płotu panelowego, warto rozważyć zastosowanie do niego podmurówki. To podstawa, która poprawia stabilność ogrodzenia panelowego, a dodatkowo wpływa na zwiększenie jego estetyki. Tańszym, a zarazem szybszym rozwiązaniem jest prefabrykowana podmurówka betonowa. Jest to gotowy element, który łatwo się montuje. Konkurencję stanowi podmurówka betonowa wylewana samemu. Jednak jest ona o wiele bardziej wymagająca i droższa.

Similar Posts