Porady

Pierwsze uruchomienie zmywarki

Pierwsze uruchomienie zmywarki

Zmywarka to już jedno z podstawowych urządzeń kuchennych, dzięki któremu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Właściwy montaż zmywarki i jej odpowiednie przygotowanie do pierwszego użycia to kluczowa kwestia dla prawidłowego działania naszego sprzętu. Jak powinno przebiegać pierwsze uruchomienie zmywarki – co robić, a czego nie robić?

Zmywarka przed pierwszym użyciem – podłączenie

Montaż zmywarki wymaga od nas podłączenia urządzenia do dopływu zimnej wody i odpływu kanalizacyjnego. Wybrane urządzenia możemy podłączyć również do zaworu ciepłej wody. Taki zabieg w niektórych przypadkach może pozwolić nam zaoszczędzić na kosztach generowanych przez zmywarkę podczas podgrzewania wody do wymaganej dla danego cyklu zmywania temperatury. Zanim jednak podłączymy zmywarkę do sieci wod-kan i pradu, powinniśmy zdjąć ewentualne zabezpieczenia transportowe, takie jak na przykład zaślepka na dopływie. Kolejny krok to sprawdzenie twardości wody. Zestaw do badania wody prawdopodobnie dołączony będzie do naszej nowej zmywarki, a instrukcja podpowie nam, jakie ustawienia wprowadzić, w zależności od otrzymanego wyniku.

zmywarka do zabudowy Kernau KDI 4643

Na zdjęciu: zmywarka do zabudowy Kernau KDI 4643

Środki do zmywarki – gdzie umieszczać?

Gdzie wsypać sól?

Sól zmiękcza wodę, dzięki czemu zapobiega osadzaniu się kamienia w zmywarce, przedłużając jej żywotność. Jest więc szczególnie ważna, jeżeli zależy nam na tym, by zmywarka służyła nam jak najdłużej. Dlatego zawsze kiedy tylko na panelu sterowania zaświeca się kontrolka braku soli, należy od razu uzupełnić jej stan. Sól wsypujemy do specjalnego pojemnika na dnie urządzenia.

instrukcja obsługi zmywarki Kernau KDI 6543

Źródło: instrukcja obsługi zmywarki Kernau KDI 6543

Przydatnym akcesorium jest lejek do soli, który zapobiega rozsypywaniu się kryształków podczas ich wsypywania do zbiornika. Ile soli do zmywarki? Przed pierwszym uruchomieniem zmywarki do zbiornika na sól wsypujemy całe opakowanie soli (1 kg), a następnie dolewamy wodę tak, aby przelała się ona poza pojemnik. Jaka sól do zmywarki będzie najlepsza? Ważne, by używać środków dedykowanych do zmywarki. Znajdziemy je w sklepach z chemią domową, drogeriach, ale i w supermarketach.

Gdzie wlać nabłyszczacz?

Zadaniem nabłyszczacza jest zapobieganie powstawaniu smug na naczyniach oraz ich matowieniu. Nabłyszczacz umieszczamy w pojemniku znajdującym się na wewnętrznej stronie drzwi zmywarki.

Źródło: instrukcja obsługi zmywarki Kernau KDI 6543

Wlewamy go aż do poziomu oznaczonego jako MAX. Zbiornik na nabłyszczacz zamykany jest na zatrzask.

Detergenty do zmywania – gdzie umieścić?

Poza solą i nabłyszczaczem do zmywania w zmywarce niezbędny jest jeszcze odpowiedni środek myjący. Do wyboru mamy proszek, żel oraz tabletki. Zbiornik na detergent zazwyczaj znajduje się bezpośrednio przy dozowniku na nabłyszczacz, czyli po wewnętrznej stronie drzwi.

Źródło: instrukcja obsługi zmywarki Kernau KDI 6543

Pierwsze uruchomienie zmywarki – z naczyniami czy bez?

Zanim po raz pierwszy w zmywarce umyjemy naczynia, powinniśmy przeprowadzić tzw. puste płukanie. Chodzi o to, by wyparzyć urządzenie oraz pozbyć się ewentualnego nadmiaru soli. Płukanie przeprowadzamy przy użyciu programu do czyszczenia zmywarki lub też wybieramy cykl o najwyższej temperaturze.

Jak włączyć zmywarkę?

Obsługa zmywarki nie jest skomplikowana. Instrukcja podpowie nam, jakie programy mamy do wyboru oraz w jaki sposób obsłużyć panel sterowania. Z reguły uruchomienie zmywarki ogranicza się do wskazania programu, wprowadzenia ewentualnych funkcji dodatkowych i naciśnięcia przycisku START. Niekiedy może się zdarzyć, że niezbędny będzie reset zmywarki. W większości modeli, aby zresetować wprowadzone ustawienia, wystarczy przez kilka sekund przytrzymać przycisk START.

Na zdjęciu: Zmywarka do zabudowy Kernau KDI 8654 SD

Jak dbać o zmywarkę?

Aby przedłużyć żywotność zmywarki, należy przede wszystkim dbać o jej czystość. Z brudnych naczyń usuwajmy duże kawałki jedzenia, zanim umieścimy je w komorze zmywania. Regularnie przeprowadzajmy czyszczenie zmywarki, puszczając ją na pusto. Stosujmy też dedykowane środki do czyszczenia zmywarek. Niezwykle ważne jest także odpowiednio częste czyszczenie filtra. W ten sposób unikniemy zapchania zmywarki.

Similar Posts