Porady

Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach z pompą ciepła

Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach z pompą ciepła

Jak zapewnić wyższą sprawność układu w pompach ciepła? Zadbaj o odpowiedni system wyłapywania i usuwania zanieczyszczeń z wody. W artykule wyjaśniamy, jakie rozwiązania zastosować, aby nie dopuścić do gromadzenia się ich w układzie i zapewnić mu pełną ochronę.

Instalacja z pompą ciepła działa przy niewielkich różnicach temperatur – dlatego istnieje ryzyko, że nawet ich niewielkie zmiany w przepływie wpłyną negatywnie na jej wydajność. Użytkownik pompy ciepła musi więc zadbać o regularne usuwanie gromadzących się w układzie zanieczyszczeń.

Co powoduje zanieczyszczenia w instalacji z pompą ciepła?

Główny czynnik wpływający na obecność zanieczyszczeń w układzie to ich wcześniejsza obecność w wodzie instalacyjnej. Mogą wystąpić w przypadku nieprawidłowo dobranego systemu oraz gdy wcześniejsze zanieczyszczenia nie zostały dokładnie usunięte z układu.

Jakie inne formy zanieczyszczeń mogą pojawić się w instalacji?

 • osady pochodzenia mineralnego,
 • cząstki zawieszone pochodzące z sieci wodociągowej lub dostające się do instalacji w trakcie jej montażu czy konserwacji,
 • produkty korozji tlenowej.

Poniżej przedstawiamy, jakie skutki niesie za sobą obecność zanieczyszczeń w instalacji.

Zanieczyszczenia w instalacji grzewczej i ich skutki

Brak odpowiedniej ochrony przed zanieczyszczeniami jest równoznaczne z narażeniem układu na:

 • uszkodzenia i awarie pompy: zatkanie pomp obiegowych, zmniejszona wydajność wymienników ciepła oraz nieprawidłowa praca zaworów,
 • korozję elektrochemiczną,
 • nieprawidłową wymianą ciepła z uwagi na ograniczenie przepływu czynnika grzewczego.

Wymienione wyżej zanieczyszczenia znacząco obniżają sprawność instalacji i negatywnie wpływają na jego żywotność. Warto podkreślić, że obecność zanieczyszczeń wpływa bezpośrednio na koszty ogrzewania.

Jak wyeliminować zanieczyszczenia w instalacji z pompą ciepła?

Aby przeciwdziałać gromadzeniu się zanieczyszczeń w układzie, należy zastosować rozwiązanie oparte na połączeniu procesu filtracji z separacją grawitacyjną zanieczyszczeń, czyli separatora zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do innych metod ich eliminacji – urządzenia oddzielają zarówno cząsteczki stałe i związki ferromagnetyczne. Są to m.in. piasek, rdza czy pozostałości po spawaniu.

Obecnie na rynku grzewczo-chłodniczym można zaobserwować niepokojący trend. To promowanie urządzeń, które czasami na wyrost nazywane są separatorami zanieczyszczeń. Po analizie technicznej okazują się być jednak filtrem z wkładem magnetycznym. Przykładem separatora z magnesem, który zapewnia sprawność usuwania zanieczyszczeń na najwyższym poziomie jest DIRTMAG® z serii 5453. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

DIRTMAG® seria 5453 – rozwiązanie problemu z gromadzeniem się zanieczyszczeń od Caleffi

Jakie cechy charakterystyczne posiada separator DIRTMAG® z serii 5453?

 • zalecane przepływy dostosowane do typowych systemów wyposażonych w pompy ciepła;
 • wysoka sprawność usuwania zanieczyszczeń i cząstek ferromagnetycznych (do 5 μm);
 • zanieczyszczenia zbierane są w komorze o dużej pojemności, co zmniejsza częstotliwość jej czyszczenia – a ich usunięcie może być przeprowadzone podczas normalnej pracy instalacji;
 • możliwość stosowania środków chemicznych poprzez komorę separatora;
 • przeznaczony do montażu na przewodach poziomych oraz pionowych;
 • wyposażony w zawory odcinające;
 • nie dopuszcza do korozji elektrochemicznej.

Warto zaznaczyć, że dla całkowitej ochrony i dbałości o regularne usuwanie zanieczyszczeń, rekomendowanym rozwiązaniem w przypadku instalacji z pompą ciepła jest połączenia procesu separacji grawitacyjnej zanieczyszczeń z filtracją.

Podsumowując, usuwanie zanieczyszczeń w instalacji grzewczej i chłodniczej wpływa na dłuższą i bardziej efektywną pracę instalacji. Dla zabezpieczenia systemu wyposażonego w pompę ciepła należy zastosować separator zanieczyszczeń wraz z filtrem skośnym. To rozwiązanie, które gwarantuje optymalną sprawność systemu. Brak zanieczyszczeń w układzie jest konieczny dla zachowania wysokiej wydajności instalacji oraz dla zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Artykuł gościnny.

Similar Posts