Porady

Styropian czy styrodur? Jakie są różnice i co warto wybrać?

Styropian czy styrodur? Jakie są różnice i co warto wybrać?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach doskonale widać, jak wszystko szybko się zmienia. Także stosowane technologie – nawet w budownictwie. Otacza nas coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, które dopasowują się do potrzeb i oczekiwań ludzi. Jeśli chodzi o budownictwo, doskonale to widać choćby na przykładzie izolacji domu. Planujesz budowę i nie wiesz, w jaki sposób zabezpieczyć go przed utratą ciepła oraz niechcianą wilgocią? Przed Tobą wybór – tradycyjny styropian lub nowinka w postaci styroduru. Dowiedz się, czym się one różnią i który wariant warto wybrać w swoim przypadku.

Styropian – co to i na czym polega jego fenomen?

 

Chyba każda osoba, niekoniecznie związana z branżą budowniczą, słyszała w swoim życiu wielokrotnie o styropianie. To podstawa wszelkich podstaw. Jest to jeden z najpowszechniejszych i najbardziej dostępnych materiałów budowlanych, jaki służy izolacji budynku. Jeśli planujesz właśnie inwestycję w postaci postawienia własnego domu, z pewnością interesujesz się tym zagadnieniem, bo chcesz, aby budynek był funkcjonalny, zapewniał domownikom dobre samopoczucie i komfort.

Styropian, czyli EPS bądź polistyren ekspandowany to materiał, jaki powstaje poprzez spienianie granulek, a dalej ich sklejanie w dużej bloki, które następnie przycinane są do oczekiwanych przez nas wymiarów. Produkcja przebiega bardzo podobnie jak w przypadku konkurencyjnego rozwiązania, czyli styroduru.

Dlaczego styropian tak chętnie przyjął się pośród osób stawiających różnego rodzaju budynki – m.in. domy jednorodzinne? Przede wszystkim łatwością zastosowania oraz ceną. Jednak nie pod każdym względem jest on idealny. Polistyren ekspandowany cechuje się niezwykle wysoką porowatością. Jest ona znacznie większa niż w przypadku wspomnianego już styroduru. To wynik sporej ilości powietrza na etapie produkcji. Niestety w efekcie spada jakość izolacji oraz sama odporność na wilgoć. Nie mniej to nadal dobry wybór. Wystarczy zadbać o dobre fundamenty. Pomóc może płyta fundamentowa.

Styrodur – na czym polega jego fenomen?

 

Styrodur to konkurencyjne dla styropianu rozwiązanie, jakie znalazło mnóstwo zwolenników. Nie ma w tym nic dziwnego. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie zapewnić budynkowi idealną izolację, wysoką funkcjonalność i komfort życia codziennego. Nikogo nie zaskakuje zatem fakt, że cieszy się on dużym uznaniem i popularnością. XPS lub polistyren ekstrudowany – bo takie są inne nazwy styroduru – to prawdziwy hit w obecnych trendach w budownictwie.

Powstaje on ze spienionego polistyrenu. Produkcja różni się w pewien sposób od styropianu. Nie jest on bowiem od razu formowany w płyty, a następuje to nieco później. Płyty styroduru są barwione przy użyciu różnorodnych kolorów. Z kolei ich grubość jest mniejsza w porównaniu z tradycyjnym styropianem. Grubość wynosi od 2 cm do nawet 15 cm. Nie sprawia to jednak, że jakość izolacji spada. Wprost przeciwnie – styrodur sprawdza się doskonale. Dodatkowo można go znaleźć w różnorodnych wariantach – wykończenia bywają gładkie, szorstkie, waflowe lub gładkie/szorstkie z rowkami.

Nie mniej warto wybrać przy tym płyty fundamentowe, które zapewniają budynkowy dodatkowe doskonałe zabezpieczenie. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie zapewnić budynkowy wspaniałą izolację, niezwykłą wytrzymałość oraz nośność niezależnie od panujących warunków. Do budowy domu warto podejść kompleksowo i zachować otwarty umysł także w kontekście panujących trendów, decydując się na to co jednocześnie funkcjonalne oraz nowoczesne.

Similar Posts