Jak zapewnić wyższą sprawność układu w pompach ciepła? Zadbaj o odpowiedni system wyłapywania i usuwania zanieczyszczeń z wody. W artykule wyjaśniamy, jakie rozwiązania zastosować, aby nie dopuścić do gromadzenia się ich w układzie i zapewnić mu pełną ochronę.
Instalacja z pompą ciepła działa przy niewielkich różnicach temperatur – dlatego istnieje ryzyko, że nawet ich niewielkie zmiany w przepływie wpłyną negatywnie na jej wydajność. Użytkownik pompy ciepła musi więc zadbać o regularne usuwanie gromadzących się w układzie zanieczyszczeń.
Co powoduje zanieczyszczenia w instalacji z pompą ciepła?
Główny czynnik wpływający na obecność zanieczyszczeń w układzie to ich wcześniejsza obecność w wodzie instalacyjnej. Mogą wystąpić w przypadku nieprawidłowo dobranego systemu oraz gdy wcześniejsze zanieczyszczenia nie zostały dokładnie usunięte z układu.
Jakie inne formy zanieczyszczeń mogą pojawić się w instalacji?
- osady pochodzenia mineralnego,
- cząstki zawieszone pochodzące z sieci wodociągowej lub dostające się do instalacji w trakcie jej montażu czy konserwacji,
- produkty korozji tlenowej.
Poniżej przedstawiamy, jakie skutki niesie za sobą obecność zanieczyszczeń w instalacji.
Zanieczyszczenia w instalacji grzewczej i ich skutki
Brak odpowiedniej ochrony przed zanieczyszczeniami jest równoznaczne z narażeniem układu na:
- uszkodzenia i awarie pompy: zatkanie pomp obiegowych, zmniejszona wydajność wymienników ciepła oraz nieprawidłowa praca zaworów,
- korozję elektrochemiczną,
- nieprawidłową wymianą ciepła z uwagi na ograniczenie przepływu czynnika grzewczego.
Wymienione wyżej zanieczyszczenia znacząco obniżają sprawność instalacji i negatywnie wpływają na jego żywotność. Warto podkreślić, że obecność zanieczyszczeń wpływa bezpośrednio na koszty ogrzewania.
Jak wyeliminować zanieczyszczenia w instalacji z pompą ciepła?
Aby przeciwdziałać gromadzeniu się zanieczyszczeń w układzie, należy zastosować rozwiązanie oparte na połączeniu procesu filtracji z separacją grawitacyjną zanieczyszczeń, czyli separatora zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do innych metod ich eliminacji – urządzenia oddzielają zarówno cząsteczki stałe i związki ferromagnetyczne. Są to m.in. piasek, rdza czy pozostałości po spawaniu.
Obecnie na rynku grzewczo-chłodniczym można zaobserwować niepokojący trend. To promowanie urządzeń, które czasami na wyrost nazywane są separatorami zanieczyszczeń. Po analizie technicznej okazują się być jednak filtrem z wkładem magnetycznym. Przykładem separatora z magnesem, który zapewnia sprawność usuwania zanieczyszczeń na najwyższym poziomie jest DIRTMAG® z serii 5453. Przyjrzyjmy się mu bliżej.
DIRTMAG® seria 5453 – rozwiązanie problemu z gromadzeniem się zanieczyszczeń od Caleffi
Jakie cechy charakterystyczne posiada separator DIRTMAG® z serii 5453?
- zalecane przepływy dostosowane do typowych systemów wyposażonych w pompy ciepła;
- wysoka sprawność usuwania zanieczyszczeń i cząstek ferromagnetycznych (do 5 μm);
- zanieczyszczenia zbierane są w komorze o dużej pojemności, co zmniejsza częstotliwość jej czyszczenia – a ich usunięcie może być przeprowadzone podczas normalnej pracy instalacji;
- możliwość stosowania środków chemicznych poprzez komorę separatora;
- przeznaczony do montażu na przewodach poziomych oraz pionowych;
- wyposażony w zawory odcinające;
- nie dopuszcza do korozji elektrochemicznej.
Warto zaznaczyć, że dla całkowitej ochrony i dbałości o regularne usuwanie zanieczyszczeń, rekomendowanym rozwiązaniem w przypadku instalacji z pompą ciepła jest połączenia procesu separacji grawitacyjnej zanieczyszczeń z filtracją.
Podsumowując, usuwanie zanieczyszczeń w instalacji grzewczej i chłodniczej wpływa na dłuższą i bardziej efektywną pracę instalacji. Dla zabezpieczenia systemu wyposażonego w pompę ciepła należy zastosować separator zanieczyszczeń wraz z filtrem skośnym. To rozwiązanie, które gwarantuje optymalną sprawność systemu. Brak zanieczyszczeń w układzie jest konieczny dla zachowania wysokiej wydajności instalacji oraz dla zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.
Artykuł gościnny.