Porady

Wszystko o stołach drewnianych do jadalni, co należy wiedzieć przed ich zakupem

Wszystko o stołach drewnianych do jadalni, co należy wiedzieć przed ich zakupem

Stojąc przed koniecznością urządzenia przestrzeni przeznaczonej do spożywania posiłków, wielokrotnie zastanawiamy się, które stoły drewniane do jadalni będą godnym do rozważenia rozwiązaniem. Choć w sklepach nie brakuje różnorodnych propozycji meblarskich, wielu z nas boryka się z wątpliwościami, jaki z nich w najlepszym stopniu odpowie na nasze osobiste oczekiwania.

Wybór stołu to nie kwestia przypadku!

Przy wyborze mebli do jadalni, pośpiech nie okaże się najlepszym doradcą. Ta część mieszkania jest bowiem szczególnym miejscem. I na szczególne wyposażenie zasługuje. Dlatego stół, przy którym dumnie zasiądą wszyscy domownicy, będzie musiał być nie tylko trwały i wytrzymały, ale również wygodny, funkcjonalny i do tego atrakcyjny wizualnie. Najważniejszym aspektem będzie zatem wielkość – dostosowana zarówno do dysponowanej przestrzeni, jak i liczebności rodziny.

Idealna wielkość, czyli jaka?

Stół drewniany do jadalni powinien być funkcjonalny i wygodny. To sprawa oczywista. Ów praktyczność zastosowania w dużej mierze zapewni jego odpowiednia wielkość. O ile do dużych i przestronnych wnętrz z łatwością dopasujemy każdy rodzaj stołu, o tyle w mniejszych przestrzeniach wybór nie będzie już tak prosty. W tym przypadku zdroworozsądkowe myślenie, obejmujące określenie jego rozmiarów i pomieszczenia, w jakim się znajdzie, będzie gwarantem sukcesu. Przyjmuje się, że minimalna odległość między ścianą, a pozostałymi meblami powinna wynosić 75 cm. Taka wartość zagwarantuje swobodne poruszanie się. Nie bez znaczenia pozostaje również szerokość stołu przeznaczona na jedną osobę. Dla zapewnienia optymalnej wygody, idealne stoły drewniane do jadalni powinny posiadać co najmniej 60 cm. W dalszej mierze pozostaje ich głębokość. Dla umieszczenia pełnego nakrycia (talerzy, sztućców i szklanek) zaleca się co najmniej 40 cm wolnej przestrzeni przewidzianej na jednego użytkownika. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia swobodnego wstawania i zasiadania przy stole. Określając miejsce na krzesło, trzeba przyjąć co najmniej 45 cm, aby zapewnić użytkownikowi swobodne siedzenie przy stole oraz minimum 55 cm, aby mógł nieskrępowanie od niego wstać.

Z możliwością rozłożenia

Idealny stół drewniany do jadalni o małym metrażu to taki, który posiada funkcję rozkładania. Uniwersalny, funkcjonalny i do tego cieszący się sporą popularnością. W zależności od potrzeb, zmienia swoją powierzchnię. Na co dzień nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a w czasie wizyt niespodziewanych gości stwarza warunki do komfortowego rozłożenia.

Jaki kształt?

Stoły drewniane do jadalni mogą przybierać rozmaite kształty. Najczęściej spotykane są modele prostokątne, pozwalające optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Równie popularne są stoły okrągłe, umiejscowione w centralnej części pomieszczenia.

Artykuł powstał we współpracy z https://stolpluskrzesla.pl/c312-stoly-do-jadalni

Similar Posts